Psy zimową porą. Na co zwrócić uwagę?
Zima jest uciążliwą porą roku nie tylko dla właścicieli psów, ale także dla czworonogów. Niezależnie od tego, czy posiadamy szczenię, psa dorosłego czy seniora, trzeba podjąć się dodatkowych wyzwań dotyczących żywienia, pielęgnacji oraz ochrony przed chłodem i śniegiem.
Czy zimą dieta psa powinna być inna niż latem?
Zimą dieta naszych pupili powinna zapewniać pokrycie zwiększonego zapotrzebowania energetycznego związanego z niskimi temperaturami. Każdy organizm zimą wydatkuje wyższą ilość energii koniecznej do utrzymania stałej ciepłoty ciała, a zarazem funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych i utrzymania prawidłowych czynności organizmu. Wszystko zależy także od sposobu życia psa – warunków w jakich żyje zimą oraz naszej ochoty do utrzymywania odpowiedniej tężyzny fizycznej zwierząt.
Od czego zależy zapotrzebowanie energetyczne?
Zapotrzebowanie energetyczne psów zależy, oprócz oczywiście pory roku i związanych z nimi temperatur, od wielu czynników, m.in. wieku, masy ciała, rasy, użytkowania (psy domowe, sportowe, pracujące), warunków utrzymania, trybu życia oraz stanu fizjologicznego, czyli zdrowia zwierzęcia. Wiadomo że szczeniaki i psy pracujące oraz suki w ciąży wykazują zwiększone zapotrzebowanie w związku z wydatkowaniem energii na budowę organizmu i tryb życia. Niedostatki energetyczne będą więc u nich szybciej widoczne niż u dorosłych zwierząt żywionych w podobny sposób. Natomiast zmniejszone zapotrzebowanie zazwyczaj dotyczy zwierząt domowych w średnim wieku, chyba że są one wykorzystywane jako psy pracujące lub sportowe. Seniorzy zazwyczaj potrzebują mniej energii niż szczeniaki, a więcej niż zwierzęta w średnim wieku, co związane jest z ograniczeniem trawienia i wchłaniania, a także potrzebami starzejących się narządów wewnętrznych.
Jakie składniki są istotne w pożywieniu psa?
Wszystkie składniki mają ważne znaczenie, choć trzy z nich stanowią podstawę. Są to białka, węglowodany i tłuszcze. Psy to zwierzęta mięsożerne, więc najważniejsze są dla nich białka (ich rola to dostarczanie aminokwasów, które używane są do wzrostu i odbudowy tkanek; mogą być także wykorzystywane jako źródło energii). Produkty węglowodanowe zaopatrują organizm w energię
i mogą być zamieniane w tkanki magazynowo-tłuszczowe. Z kolei tłuszcze są najbardziej skoncentrowaną formą energii a także nośnikiem witamin (A, D, E i K). Oczywiście nie należy zapominać o związkach mineralnych.
Czy odpowiednio dobrany sposób żywienia pozwoli naszemu psu rozwijać się prawidłowo oraz utrzymać zdrową skórę i sierść?
Z pewnością należycie dobrane pożywienie, zarówno domowe posiłki, jak również gotowa karma (zbilansowana i dostosowana do potrzeb danego zwierzęcia) zapewnią prawidłowy rozwój
i funkcjonowanie. Właściwe dodatki żywieniowe zawarte w zbilansowanej diecie zapewnią poprawne funkcjonowanie skóry, kośćca, układu wydzielania hormonów i wszystkich narządów organizmu.
HODOWCA RADZI
Jak należy dbać o psa zimą?
Dla psów mieszkających w miastach najbardziej uciążliwa o tej porze roku jest sól, którą posypywane są chodniki. Podrażnia ona skórę łap, co jest przyczyną stanów zapalnych skóry. Dobrze więc jest po każdym spacerze umyć psu łapki i stosować specjalne preparaty ochronne (czasem konieczne jest wyprowadzanie psa w butach). Niskie temperatury są szczególnie nieprzyjemne dla psów ras małych, a także dla tych, które nie mają zbyt obfitej szaty. Jeśli nasz pies marznie na spacerach, powinniśmy wyprowadzać go w specjalnym ubranku.
Na co zwrócić uwagę zimą, opiekując się szczenięciem, psem dorosłym lub seniorem?
Układ odpornościowy szczenięcia nie jest jeszcze tak sprawnie działający, jak jego dorosłych pobratymców. Nie pozwalajmy na bardzo długie szaleństwa, pilnujmy, by nie biegał zawilgocony, wycierajmy go po spacerach. Nie przemęczajmy i pamiętajmy, by dobrze go karmić. Stosunkowo najlepiej z okresem zimy radzą sobie psy dojrzałe, w sile wieku. Jeśli zadbamy o prawidłową dietę i ograniczymy ruch w temperaturach ekstremalnych, to powinny one dobrze przetrzymać ten czas. Zima jest najtrudniejsza dla psów starych. Obecna w powietrzu wilgoć, śliskie powierzchnie, zimno, wiatr – to wszystko bardzo utrudnia im życie.
Czy w czasie zimy powinniśmy zmienić dietę psa?
W okresie zimowym ważne jest odpowiednie żywienie. Porcje powinny być nieco większe, bardziej kaloryczne oraz regularne. Szczególnie ważne, by dobrze karmić psy mieszkające na zewnątrz – one naprawdę potrzebują więcej kalorii podczas zimy.