Zdrowie skóry
Jarosław Popiel
Coraz częściej nasze zwierzaki zapadają na schorzenia dermatologiczne. Niektóre choroby skóry można wyleczyć szybko. Inne, niestety, wymagają długotrwałej terapii. Na pytania odpowiada dr n. wet. Jarosław Popiel, specjalista chorób psów i kotów, wykładowca zagadnień dermatologicznych z Katedry Chorób Wewnętrznych i Pasożytniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Jakie są przyczyny chorób skóry?
Skóra odzwierciedla problemy zachodzące w niej samej, ale jest również obrazem tego, co dzieje się wewnątrz ciała. Objawy skórne mogą być wywołane chorobami narządów wewnętrznych – wątroby, nerek czy gruczołów wydzielania wewnętrznego, takich jak tarczyca czy nadnercza. Najczęstszymi przyczynami schorzeń skóry są pasożyty zewnętrzne (pchły, wszy, wszoły, świerzbowce, nużeńce), wirusy (np. brodawczyca), dermatofity (wywołują grzybicę) i bakterie (prowadzą do ropowicy skóry). Nie można również zapominać o nowotworach skóry, chorobach immunologicznych (alergie, choroby pęcherzowe) i niedoborowych (np. dermatozy cynkozależne), a także problemach uwarunkowanych genetycznie (np. dysplazje mieszków włosowych).
Po czym poznać, że nasz zwierzak cierpi na zaburzenia dermatologiczne?
Najczęstszym objawem dermatologicznym obserwowanym przez właścicieli jest świąd. Warto wiedzieć, że nie tylko intensywne drapanie, wygryzanie czy ocieranie się zwierzęcia jest jego symptomem. Częste lizanie łap również może być wynikiem procesu świądowego. Kolejne objawy, które powinny zaniepokoić właścicieli to wyłysienia, przerzedzenia okrywy włosowej lub intensywne wypadanie sierści. Należy zwracać uwagę na tzw. wykwity na skórze, czyli pojawiające się krosty, grudki, pęcherzyki. Niepokojący sygnał stanowi łojotok, a także przykry zapach ciała zwierzaka. Rzadziej obserwuje się zmiany guzowate czy rozrostowe, które są wynikiem procesów nowotworowych.
Na czym polega leczenie?
Leczenie powinno uwzględniać kilka aspektów. Istotne jest określenie, co spowodowało objawy chorobowe u zwierzęcia. W tym celu należy przeprowadzić dokładną diagnostykę. Wykonuje się badania krwi, cytologiczne, alergologiczne, zeskrobiny skóry, biopsje, posiewy bakteriologiczne czy mikologiczne. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie usunąć czynnik wywołujący zmiany skórne. Tak bywa w przypadku alergii (choć coraz częściej wykonuje się tzw. "odczulanie", czyli immunoterapię swoistą). Trzeba wiedzieć, że leczenie dermatoz jest zwykle procesem długotrwałym, dostosowanym indywidualnie dla każdego zwierzaka. Nie możemy zapominać również o ogólnej pielęgnacji. Polega ona na stosowaniu szamponów leczniczych oraz podawaniu preparatów wspomagających, zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza biotynę).
Czy w przypadku antybiotykoterapii dobrym pomysłem jest podawanie pupilowi antybiotyków w postaci zastrzyków?
W pewnych przypadkach, np. głębokiego ropnego zapalenia skóry, zwierzę musi otrzymywać antybiotyk przez kilka tygodni. Właściciel musi pamiętać o regularnym podawaniu lekarstwa swojemu pupilowi, często dwa razy dziennie. Alternatywą są iniekcje. Wykonane w gabinecie lekarskim gwarantują, że zwierzę dostanie odpowiednią dawkę antybiotyku we właściwym czasie. Są one szczególnie wskazane w sytuacjach, gdy nie ma innej możliwości podania leku, np. kiedy zwierzę odmawia przyjęcia tabletki doustnie.
PAMIĘTAJ!
Jeśli zauważysz niepokojące objawy na skórze zwierzaka, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii. Dokładnie przestrzegaj jego zaleceń dotyczących sposobu leczenia pupila.