Zagrożone drapieżniki
Nowi bohaterowie Animal Planet to tygrys i niedźwiedź. Zwierzęta te potrzebują pomocy. Większość ich odmian walczy o przetrwanie.
Tygrys to największy przedstawiciel rodziny kotów, posturą przewyższa nawet lwa. Niedźwiedź grizzly, stojąc na tylnich łapach, może osiągać wysokość ponad dwóch metrów i wagę powyżej siedmiuset kilogramów. Jednak żaden z nich nie potrafi skutecznie obronić się przed człowiekiem.BEZSZELESTNY ŁOWCA
W programie "Świątynia tygrysów" poznamy opata tajlandzkiego klasztoru. Archern Poosit opiekuje się tygrysami porzuconymi przez kłusowników. Ma w planach stworzenie ogrodzonego obszaru, na którym zwierzęta te mogłyby bezpiecznie żyć. Narodzona tam nowa generacja wielkich kotów, zostanie wypuszczona na wolność. Tygrysy żyją w ciągle zmniejszających się skupiskach, od syberyjskich lasów, po tropikalną dżunglę południowo-wschodniej Azji. Są jednymi z najpiękniejszych istot na ziemi. Ich imponujące, rdzawe ubarwienie ma walory kamuflujące. Czarne pręgi pozwalają ukryć się wśród wysokich traw. To samotnicy i dzięki wyostrzonym zmysłom, zwinni myśliwi. W pogoni za ofiarą potrafią rzucić się do wody. Polują na antylopy, a także na większe od siebie bawoły. Najczęściej nocą. Przyczajają się na ofiarę w zaroślach, po czym atakują w błyskawicznym skoku. Po zmroku widzą dużo lepiej niż ludzie, a ich oczy błyszczą w ciemności.
CZY TYGRYSY WYGINĄ?
Tygrysy, pełne gracji i siły, budzą podziw. Trudno uwierzyć, że mogłyby wyginąć bezpowrotnie. A jednak. Z ośmiu podgatunków, trzy wymarły w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat. Pięć pozostałych jest zagrożonych. Są to: tygrys północnochiński, syberyjski, sumatrzański, indochiński (z Tajlandii, Kambodży, Malezji) i bengalski (z Indii, Nepalu). Tych pierwszych jest mniej niż pięć-dziesiąt osobników. Największych, syberyjskich, żyje dziko nie więcej niż trzysta. Najmniejszych, z Sumatry, do pięciuset. Powód? Giną z powodu niszczenia ich naturalnych siedlisk lub z rąk kłusowników. Są nielegalnie zabijane dla futra i narządów. W tradycyjnej medycynie chińskiej od ponad tysiąca lat wykorzystuje się kości, pazury i ogony tych zwierząt przy leczeniu kolejno: reumatyzmu, bezsenności, chorób skóry. Aby zaprzestać handlu podobnymi medykamentami, muszą zostać zaakceptowane środki alternatywne. Nadzieję na przetrwanie wielkich kotów niosą międzynarodowe przepisy na rzecz ochrony ginących gatunków, np. uwzględniająca tygrysy lista CITES oraz liczne organizacje popularyzujące konieczność ochrony tych wspaniałych zwierząt. Nieocenione są również działania takich osób, jak Archern Poosit.
SIWY KRÓL AMERYKI PÓŁNOCNEJ
W innym programie, wraz ze znaną aktorką Jennifer Aniston, przyjrzymy się niedźwiedziom grizzly. Poznamy dalsze losy dwóch niegdyś osieroconych niedźwiadków Barta i Honey-Bumpa. Czy Jennifer zaprzyjaźni się z misiami? Dowiemy się wkrótce. Warto wiedzieć, że grizzly to podgatunek niedźwiedzia brunatnego, odwieczny symbol kanadyjskiej przyrody. Północnoamerykańskie lasy bez nich, są niczym królestwo bez króla. Mają charakterystyczne posiwiałe futro, któremu zawdzięczają swą nazwę (z ang.grizzled). Poruszają się ociężale, poszukując jedzenia w lesie (rośliny, ssaki) i rzece (łososie). Jak na prawdziwe misie przystało w okresie zimowym zasypiają. Korzystają wtedy z zapasów nagromadzonych w tkance tłuszczowej. Słowa piosenki mówią, że?stary niedźwiedź mocno śpi?, a tak naprawdę ich sen jest lekki. Budzą się w cieplejsze dni, samica rodzi w tym czasie małe niedźwiadki. Później opiekuje się nimi przez kilka miesięcy i broni ich zaciekle. Lepiej nie wchodzić jej wtedy w drogę.
PUSZCZE BEZ NIEDŹWIEDZI?
Niestety liczebność grizzly maleje. Głównym powodem jest niszczenie ich naturalnego środowiska, zwłaszcza wycinanie lasów. Wiele ginie przyłapanych na szukaniu pożywienia w pobliżu ludzkich siedzib. Częściej jednak to człowiek wkracza na ich teren. W Kanadzie polowania to tradycja, są dochodowe i dla myśliwych wciąż legalne. Kary za kłusownictwo obowiązują, ale złapanie winnego na tak ogromnym terenie graniczy z cudem. Grizzly można ocalić wyznaczając takie obszary dziewiczej puszczy, na których będą bezwzględnie chronione. Trzeba się spieszyć. Z siedmiu gatunków wszystkich niedźwiedzi żyjących na świecie, sześciu grozi już wymarcie.
Natalia Gierymska
Wejdź na strony internetowe www.animalplanet.pl