Poczta weterynaryjna - październik 2005
Magdalena
Wydaje mi się, że zrobiła Pani już wszystko, aby zapewnić kotom komfort psychiczny i fizyczny. Mimo to jeden z nich załatwia się nie tam, gdzie powinien. Można spróbować całkowicie zmienić posłanie psa. Usunąć stare i kupić nowe, oraz przenieść je w inne miejsce. Jeśli to nie pomoże, proszę zasięgnąć porady u behawiorysty. Mam mieszańca wilka, który ma rok i siedem miesięcy. Od kiedy przybył do mojego domu, okropnie rozpacza kiedy wychodzę. Zostaje sam około siedmiu godzin. Za każdym razem głośno wyje. Zostawiam mu zabawki, gryzaki i specjalne psie kości, ale nic nie pomaga. Jak pomóc zwierzakowi? O rozstaniu z nim nie ma mowy.
Marcelus
Sądząc z opisu sytuacji, pies cierpi na lęk separacyjny. W takich przypadkach leczenie polega na treningu zostawania pupila samego i dodatkowo podawania mu leków przeciwlękowych. Polecam zwrócenie się z tym problemem do instruktora specjalizującego się w szkoleniu zwierząt, które mają problemy z zachowaniem.
Mam dziesięciomiesięczną suczkę rasy sznaucer miniaturowy. W wieku czterech miesięcy doznała urazu kręgosłupa i teraz czasami kuleje. Czy będzie mogła mieć młode i czy nie zaszkodzi to jej zdrowiu?
Zenon Bąk
Wbrew obiegowej opinii, suczka do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego nie potrzebuje posiadać potomstwa. Jeśli dołączymy do tego pewne ryzyko nawrotu choroby kręgosłupa w skutek ciąży i porodu, to tym bardziej odradzam rozmnażanie pupilki.
Moja suczka rasy seter irlandzki bardzo boi się burzy i wszelkich huków. Ma już osiem lat i z wiekiem ten strach się zwiększa. Gdy tylko zaczyna padać deszcz, suczka sapie i trzęsie się. Zachowuje się tak, jakby chciała się schować pod ziemię. Podaję jej hydroksyzynę w tabletkach, ale nie bardzo skutkuje. Czy można w jakiś sposób zaradzić lękowi psa?
Jolanta Piech
Jeśli suczka ma lęki i często cierpi z ich powodu, powinna Pani zastosować długotrwałą (6-miesięczną) kurację. Regularne podawanie preparatów przeciwlękowych powinno zdecydowanie zmniejszyć napięcie emocjonalne psa. Już po miesiącu od rozpoczęcia kuracji powinna Pani zauważyć zmniejszenie wrażliwości na burzę i huki. Kurację taką przepisuje lekarz weterynarii.
Mam roczną suczkę ? mieszańca golden retrievera i owczarka podhalańskiego. Od ostatniego miesiąca pies gubi w niesamowitych ilościach sierść. Nie jest to łysienie plackowate, nie ma zaczerwienionej skóry (tylko różowiutką), odrobaczona była w maju. Prawdopodobnie nadchodzi czas, kiedy dostanie cieczkę. Czy to możliwe, że z tego powodu tak traci sierść? Boję się, że zostanie łysa! Miała takie ładne puchate futerko, a teraz gubi nawet ten twardy włos z grzbietu, kiedy go nieco mocniej pociągnąć palcami.
Marzena Witek z Tychow
Opis wyglądu skóry Pani suczki sugeruje, że nie wchodzi w grę żadna choroba skóry. Wszystko wskazuje na to, że Pani suczka bardzo intensywnie linieje. Goldeny i owczarki podhalańskie należą do ras, które kilka razy w roku całkowicie wymieniają sierść. Proszę zatem nie denerwować się, tylko cierpliwie wspomagać wymianę włosa poprzez codzienne czesanie. Jeśli kiedyś, w przyszłości zauważyłaby Pani ogniska wyłysienia, zaczerwienienia, grudki, plamki lub strupki, to należałoby zwrócić się do lekarza weterynarii, aby zalecił terapię. W okresie nasilonej przemiany włosa dobrze jest wspomóc organizm poprzez stosowanie witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Chciałabym się dowiedzieć, czy wolno w Polsce obcinać psom ogony. Interesuje mnie to bardzo, gdyż mam małe cocker spaniele i nie wiem czy można im kopiować ogony. Czym grozi nie obcięcie ogona? Osobiście jestem za nie kopiowaniem ogonów, ale nie mogę przecież zmieniać wyglądu rasowego psa.
Aga
Ustawa o Ochronie Zwierząt zakazuje jednoznacznie wykonywanie zabiegów kopiowania uszu i obcinania ogonów. Nie znam konsekwencji nieprzestrzegania tej ustawy, bo ani razu jej nie złamałem i złamać nie zamierzam. Cieszę się, że jest Pani tego samego zdania co ja i nie chce Pani szukać lekarza, który taki zabieg wykona.