Rehabilitacja – szybki powrót do zdrowia
Fizjoterapia zwierząt jest coraz częściej stosowana w weterynarii. Dzięki opracowywaniu coraz nowszych metod oraz urządzeń, możemy pomagać czworonogom szybciej i efektywniej.
Po jakich zabiegach i schorzeniach psy najczęściej kieruje się na rehabilitację?
Zwykle zabiegi rehabilitacyjne stosuje się po zabiegach neurologicznych i ortopedycznych. Operacjom stabilizacji oraz plastyki stawów towarzyszy czasowe unieruchomienie. W przypadku stawów prowadzi to do zmniejszenia zakresu ruchu, zaniku masy mięśniowej oraz przykurczy. W konsekwencji do dyskomfortu i bólu w okresie pooperacyjnym. Fizjoterapia w znaczący sposób w tym okresie skraca czas powrotu psa do pełnej sprawności, oraz zmniejsza ból. Podobnie w przypadku leczenia złamań zarówno metodami operacyjnymi jak i zachowawczymi stosowanie fizjoterapii wpływa na skrócenie czasu potrzebnego do uzyskania zrostu. Szczególne znaczenie ma rehabilitacja u pacjentów z niedowładami i porażeniami będącymi następstwem np. dyskopatii i spondylozy. Wskazania do stosowania rehabilitacji są znacznie szersze. Obecnie wielu właścicieli decyduje się na terapie wspomagające, lecząc zwierzęta z innymi schorzeniami takimi jak: trudno gojące się rany, zapalenia skóry, zmiany zwyrodnieniowe, zapalenia mięśni i stawów, dysplazja, osteochondrozy. Zupełnie odrębną grupą zwierząt są psy pracujące oraz sportowe, u których fizjoterapia w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów oraz wpływa na stopień aktywności fizycznej.
Jakie zabiegi rehabilitacyjne wykonuje się u psów najczęściej?
Do najczęściej wykonywanych zabiegów rehabilitacyjnych u zwierząt domowych można zaliczyć magnetoterapię, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Zaletą magnetoterapii jest możliwość wykonywania zabiegów zarówno w stanie ostrym jaki i przewlekłym. Zabiegi z użyciem pola magnetycznego, są nietermiczne. Możemy je wykonywać już w pierwszej dobie po zabiegach ortopedycznych, nawet kiedy na operowaną kończynę założony jest opatrunek. Nie stanowi on bariery dla tej postaci energii. Obecnie mamy do dyspozycji dwa rodzaje laseroterapii: niskoenergetyczną oraz wysokoenergetyczną. Funkcja lasera polega na stymulowaniu promieniowaniem, chorobowo zmienionych tkanek. Promienie docierają do tkanek położonych aż do kilku centymetrów od powierzchni skóry i działają biostymulująco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Terapia falą uderzeniową jest coraz częściej stosowaną metodą leczenia u małych zwierząt. Fala uderzeniowa przyspiesza procesy lecznicze poprzez stymulację regeneracji. Poprawia metabolizm i polepsza krążenie krwi. Uszkodzona tkanka stopniowo regeneruje się.
Jakie zabiegi rehabilitacyjne można wykonać, aby zapobiec problemom ze stawami u psów w przyszłości?
Ważne jest aby od wieku szczenięcego, zadbać o układ kostny naszego pupila. Wskazana jest wczesna wizyta u ortopedy, który wyjaśni nam z jakimi problemami możemy mieć do czynienia posiadając psa. Musimy pamiętać, iż wiele chorób przenoszonych jest genetycznie i może dotknąć czworonoga w bardzo młodym wieku, nawet szczenięcym. Istotne jest również żywienie. Należy wybrać dobrze zbilansowaną karmę dla szczeniąt oraz suplementować dietę preparatami z chondroityną i kwasem hialuronowym. Preparaty zawierające te substancje wspomagają prawidłowy rozwój tkanki chrzęstnej. Suplementacja dotyczy nie tylko psów młodych, ale również stanowi część terapii u zwierząt dorosłych i starszych, u których problemy już wystąpiły.