Pudel – pies nie tylko na wybieg
Talenty i zalety pudli nie są niestety doceniane, gdyż większość właścicieli skupia się jedynie na wyglądzie swoich pupili, nie dając im szansy na ujawnienie zalet osobowości, których tym psom nie brakuje.
Na pytania odpowiada Beata Matławska z hodowli Od Lalanki z Wrocławia
www.planetpoodle.eu/odlalanki/
Dlaczego akurat pudle? Jak to się zaczęło?
Moja przygoda z czarnymi pudlami zaczęła się jakieś 23 lata temu. Pierwszą suczkę tej rasy kupiłam na targowisku. Wzięłam ją, można by rzec, z litości, ponieważ wyglądała na zabiedzoną i chorą. Serce mi podpowiedziało, że muszę ją zabrać. Sprzedawca dał mi jakieś papiery, twierdząc, że to metryka, a potem rodowód. Poszłam z dokumentami do Związku Kynologicznego, ale powiedziano mi, że psa powinnam natychmiast oddać. Wówczas pomyślałam, że nie mogę pozbyć się suczki. Zaopiekowałam się nią, zadbałam o jej zdrowie. Generalnie sunia wyszła „na prostą” i po kilku latach została nawet champ. PL. Kolejną suczkę, Wandy, kupiłam w profesjonalnej hodowli Emerentia z Holandii, która stała się matką mojej hodowli, a po 20 latach jeden z jej potomków został pierwszym w historii Polski Zwycięzcą Świata Pudla Miniaturowego: MISS SHAKING BOOGIE Od Lalanki. Z czasem na poważnie zaczęłam interesować się pielęgnacją tych zwierząt i tak to pokochałam, że obecnie jest to mój zawód wykonywany. Można by powiedzieć, że łączę przyjemne z pożytecznym, czyli wielką pasję z zawodem.
Jaka jest historia tej rasy?
Najstarsze zapiski na temat pudli pochodzą z XV w. Jednak do dziś trwa walka o prawdziwych twórców tej rasy pomiędzy Francuzami a Niemcami.
W tamtych czasach był to pies myśliwski na lekką zwierzynę łowną. Nazwa pudel w wolnym tłumaczeniu oznacza „pies na kaczki”, stąd też wywodzi się znana wszystkim fryzura „na lwa” – nogi i tułów ogolone, tak aby pies mógł biegać po chaszczach i z łatwością pływać. Później zaczęto trzymać pudle w domach, głównie bogatych kupców, a następnie psy te stały się typowymi psami salonowymi i bywalcami komnat królewskich. Największa popularność pudli przypada na lata 70. XX wieku. Należy również dodać, że pudle są rasą podstawową, pierwotną a nie krzyżówką i to od niej dopiero zaczęto tworzyć inne rasy (chcąc wykorzystać jej niezwykłe zdolności).
Jaki wzorzec pudla obowiązuje w Polsce?
Wg wzorca ma to być pies lekki i elegancki. O ruchu tanecznym, nigdy posuwistym. Sylwetka ciała ma być wpisana w krótki prostokąt. Szyja powinna być umiarkowanie długa, zaś głowa elegancka, długa szlachetna w wyrazie. Broda dobrze zaznaczona. Stosunek kufy do mózgoczaszki 9 do 10. Uszy nisko osadzone, mocno owłosione, płat ucha gruby i dotykający krawędziami policzka. Oczy ciemne w kształcie migdała, głęboko osadzone. Ogon osadzony dość wysoko, noszony pod kątem 45-90 stopni. Jeśli chodzi o kolor szaty pudli to wyróżniamy: białe, czarne, brązowe, morelowe, czerwone oraz srebrne. W przypadku pudli, rozróżniamy wielkości: toy (do 28 cm), miniatura (28-35 cm), średni (45-55 cm) i duży (do 60-61 cm).
Jaki charakter mają pudle i jak zachowują się
w stosunku do innych zwierząt oraz dzieci?
Jest to pies uniwersalny, i jeśli jako szczenię zostanie dobrze ułożony to zarówno z dziećmi, jak
i z innymi zwierzętami (psy i koty) będzie funkcjonował idealnie. Pudle są inteligentne i szybko się uczą. Doskonale wykonują polecenia człowieka. Dlatego są nieocenioną pomocą w różnego rodzaju terapiach, np. przy pracy z niepełnosprawnymi (dogoterapia) oraz jako przewodnicy dla ludzi niewidomych. Ze względu na inteligencję
i posłuszeństwo pies ten sprawdza się bardzo dobrze na torze agilitty i podczas zawodów flyball. Pudle odznaczają się też dobrym węchem. Często pomagają przy poszukiwaniu ofiar uwięzionych pod gruzami czy w wyszukiwaniu narkotyków.
Jaki zatem powinien być właściciel dla pudla?
Pies ten dostosowuje się do każdej osoby czy sytuacji. Dobrze ułożony pudel potrafi zostać na dłużej sam w domu, nie czyniąc przy tym rozgardiaszu, ale pamiętajmy, że nikt z nas nie lubi siedzieć za długo w samotności – pies również. Kontakt z właścicielem jest dla niego najważniejszy. Pudel jest psem niezwykle przywiązanym do swojego właściciela. Niemal wszystko zrobi dla pana czy pani. Jest bardzo wesoły, chętny do zabawy, energiczny, skoczny, szybki, i jeśli będzie miał równie kreatywnego właściciela (który będzie np. chował mu zabawki), to z pewnością będą się wspaniale „dogadywać”.
Jak zapewnić optymalną dietę pudlowi?
Pudle nie mają specjalnych wymagań żywieniowych. Odpowiednio dobrana sucha karma pozwoli zapewnić mu zapotrzebowanie energetyczne. Właściwe żywienie zagwarantuje również zdrowy wygląd sierści. Lepiej unikać karm wysokobiałkowy, gdyż są to psy z tendencją do tycia. Dodatkową, zamienną formą żywienia może być również ugotowane lub surowe mięso, z ryżem i warzywami.
Czy są to psy wymagające częstej pielęgnacji?
Wyróżnić możemy trzy fryzury wystawowe. „Na lwa” to fryzura, gdzie przód psa, czyli głowa, uszy, kark i część grzbietu są owłosione, pokryte długim włosem; na ogonie ufryzurowany pompon. Kończyny tylne, zad oraz przednie, poza nadgarstkami, gdzie uformowane są pierścienie, ogolone. „Puppy clip” to fryzura niezwykle efektowna (najbardziej popularna, jeżeli chodzi o wystawy), gdyż na głowie, uszach i karku zachowujemy najdłuższy włos. Na kończynach modelujemy coś na kształt spodni. Kufa, szyja, nasada ogona i same łapy wygolone; ogon ufryzowany w pompon. Z kolei „federał” to bardzo wdzięczna i wygodna w życiu codziennym fryzura odzwierciedlająca budowę pudla jako typowego psa. Na łapach, głowie długi włos a na korpusie krótszy; brzuch ogolony; ogon oczywiście ufryzowany w formie pompona. Nie wszyscy jednak są hodowcami i uczestnikami wystaw, dlatego też domowy pudelek powinien posiadać krótki włos, tak by psu było wygodniej, a nam łatwiej wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne.
W takim przypadku, co 2-3 miesiące wystarczy wizyta u fryzjera i kąpiel w domu w dobranym odpowiednio szamponie dla psów. Jeśli jednak preferujemy dłuższą sierść u naszego pudla, to wówczas powinniśmy co 2-3 tygodnie kąpać pieska i oczywiście często szczotkować jego sierść.