Stawy psa
Na pytania odpowiada lek. wet. Paulina Turek-Borak
właścicielka gabinetu rehabilitacyjnego Sprawna Bestia.
Choroby stawów, mogą być spowodowane nadmiarem lub brakiem ruchu, niewłaściwym żywieniem, stylem życia, predyspozycjami indywidualnymi czworonoga.
Na jakie problemy ze stawami mogą cierpieć psy w okresie wzrostu?
Najczęściej występującymi schorzeniami narządu ruchu psów w okresie wzrostu są dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, aseptyczna martwica głowy kości udowej (choroba Legg-Calve-Perthesa) oraz osteochondroza (OCD) czyli oddzielająca martwica chrzęstno-kostna. Choroby te związane są z zaburzeniami rozwojowymi. Nieprawidłowe procesy pojawiające się w trakcie wzrostu kości powodują deformacje, zniekształcenia i niedopasowanie powierzchni stawowych. W późniejszym wieku mogą prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów. Pierwsze objawy kliniczne pojawiają się w wieku 4-8 miesięcy. Są to kulawizny, sztywny, nieprawidłowy chód, niechęć do aktywności, zaniki mięśniowe. Wśród czynników które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się tych chorób wymienia się między innymi: predyspozycje genetyczne, zbyt szybki wzrost, niewłaściwe jakościowo żywienie, nieprawidłową suplementację (m.in. nadmierna podaż wapnia), przebyte urazy lub zbyt duże obciążenie stawów oraz nadmierna masa ciała.
Jak dostosować aktywność fizyczną psa do jego wieku?
Aby odpowiednio dostosować aktywność, należy wziąć pod uwagę nie tylko wiek psa, ale również predyspozycje do występowania danych schorzeń ortopedycznych, jego kondycję, budowę ciała, przebyte wcześniej choroby i urazy. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą – lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą, który zwróci uwagę na najważniejsze kwestie i udzieli cennych wskazówek. U młodych psów w czasie intensywnego wzrostu najlepiej unikać nadmiernego przeciążania stawów (skoków, gwałtownych hamowań, szybkich zwrotów i skrętów). Nie dla każdego szczeniaka intensywne zabawy z innymi psami, szarpanie czy długie aportowanie będzie obojętne, bez negatywnych konsekwencji. Nadmiar energii można rozładować udając się na spacer połączony z uczeniem nowych komend lub wprowadzić ćwiczenia wykorzystując zabawki edukacyjne. U ras predysponowanych do wystąpienia dysplazji szczególnie ras dużych i olbrzymich należy unikać zbyt intensywnych, męczących aktywności, biegania po schodach, zwłaszcza po śliskich powierzchniach, wskakiwania na łóżko. Z kolei u starszych psów regularna aktywność fizyczna jest podstawą.
Jakie są metody rekonwalescencji?
Niektóre urazy wymagają leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Jednak coraz bardziej popularne stają się zabiegi rehabilitacyjne które znacznie przyśpieszają rekonwalescencję, ułatwiają odzyskanie sprawności i pozwalają zmniejszyć ilość stosowanych leków. Przykładowym zabiegiem jest terapia osteopatyczna. Osteopatia to krótko mówiąc holistyczne spojrzenie na cały organizm, rozpoznanie problemu i zastosowanie różnego rodzaju terapii manualnej, w celu przywrócenia ciału zwierzęcia prawidłowej motoryki oraz dobrego stanu zdrowia. W zależności od zdiagnozowanego problemu, stosuje się indywidualnie dobrane techniki – m.in. rozluźnianie powięziowe, mobilizacje i manipulacje stawowe lub pracę na narządach wewnętrznych.
Co to jest osteoarthritis? Jak się manifestuje? Jakie mogą być metody radzenia sobie z tym schorzeniem psich seniorów?
Osteoarthritis czyli zwyrodnienie stawów to przewlekła choroba zapalna stawów. Stopniowa degradacja i niszczenie chrząstki stawowej powoduje powstawanie stanu zapalnego, a w następnej kolejności zmian zwyrodnieniowych i procesów wytwórczych (tworzą się narośla kostne – osteofity). Zmianie ulega także jakość i ilość mazi stawowej. Konsekwencją jest ból przy poruszaniu się, problemy z wstawaniem, kulawizny oraz ograniczenie ruchomości stawów. Dotyczy psów głównie w średnim i starszym wieku. Osteoarthritis pojawia się nie tylko w wyniku urazów i przeciążeń, ale jest także konsekwencją nieodpowiednio diagnozowanej i leczonej choroby stawów psów młodych w późniejszym etapie ich życia. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i odpowiednio wprowadzona profilaktyka. Jest to choroba przewlekła, postępująca, stopniowo doprowadzająca do utraty prawidłowej funkcji stawów. Wiąże się z przewlekłym bólem i znacznym pogorszeniem komfortu życia. Dlatego bardzo ważne jest wspomaganie psów z takim schorzeniem. Utrzymanie prawidłowej masy ciała, zapewnienie odpowiednio zbilansowanej diety i suplementacji wspierającej odżywienie stawów jest kluczowe. Nadmierne kilogramy dodatkowo przeciążają stawy oraz potęgują odczuwanie bólu przez psa. Warto także zakupić legowisko ortopedyczne o odpowiedniej twardości i sprężystości, które zapewni bezpieczny, dłuższy odpoczynek i ułatwi wstawanie.