Poczta weterynaryjna - styczeń 2004
Gabriela Skrzypiec
Nie potrafię odpowiedzieć, co może być przyczyną wypadania sierści u Pani owczarka, ponieważ nie opisała Pani żadnych zmian skórnych. Stres związany z przeprowadzką może być jednym z czynników nasilających wypadanie włosów, ale zwykle znika po kilku dniach. Proponuję analizę kału pod kątem pasożytów. Należy też sprawdzić dietę, by wykryć ewentualne niedobory pokarmowe. Podawanie oleju z pestek winogron okazało się niewystarczające. Konieczne może być podawanie preparatów witaminowo-mineralnych bogatych w witaminy z grupy B, witaminę A, selen, cynk, biotynę. Konieczne jest też podawanie preparatów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 I omega-6. Mój 9-letni czarny sznaucer po każdym posiłku i po przebudzeniu jak szalony ociera pysk o wszystko, na co natrafi. Niekiedy oblizuje nos, z którego wycieka jakby katar. Podnosi przy tym pysk do góry, opuszcza i znów się oblizuje. Lekarz zalecił podawanie dwa razy dziennie po pół tabletki lekarstwa o nazwie Stomorgyl 20. Efektów nie ma.
Zofia Skonieczna z Zielonej Góry
Powodem takiego zachowania psa mogą być zapalne, bakteryjne, grzybicze lub alergiczne zmiany w jamie nosowej. Czasem spotykam w uchu ciała obce. Lekarz weterynarii powinien dokładnie obejrzeć nos i zatoki psa, wprowadzając światłowodową rurkę do nosa, by postawić ostateczną diagnozę i zalecić odpowiednią kurację.
Mój owczarek nizinny ma 6 lat. Gdy miał rok, uległ wypadkowi, w wyniku którego 4 miesiące później trzeba było zoperować mu kość udową. Od tamtej pory wszystko było w porządku, ale ostatnio, po tym jak leżał i się nagle poderwał, znowu zaczęła go boleć noga. Teraz bardzo kuleje i popiskuje. Jak można mu pomóc?
Bogusław Cieśla
Jest mało prawdopodobne, by operowana kość udowa uszkodziła się ponownie w tym samym miejscu co wcześniej. Opisane objawy mogą być wynikiem zerwania lub naderwania więzadła krzyżowego rzepki. Taki uraz diagnozuje się za pomocą badania klinicznego i czasem widać go na zdjęciu rentgenowskim. Zerwane więzadło zwykle wymaga operacji. Pozwala to uniknąć kulawizn, zmian zwyrodnienio-wych i cierpień. Aby dokładnie zdiagnozować Pana psa, należy udać się do lekarza weterynarii – specjalisty ortopedy.
Mam 7-tygodniowego owczarka niemiec-kiego i w związku z tym dwa pytania.
- Czy tak młodemu szczeniakowi mogę podawać suchą karmę, ewentualnie surowe mięso lub kości cielęce?
- Jaki wiek psa jest najodpowiedniejszy do rozpoczęcia podstawowej tresury?
Dorota Nowosad
- 7-tygodniowy owczarek, podobnie jak większość zdrowych psów w tym wieku, może być żywiony posiłkami przygotowywanymi w domu, albo gotową karmą dla juniorów. Obu sposobów żywienia, zwłaszcza u psów ras dużych, nie powinno się stosować jednocześnie. W ramach żywienia tradycyjnego 7-tygodniowemu szczeniakowi możemy podawać mięso, ryż, makaron, ser biały, raz na dwa dni żółtko. Od 8. tygodnia życia psa, taką dietę trzeba uzupełniać preparatami witaminowo-mineralnymi. Żywienie gotowymi karmami, dobranymi do wieku psa, zawierającymi witaminy i minerały, jest wygodniejsze. 7-tygodniowe pieski jedzą 5 razy dziennie i nie trzeba ograniczać im pokarmu.
- Pierwszym nauczycielem szczeniaczka jest jego mama. Potem, gdy zostanie od niej zabrany i zjawi się w naszym domu, jest mu bardzo trudno. Dlatego musimy okazać mu maksimum czułości i zainteresowania. Nie powinien wtedy zostawać sam w domu. Decydując się na posiadanie psa, każdy z domowników powinien zawczasu się do tego przygotować: zwierzak będzie przecież nowym członkiem rodziny. Od początku zachowujmy się wobec niego konsekwentnie i stosujmy następujące zasady. Zamiast karcenia lepsza jest łagodna perswazja i pozytywna motywacja, czyli chwalenie za każde prawidłowo wykonane polecenie. Bliskie kontakty możemy nawiązać z psem poprzez częste mówienie do niego, głaskanie i regularne powtarzanie zabiegów pielęgnacyjnych. Szkolenie z instruktorem można zacząć w wieku trzech miesięcy w tzw. psim przedszkolu.