Szczęśliwy pies właściwie nakarmiony
Pies na każdym etapie swojego życia potrzebuje pełnowartościowego, zbilansowanego pokarmu. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób żywić psy dorosłe.
W jakim wieku szczenięta powinny rozpocząć spożywanie pokarmu typowego dla psów dorosłych? Co o tym decyduje?
Teoretycznie zmiana żywienia z karmy dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych powinna nastąpić po ukończeniu 1 roku życia u psów ras małych i średnich oraz po ukończeniu 18 lub nawet 24 miesięcy u psów ras dużych i olbrzymich. W praktyce zwracamy uwagę na szybkość przyrostów masy młodego psa. Karma dla szczeniąt ma zdecydowanie wyższą wartość energetyczną i wyższą zawartość białka niż karma dla psów dorosłych. Jeżeli szczenię zbyt szybko rośnie lub staje się zbyt ciężkie istnieje ryzyko, zaburzenia funkcji stawów. Wówczas karmę dla psów dorosłych można wprowadzić kilka miesięcy wcześniej niż to zalecają producenci. Takie działanie powinno nieco spowolnić przyrost masy mięśniowej i zrównoważyć tempo rozwoju kości i stawów. Pamiętajmy jednak, że zbyt wczesne wprowadzenie karmy dla psów dorosłych u szczeniąt może być przyczyną niedoborów substancji odżywczych lub zaburzyć tempo wzrostu.
Czym kierować się przy doborze karmy?
Żywienie dorosłego psa to zadanie na kilka lat
i wymaga strategii. Psy nie lubią zmian pokarmu, dlatego wybierając karmę należy brać pod uwagę jej dostępność w przyszłości. Na rynku jest kilka segmentów karm: ekonomiczne, typu premium
i superpremium, karmy „holistyczne”, ekologiczne lub „naturalne”. Największym powodzeniem cieszą się karmy ekonomiczne i premium, różniące się znacznie cenowo. Wiele osób zastanawia się, które z nich są lepsze. Oba rodzaje karm pełnią swoje funkcje – dostarczają energii i niezbędnych składników pokarmowych. Karmy ekonomiczne mogą mieć nieco niższą strawność, co będzie przekładało się na większą objętość kału oddawanego przez psy niż w przypadku podawania im karm typu premium.
Jakie niezbędne składniki powinna zawieraćkarma dla psa?
Karma musi zawierać te składniki, które są powszechnie uznawane za niezbędne dla organizmu psa.
W tej chwili jest ich ponad 50 ale nie wszystkie jesteśmy w stanie ilościowo zmierzyć w gotowym produkcie. W ostatnim czasie bardzo duże zainteresowanie właścicieli i producentów karm wzbudzają substancje biologicznie aktywne znajdujące się w pokarmie, głównie pochodzenia roślinnego. Są to różnego rodzaju przeciwutleniacze czy związki polifenolowe. O ile jednak nie są jeszcze uznawane za substancje niezbędne wiadomo, że są ważne w diecie zwierząt, dlatego ich obecność może podnosić wartość biologiczną karmy.
Kiedy należy stosować karmę hipoalergiczną?
Karma hipoalergiczna jest karmą przeznaczoną dla zwierząt o potwierdzonej nadwrażliwości na znany lub nieznany alergen pokarmowy. Jest to najczęściej karma pełnoporcjowa, czyli spełniająca zapotrzebowanie pokarmowe psa, ale jednocześnie nie zawierająca tych składników pokarmowych, które mogą być potencjalnymi alergenami. W praktyce istnieją dwa rodzaje karm hipoalergicznych – jedne zawierają nowe źródło białka,
z którym zwierzę nie miało wcześniej kontaktu, zaś drugie zawierają jako źródło białka hydrolizat. W przypadku karm z nowym źródłem białka, filozofia ich stosowania opiera się na założeniu, że jeżeli zwierzę uczuliło się np. na kurczaka, to po podaniu karmy z rybami morskimi reakcja alergiczna się nie pojawi. W efekcie na rynku, jako hipoalergiczne, sprzedawane są karmy z dziczyzną, królikiem czy rybami morskimi, jako jedynym źródłem białka. Z kolei karmy z hydrolizatem białka są o tyle skuteczne, że znajdujące się w nich białko jest enzymatycznie rozłożone na fragmenty
o małej masie cząsteczkowej. Ponieważ reakcję alergiczną wywołują konkretne białka o stosunkowo dużej masie cząsteczkowej, hydrolizat zawierający białko rozłożone do niewielkich peptydów po prostu nie będzie takiej reakcji wywoływał.