Problemy onkologiczne
Na pytania odpowiada lek. wet. Sebastian Słodki,
specjalista chorób psów i kotów, specjalista radiologii zwierząt.
Nowotwory są coraz częstsze, nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Odpowiednia suplementacja, zdrowy tryb życia i prawidłowa masa ciała czworonoga, mogą uchronić go przed ich powstawaniem. Jako opiekunowie, powinniśmy bacznie obserwować zachowanie swojego czworonoga, aby na wczesnym etapie wykryć ewentualne schorzenie.
Jaka jest skala zachorowań na nowotwory u psów i kotów?
Choroby nowotworowe zarówno u ludzi jak i u zwierząt domowych w ostatnich latach to bardzo nasilający się problem zdrowotny i jedna z częstszych przyczyn śmierci. W polskiej weterynarii onkologia to dość nowa dziedzina nauki, ale bardzo szybko rozwijająca się, co niestety wynika z dużego przyrostu chorób onkologicznych u naszych czworonożnych podopiecznych. Co czwarty pies zostaje dotknięty chorobą nowotworową, a w grupie wiekowej powyżej 10 lat nowotwory są przyczyną śmierci połowy psów. Dzięki coraz lepszemu wyposażeniu w sprzęt diagnostyczny lecznic dla zwierząt, lekarze weterynarii dysponują nowoczesnymi metodami badań, umożliwiającymi precyzyjną diagnostykę chorób, w tym również nowotworów. Do takich badań należy zaliczyć badania krwi, w tym poziomu markerów nowotworowych, ultrasonografię, badania radiologiczne, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Powstają też lecznice, które specjalizują się w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych u zwierząt, a pracujący w nich lekarze to specjaliści w tej dziedzinie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdiagnozować chorobę już w bardzo wczesnej jej fazie, co szczególnie w onkologii ma decydujące znaczenie w dalszym jej leczeniu, a tym samym rokowaniu dla pacjenta.
Co może zrobić opiekun dla swojego pupila w ramach profilaktyki wystąpienia nowotworu?
Podstawą profilaktyki chorób nowotworowych jest ich wczesna diagnostyka. Większość nowotworów w początkowej fazie ma charakter łagodny, a nawet te złośliwe mogą być w całości usunięte co daje szansę na całkowite wyleczenie zwierzęcia. Z upływem czasu, komórki nowotworowe nabierają cech złośliwości i rośnie ryzyko przerzutów do innych narządów, co zmniejsza szanse na skuteczną terapię i źle rokuje. Właśnie dlatego, podstawą jest wykonywanie u swojego pupila, szczególnie w starszym wieku, profilaktycznych badań krwi i diagnostyki obrazowej w tym przede wszystkim USG i RTG.
Jak leczy się takie schorzenia?
Najczęstszą i zarazem najskuteczniejszą metodą leczenia nowotworów jest ich chirurgiczne usunięcie. Jednak nie zawsze jest to możliwe lub niewystarczające, aby pozbyć się nowotworu. W takich sytuacjach, wprowadza się leczenie chemioterapeutyczne lub/i radioterapeutyczne.
Czy stosowanie odpowiednich preparatów wspomagających może pomóc w hamowaniu rozwoju nowotworu?
Chemoprewencja to stosowanie naturalnych lub syntetycznych związków chemicznych, które mogą chronić przed nowotworami. Kumulacja toksycznych produktów przemiany energii i materii w tym przede wszystkim wolnych rodników zwiększa ryzyko występowania chorób nowotworowych już na bardzo wczesnym etapie złożonego procesu jakim jest onkogeneza. Jednym z takich związków chemicznych jest trans-resweratrol. To naturalna substancja pochodzenia roślinnego, biorąca udział w procesach neutralizowania wolnych rodników, hamowaniu angiogenezy tkanki nowotworowej, modulowaniu poziomu czynników transkrypcyjnych i ekspresji genów związanych z nowotworzeniem, a także indukowaniu apoptozy (śmierci) komórek nowotworowych. W związku z tym trans-resweratrol zmniejsza proliferację komórek nowotworowych i zwiększa rozkład związków prokancerogennych. Innym związkiem o działaniu przeciwnowtowrowym jest kwercetyna posiadająca właściwości antyoksydacyjne, przeciwzaplane i antyangiogenne co wpływa hamująco na proliferację i wzrost komórek nowotworowych. Kwercetyna wykazuje także działanie proapoptyczne w stosunku do komórek nowotworowych, a także hamuje aktywność onkogenów (m.in. Mcl-1, Ras, MEK, PI3K). Innymi ważnymi suplementami diety mającymi działanie przeciwnowotworowe są witamina E i beta-karoten jako silne antyoksydanty, oraz selen który wzmaga aktywność cytotoksyczną limfocytów wobec komórek nowotworowych.