Świetny pies do towarzystwa
Na pytania odpowiada Angelina Pilarczyk
hodowczyni psów rasy grzywacz chiński, hodowla PRETENSJA FCI
Grzywacz chiński to pies występujący w dwóch odmianach: z sierścią oraz krótkowłosy. Malec lekkiej budowy, o prostym grzbiecie i bardzo eleganckich ruchach. Jest to pies inteligentny i bystry, wrażliwy, wesoły, niezmiernie związany ze swoim opiekunem. Bardzo szybko dostosowuje się do otoczenia i nowych warunków – najważniejsza dla niego jest bliskość opiekuna.
Jak zaczęła się Pani przygoda z hodowlą rasy grzywacz chiński?
W 2009 roku wujek zabrał mnie na Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych w Łodzi organizowaną przez Związek Kynologiczny, wtedy pierwszy raz zobaczyłam grzywacza i... przepadłam. Inny, nietuzinkowy, elegancki mały pies z piękną grzywą i niesamowitą w dotyku ciepłą skórą – takie pierwsze wrażenie zrobił na mnie grzywacz chiński. Od tego momentu zaczęłam zdobywać informacje na temat rasy z książek, internetu oraz od hodowców. Jeździłam na wystawy podziwiając zza ringu te wyjątkowe dla mnie psy. W 2011 roku spełniło się moje marzenie, wybranką została „Lala” z hodowli Ilony Wójcik, w miarę upływu czasu, m.in. dzięki Ilonie, z którą przyjaźnię się do tej pory, moje doświadczenie rosło, a stado powiększało się.
Jakie są grzywacze chińskie?
Grzywacze są przede wszystkim psami do towarzystwa, bardzo uczuciowe, wrażliwe wymagają bliskiego kontaktu z człowiekiem. Niezwykle inteligentne i energiczne, świetnie radzą sobie w agility. Bywają nieufne w stosunku do obcych. Opiekun musi być konsekwentny w wychowaniu grzywacza ponieważ ze swym sprytem może „wejść właścicielowi na głowę”. Uwielbiają być w centrum uwagi, jeżeli nie są, to zrobią wszystko żeby się w nim pojawić. Upomniane za złe zachowanie potrafią się obrazić.
Dla jakiego opiekuna nadają się grzywacze?
Idealnie nadają się do mieszkania w każdych warunkach: wieś, miasto, blok czy dom z ogrodem. Wychowywane z dzieckiem mogą być jego najlepszym przyjacielem. Kiedy opiekun leży i odpoczywa – grzywacz pod kocem razem z nim, ale kiedy przyjdzie czas na pokonywanie kilometrów wykaże się ogromną wytrzymałością fizyczną. Są jak cień, dostosują się do każdej sytuacji. Potrzebują ruchu i uwagi ze strony człowieka, bardzo się przywiązują.
Jaka jest koncepcja hodowli PRETENSJA, jak socjalizujecie szczenięta?
Najważniejsze jest dla mnie zdrowie. Moje psy mają wykonane bardzo istotne dla rasy badania genetyczne (PLL, prcdPRA) oraz kliniczne tj. badanie oczu, rzepek, serca. Chińskie grzywacze wymagają bardzo wczesnej socjalizacji z otaczającym je światem. Już w pierwszych tygodniach życia poznają nowe dźwięki, zapachy. Każdą wolną chwilę poświęcam na jak najbliższy kontakt z maluchami, tulenie, całowanie i zabawę. Słabo socjalizowane są często nieśmiałe, histeryczne i bojaźliwe wobec nieznajomych ludzi i sytuacji. Dopóki szczenięta nie opuszczą hodowli, staram się dostarczyć im jak najwięcej pozytywnych doświadczeń i bodźców. Zabieram je na przejażdżki samochodem, autobusem, spacery po parkach, dworcach, odwiedzamy centrum handlowe. Szczenięta z mojej hodowli mieszkają w różnych miastach Europy oraz USA, staram się mieć jak najlepszy kontakt z opiekunami i wspierać gdy tylko tego potrzebują.