Zdrowe stawy to lepszy komfort życia psa i kota
Na pytania odpowiada lek. wet. Jacek Szulc
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt
Nasze psy i koty żyją coraz dłużej, a my mamy coraz więcej możliwości, aby ich życie było komfortowe. Dotyczy to w szczególności ochrony stawów.
Jakie mogą być przyczyny problemów ze stawami u psów i kotów?
Choroby stawów mogą wystąpić na każdym etapie życia czworonoga. Mogą to być wady wrodzone czyli takie, które wynikają z problemów genetycznych. Problemy rozwojowe są zwykle związane ze zbyt szybkim wzrostem i dotyczą częściej ras dużych u psów. W starszym wieku problemy ze stawami dotyczą większości czworonogów.
Co to jest dysplazja? Jakie są metody diagnozowania tego schorzenia?
Dysplazja polega na nieprawidłowym umiejscowieniu głowy kości w stawie, co powoduje przeciążenia i może prowadzić do kulawizn i innych dysfunkcji ruchowych oraz procesów zwyrodnieniowych. Może dotyczyć stawów biodrowych i łokciowych. Dysplazja często wynika z problemów genetycznych, rzadziej środowiskowych takich jak nadwaga czy nadmiar ruchu. W naszej klinice badanie w kierunku dysplazji składa się z czterech etapów: badanie w ruchu i spoczynku oraz diagnostyka w znieczuleniu i obrazowa (RTG). Badanie w kierunku dysplazji u psów rodowodowych wykonuję zwykle między 14-16 miesiącem życia.
Co to jest osteoarthritis?
Osteoarthritis to proces niszczenia chrząstki stawowej, której towarzyszy stan zapalny błony maziowej. Do zadań mazi stawowej należy odżywianie chrząstki stawowej. Zdrowa chrząstka stawowa zawiera siarczan chondroityny i kwas hialuronowy, który pomaga w prawidłowej amortyzacji stawu. W wyniku procesów degeneracyjnych przy osteoarthritis maź stawowa traci lepkość, zmniejsza się ruchomość stawu. W wyniku zwiększonego tarcia dochodzi do problemów z motoryką i dolegliwości bólowych. Osteoarthritis dotyczy częściej psów i kotów w starszym wieku. Do typowych objawów tego schorzenia należą m.in: dolegliwości bólowe, sztywny chód, kulawizny po dłuższym odpoczynku lub dłuższym wysiłku, trudności przy wchodzeniu po schodach, zmiany w zachowaniu, nadwrażliwość na dotyk w okolicach kończyn i kręgosłupa. U kotów przy osteoarthritis mogą wystąpić problemy z korzystaniem z kuwety, mniejsza aktywność, kompulsywne wylizywanie sierści.
Na czy polega konsultacja ortopedyczna? Jakie są metody diagnostyczne?
Konsultacja ortopedyczna zaczyna się od szczegółowego wywiadu z opiekunem. Następnie wykonujemy badanie kliniczne ze szczególnym uwzględnieniem narządu ruchu oraz obserwujemy pacjenta w ruchu. W zakresie diagnostyki obrazowej wykorzystujemy zwykle badanie RTG. W przypadku problemów ortopedyczno-neurologicznych przydatne mogą być badania rezonansem magnetycznym i tomografia komputerowa. Warto również wykonać laboratoryjne badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, ze szczególnym uwzględnieniem parametrów tarczycowych. Na przykład nieleczona niedoczynność tarczycy u psów może korelować z uszkodzeniem więzadeł krzyżowych.
Ortopedia jest dziedziną weterynarii, która szybko się rozwija. Jakie są dzisiaj metody radzenia sobie z problemami ze stawami u pacjentów na czterech łapach?
Leczenie schorzeń stawów zależy od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania. Lekarz weterynarii dostosowuje metodę leczenia do wieku, kondycji zdrowotnej, masy ciała, rasy czy stylu życia czworonoga. Mogą to być terapie z wykorzystaniem leków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych. Często leki podaje się bezpośrednio do chorego stawu. Od kilku lat z powodzeniem przy problemach ze stawami i kręgosłupem możemy korzystać z medycyny regeneracyjnej, która uruchamia naturalne mechanizmy naprawcze i odtwórcze organizmu. Pomaga przy zatrzymaniu procesów zapalnych i dolegliwości bólowych co wpływa korzystnie na kondycję pacjenta. Po zabiegach ortopedycznych i w przypadku problemów z motoryką związanych z wiekiem świetne efekty można uzyskać stosując zabiegi rehabilitacyjne. Zoofizjoterapia oferuje zabiegi na bieżni wodnej, magnetoterapię, laser czy ćwiczenia ze specjalistą. Warto również dbać o stan chrząstki stawowej za pomocą odpowiedniej suplementacji. Preparaty, które zawierają takie składniki jak: glukozamina, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy czy kolagen typu II mogą wspomagająco pomóc psom i kotom z dysfunkcjami stawów. Pamiętajmy, że przy doborze odpowiedniego preparatu dla przyjaciela na czterech łapach najlepiej doradzi prowadzący lekarz weterynarii, który zna kondycję zdrowotną i historię chorób swojego pacjenta.