Trudny wybór: płeć kota
"Jasio idąc z mamą ulicą widzi kota i pyta:
- Mamo! Czy to kot, czy kotka?
- Kot. Nie widzisz, że ma wąsy?"
To, jaki kot jest zależy przede wszystkim od jego osobowości. Charakter tych zwierząt może być różny. Są osobniki towarzyskie i odważne, a także dzikie i płochliwe. Wydaje się, że płeć nie odgrywa pod tym względem decydującej roli. Szukając idealnego pupila, warto jednak wiedzieć, czego możemy się spodziewać po kotce, a czego po kocurze. Niektóre ich zachowania oraz związane z nimi problemy bywają nieco inne. Decyzja o płci zwierzaka, obok tej dotyczącej rasy, to najważniejszy wybór, przed jakim stoi właściciel.
JAK ROZPOZNAĆ PŁEĆ
Jest to możliwe po skończeniu przez młode pierwszego miesiąca życia. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie i często porównuje się w tym celu osobniki w miocie. Dużo prościej sprawdza się płeć u dorosłych kotów. Poniżej ogona są widoczne zewnętrzne cechy płciowe. U kotek odległość między otworem odbytowym a układem moczowym i płciowym jest mniejsza. Zdarza się, że miłośnikom tych zwierząt wystarcza jednak samo spojrzenie na wygląd i rozmiary zwierzaka. Samce są z reguły większe i mają bardziej rozbudowane pyszczki (choć zależy to również od rasy). Na pewno nie jest tak, jak w powyższym dowcipie, bo wszyscy przecież wiemy, że każdy kot ma wąsy. Mówią nam one o nastroju pupila, a nie o jego płci.
KOCURY
Zwierzęta te osiągają dojrzałość płciową około piątego miesiąca życia. Od tej pory pojawiają się u nich specyficzne zachowania seksualne. Samce zaczynają spryskiwać moczem swoje terytorium. W okresie godowym potrafią uciec z domu, przemierzać okolicę w poszukiwaniu samicy i zaciekle o nią walczyć z rywalami. Są tym tak zaabsorbowane, że na jakiś czas mogą zupełnie stracić apetyt! Podobne zachowania bywają dość uciążliwe, dlatego zaleca się kastrację. Po tym zabiegu kocury zwykle przestają znaczyć teren. Są spokojniejsze, nie wdają się w bójki i bardziej przywiązują się do właściciela. Co jednak najważniejsze: żyją dłużej, ponieważ kastracja zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów z prostatą w starszym wieku.
KOTKI
Wszystkie samice przechodzą ruje, które występują kilka razy w roku i trwają ok. 5-8 dni. W tym okresie zachowują się niespokojnie, próbują czmychnąć na dwór. Wydają donośne dźwięki, pomiaukują, ocierają się o nogi, a nawet tarzają po podłodze. W ten sposób objawiają tęsknotę za kotem. Jeśli nie dojdzie do krycia, mogą pojawić się ciąże urojone. Wszystkie te reakcje są naturalne i mają związek z oddziaływaniem hormonów. Sterylizację zaleca się z kilku powodów. Przede wszystkim, by uchronić się przed niechcianymi kociętami, którym nie możemy znaleźć opiekunów. Przeprowadzamy ten zabieg również ze względów zdrowotnych. Zmniejsza on ryzyko wystąpienia ropomacicza i guzów sutka. Niektórzy uważają, że kotki są bardziej uczuciowe i związane ze swoimi właścicielami. Tymczasem po zabiegu sterylizacji (lub kastracji) różnice między płciami zacierają się. Zachowanie zwierząt przestaje się różnić. Zarówno samice, jak i samce są miłymi towarzyszami człowieka.