Suplementy ważne w diecie kota
Na pytania odpowiada dr n. wet. Joanna Zarzyńska,
z Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.
Składnikami niezbędnymi w żywieniu kota są białka. Surowce ich dostarczające to mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Wraz z nimi kot spożywa białko o odpowiednim składzie aminokwasowym. Ważna jest także suplementacja diety w taurynę, cynk, selen, włókno Yucca Schidigera oraz przeciwutleniacze.
Jakie składniki są kluczowe w żywieniu kotów?
Koty mają bardzo specyficzne wymagania pokarmowe, są typowymi mięsożercami. Dlatego ich dieta powinna składać się głównie z produktów pochodzenia zwierzęcego, z ograniczeniem lub wykluczeniem zbóż i pochodzących z nich strawnych węglowodanów (jelito cienkie jest dość krótkie, więc trawienie węglowodanów jest ograniczone). W ich diecie niezbędna jest zbilansowana ilość białka (o dobrej strawności; kocięta 35-40% ogólnej masy pożywienia, koty dorosłe ok. 25%).
W jakich przypadkach zaleca się stosowanie karmy bez zbóż dla kotów?
W naturalnej diecie kotów rośliny występują w niewielkich ilościach, a zwłaszcza zboża. Ich organizm jest przystosowany do trawienia białka i tłuszczów. Zboża w karmie są głównie wypełniaczem. Niektóre koty mogą reagować negatywnie na gluten. Może dochodzić do dysfunkcji przewodu pokarmowego lub typowych reakcji alergicznych. Więc jeśli kot jest osobnikiem wrażliwym, skłonnym do podrażnień skórnych lub zaburzeń pokarmowych, warto przestawić go na karmę bez zbóż, opartą o zbilansowana recepturę.
Jaką rolę spełniają tauryna, cynk, selen i Yucca Schidigera?
Tauryna jest niezbędna w procesach przemiany materii, w tym trawieniu i wchłanianiu tłuszczów, wspomaga pracę serca i rozród, chroni przed kardiomiopatią rozstrzeniową, usprawnia procesy widzenia, jest też przeciwutleniaczem oraz immunomodulatorem. U kotów synteza tauryny jest ograniczona. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi, ilość tauryny w karmie puszkowej dla kotów jest wyższa niż w karmie suchej, ze względu na jej wrażliwość na obróbkę termiczną. Pierwiastki śladowe – cynk i selen, służą poprawie jakości bariery skórnej oraz pięknej sierści (ograniczanie wypadania włosa). Selen często występuje w kompleksie z witaminą E. Dodatek włókna Yucca Schidigera wspomaga procesy trawienne i pasaż jelitowy. Zmniejsza nieprzyjemny zapach odchodów. Wyciąg z Yucca ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest naturalnym środkiem detoksykacyjnym.
Jaką rolę mają przeciwutleniacze?
Przeciwutleniacze mają chronić stabilność karmy podczas przechowywania – dotyczy to zwłaszcza zapobiegania jełczeniu tłuszczy. Produkty jełczenia są szkodliwe dla zwierząt. Producenci najczęściej stosują naturalne przeciwutleniacze np. witaminę E. Przeciwutleniacze w składzie recepturowym mają wspomagać organizm zwierzęcia. Kompleksy przeciwutleniaczy (np. witaminy E, C, tauryny, luteiny) – ograniczają degradację komórek spowodowaną działaniem wolnych rodników, wzmacniają układ immunologiczny, spowalniają procesy starzenia.