Poskramianie urwisów
Trude Mostue
Bywa, że zdesperowani opiekunowie niesfornych pupili sami zgłaszają problem i proszą o pomoc. Innym razem o rozbrykanych zwierzakach informują twórców programu sąsiedzi lub znajomi. Przyczyna jest zawsze taka sama – właściciele od zawsze lub od niedawna nie dają sobie rady z podopiecznymi. Nie tylko koty i psy, ale również króliki, papugi, a nawet lamy wystawiają ich cierpliwość na trudne próby. Ludzie zmęczeni uciążliwymi psotami swych ulubieńców, mówią "dość".
Pora pokazać rozpieszczonym do granic przyzwoitości kanapowcom, kto w domu rządzi! Na ratunek opiekunom wyruszają Trude Mostue, Roger Mugford i David Sands – eksperci od zachowań zwierząt. Przemierzają oni siedem głównych rejonów Wielkiej Brytanii, gdzie czekają na nich niełatwe zadania. Specjaliści najpierw poznają wskazane rodziny i ich niesfornych pupili, a potem opracowują szczegółowe plany szkoleń.
Mają przy tym nadzieję, że uda im się skorygować zachowania zwierząt i uchronić je przed zdobyciem wcale nie zaszczytnego miana istnego urwisa. Ale jak nauczyć głośnego psa spokoju, bałaganiarskiego kota porządku, zaś szaloną papugę rozwagi?
Pies Barney |
PARSZYWA SIÓDEMKA
Rozpuszczone pupile muszą przejść metamorfozę i nabrać dobrych manier, aby ich właściciele odzyskali spokój. Zwierzak, który poczyni najmniejsze postępy i nie zmieni swojej reputacji, zostanie negatywnym zwycięzcą odcinka. W późniejszym finale spotka się siódemka wyjątkowo krnąbrnych stworzeń, z których jury wyłoni lidera łobuziaków – ulubieńca wyspiarzy. Organizatorzy konkursu przewidzieli dla niego nagrodę. Wyróżniony zostanie także pupil, który wskutek szkolenia poczynił największe wychowawcze postępy.
"Zwierzęce urwisy" to pierwsze takie show w Wielkiej Brytanii. Program zabawny i pouczający. Jednym z ekspertów jest norweska lekarka weterynarii Trude Mostue, która w telewizyjnym spektaklu udziela profesjonalnych wskazówek, jak postępować z pupilami. Sama ma dwa psy, z którymi miewa kłopoty: dwuletni Stan uwielbia godzinami gonić za piłką, zaś szczeniak rasy bullmastiff Alf z pasją gryzie skarpetki.
MIŁOŚĆ Z ZASADAMI
Zwierzęta sprawiają wiele problemów, co nie zniechęca ludzi do ich posiadania – ponad 8 milionów Brytyjczyków ma psy. Zdaniem Trude wynika to z bezwarunkowej miłości, jaką obdarzamy te czworonogi.
Jednak, aby opiekun i zwierzak żyli w zgodzie, muszą przestrzegać pewnych zasad – np. podopieczny musi znać swoje miejsce w domu i nie może wchodzić człowiekowi "na głowę". Pozbywanie się utrwalonych złych nawyków u dorosłego psa to trudna sztuka. Dlatego eksperci z programu "Zwierzęce urwisy" radzą, by wychowanie zaczynać jak najwcześniej. Szkolenie powinno obejmować naukę nie tylko podstawowych komend, ale także respektu wobec właściciela i właściwego stosunku do innych ludzi. W przeciwnym razie będziemy zmagać się z rozbrykanym złośnikiem, który nikogo nie słucha.
Jeśli podopieczny utrudnia komuś życie, radzimy jak najszybciej skorzystać ze wskazówek specjalistów z programu "Zwierzęce urwisy".
Natalia Gierymska
Papuga Pippa |
Wejdź na strony internetowe www.animalplanet.pl