Psia Kraina – hotel marzenie
Na pytania odpowiada Jolanta Fijałkowska właścicielka hotelu dla zwierząt Psia Kraina. psiakraina.hg.pl
Nie tylko w wakacje, ale także w trakcie całego roku, zdarza się, że na wyjazd nie możemy zabrać ze sobą ukochanego czworonoga. Wtedy warto poszukać miejsca, które zapewni zwierzakowi bezpieczeństwo, opiekę i rozrywkę w czasie naszej nieobecności. Warto wybierać hotel w którym chcemy zostawić naszego kudłatego przyjaciela rozważnie, aby zwierzak czuł się tam dobrze podczas naszej nieobecności. Z myślą o potrzebach naszych czworonożnych przyjaciół i ich włascicieli powstał na Śląsku w malowniczej wiosce Smolnica koło Gliwic, Ośrodek Rekreacyjno-Szkoleniowy dla Psów „Psia Kraina”. Znajduje się tam hotel dla zwierząt „Psia Kraina” wraz z wybiegami dla piesków oraz kilka kilometrów dalej ogrodzony, bezpieczny, prawie hektarowy teren szkoleniowy wyposażony w profesjonalny sprzęt do szkoleń, treningów oraz rekreacji psów.
Skąd wziął się pomysł na taki ośrodek?
Psy i koty zawsze były obecne w moim życiu, od dzieciństwa są moimi najlepszymi przyjaciółmi. Jako małe dziecko do moich dziadków na wieś jeżdziłam tylko pod warunkiem, że będę mogła tam się bawić z psami i kotami. Wówczas podobno moja babcia nerwowo biegała po wsi w poszukiwaniu czworonogów. Marzyłam o pracy w ZOO, a wylądowałam na Politechnice Śląskiej i zostałam architektem. Zwierzęta i tak w końcu wysunęły się na plan pierwszy. W 2006 roku powstal hotel dla zwierząt „Psia Kraina”.
Czy nie boi sie Pani psów?
Nie boję się psów, ale mam do nich duży respekt i szacunek. Prowadząc hotel musiałam zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu psiej psychologi. Wiedzę, którą cały czas poszerzam i uzupełniam, a teraz moge powiedzieć, że jest ona również wsparta wieloletnim doświadczeniem i praktyką.
Czym kierujecie się przyjmując psa do hotelu?
Oczywiście pies musi mieć komplet szczepień, być odrobaczony, nie może być chory zakaźnie, ani agresywny. W tej chwili wystarczy mi krótkie spotkanie z psem i jego właścicielem, aby ocenić jego stan psychiczny, zdrowotny i podjąć decyzję. Oczywiście są przypadki, w których aby zdiagnozować psa potrzebuję więcej czasu. Zwykle dotyczy to tzw. „psów po przejściach”. Są to zwierzęta odebrane właścicielom za znęcanie się nad nimi, ze schronisk, nad ktorymi opiekę przejęły fundacje lub stowarzyszenia. Współpracujemy z tymi organizacjami przyjmując do hotelu ratowane przez nich pieski. U nas „dochodzą do siebie”, odzyskują zdrowie, siły i radość życia, a ich uśmiechnięta mordka jest najlepszą nagrodą i podziękowaniem.
Na jakiego typu opiekę może liczyć pozostawione w hotelu zwierzę?
Każde zwierzę, które przyjmujemy ma zapewnioną pełną opiekę weterynarza, behawiorysty, szkoleniowca, a wkrótce także i rehabilitanta. Na życzenie właściciela możemy pupila przebadać w zaprzyjaźnionej klinice. Wykonać tam również badanie krwi, moczu, stolca na obecność pasożytów i w razie konieczności przeleczyć. Często trafiają do nas pieski w trakcie leczenia, z różnymi dolegliwościami, niepełnosprawne. One również otrzymają u nas profesjonalną i pełną wyrozumiałości opiekę. Poza tym standardowo możemy pieska wykąpać, obciąć pazury, wyczesać.
Czy psy tęsknią podczas pobytu w hotelu?
Otóż ja zawsze powtarzam właścicielom, że najlepszym przyjacielem, towarzyszem zabaw dla psa jest drugi pies. My – wlaściciele nie jesteśmy w stanie zapewnić swoim czworonogom tyle ruchu ile da im zabawa i harce z innymi psami. Poza tym mam w hotelu wspaniałych opiekunów. To ludzie odpowiedzialni, troskliwi, posiadający dużą wiedzę z zakresu opieki nad zwierzętami. Są również po kursach szkolenia PT (Pies Towarzyszący). Niektórzy z nich są przewodnikami psów policyjnych.
Jak mieszkają hotelowi goście?
W hotelu dbamy nie tylko o komfort psychiczny naszych gości, ale również o to, aby pomieszczenia w których przebywają były maksymalnie dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań właścicieli. Boksy znajdują sie wewnątrz budynku, który posiada klimatyzację, a w chłodniejsze dni i zimową porą jest ogrzewany. Każdę zwierzątko ma swój indywidualny boks z własnym legowiskiem, z miską wody i jedzeniem. Ma tam również swoje ulubione zabawki, gryzaki, a często też koszulki czy kapcie swoich ukochanych właścicieli. Boksy zostały tak zaprojektowane, aby pieski wzajemnie się widziały, dlatego też żaden z nich nigdy nie jest sam, zawsze ma wokół siebie inne psiaki, z którymi może „porozmawiać i wymienić poglądy”. A tak na poważnie, taki układ kojców sprawdził się rewelacyjnie, ponieważ psiaki widząc się mogą wzajemnie się porozumiewać poprzez mowę ciała. Wysyłaja sobie sygnały uspokajające i wówczas nawet pies, który po raz pierwszy jest w hotelu wycisza się i relaksuje.
Na jakie gratisy może liczyć bywalec hotelu?
Dla stałych gości są to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, spacery poza teren hotelu i kąpiele w pobliskim jeziorze, a nawet doby hotelowe gratis. Zapewniamy ubezpieczenie zwierzęcia na czas pobytu w hotelu, a dla psa i kota nie posiadającego identyfikatora w postaci czipa także zabezpieczenie na wypadek zaginięcia, które jest ważne bez opłat przez pół roku na terenie Polski i całej Unii Europejskiej.