Poczta weterynaryjna - marzec 2007
Wojciech Czerwiecki z pacjentką Gosią
Dominika
Po przygarnięciu tak młodego kotka do domu przez pierwsze trzy miesiące można wspomagająco używać preparatu Feliway (do kupienia u lekarzy weterynarii). Zawiera on syntetyczny odpowiednik kocich feromonów, dzięki któremu zwierzę uzyskuje równowagę psychiczną. Ośmiotygodniowy kotek to zazwyczaj wielki urwis, co świadczy tylko o tym, że jest zdrowy i wesoły. Aby energię i temperament koteczki skierować na właściwe tory, trzeba poświęcać bardzo dużo czasu na zabawy z nią. Można do tego używać piórka na patyku, kuleczki przywiązanej do końca sznurka, brzęczącej myszki, piłeczki itp. Jednocześnie należy konsekwentnie i delikatnie nie dopu-szczać do zabaw polegających na gryzieniu i drapaniu ludzkich rąk czy nóg. Trzeba też jak najczęściej rozmawiać z koteczką i wszystko jej tłumaczyć. Po kilku miesiącach efekty gwarantowane. Nie wolno przy tym drażnić ani tarmosić kota ręka po brzuchu oraz innych częściach ciała. Głaskanie ma być delikatne, trochę po łebku, trochę po pyszczku pod oczami i koniecznie krótkotrwałe. Mam pięcioletniego psa rasy pinczer. Od pół roku łzawią mu oczy. Ponoć przyczyną jest pokarm – dotąd pies jadał ryż z mięsem, czasami same skrzydełka kurczaka. Teraz kupuję mu suchy pokarm. Co mogło doprowadzić do tej dolegliwości?
Krzysztof M.
Ponieważ przez długi czas nie ma poprawy przy zmianie diety, można przypuszczać, że przyczyną łzawienia nie jest alergia pokarmowa. W rozpoznaniu różnicowym należy brać pod uwagę: zwężenie lub zatkanie przewodów nosowo-łzowych, wady powiek (entropium), grudkowe zapalenie trzeciej powieki, zapalenia bakteryjne spojówek, alergie na innym tle. Proponuje wizytę u lekarza weterynarii specjalizującego się w chorobach małych zwierząt lub u okulisty weterynaryjnego.
Mój bokser ma prawie dwa lata. Notorycznie drapie do krwi skórę, okolice oczu, brzucha, szyi, pachwiny oraz pyska. Często ma czerwone uszy, dostaje bąbli, w miejscu których wypada sierść, a także trze pyskiem o przedmioty, takie jak dywan oraz wygryza sobie sierść. Czy bez robienia testów można założyć, że to atopia?
Kiwaja
Podstawą diagnozy jest badanie kliniczne i laboratoryjne wykonane w gabinecie lekarskim. W tym przypadku proponowałbym wykonanie badań dodatkowych: zeskrobina skóry, badanie mykologiczne i bakteriologiczne, a nawet testy alergiczne.
Mój pudel ma sześć miesięcy i problemy z uszami. Gdy przestaje jeść, wiem, że coś jest nie tak. Czy mam jego uszy czyścić profilaktycznie, Pan chyba tego nie zaleca? Poza tym mój pies czasem wymiotuje pianą i wtedy ma gorszy apetyt. Daję mu gotowane mięso z ryżem i marchwią na zmianę z gotową karmą z puszki. Co robić?
Mariola T.
Niewątpliwie pies wymaga dokładnego przebadania u lekarza weterynarii i postawienia precyzyjnej diagnozy. W diagnostyce różnicowej lekarz weterynarii będzie brał pod uwagę następujące choroby: bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze i alergiczne zapalenie uszu oraz ciała obce w przewodzie słuchowym. Wymioty mogą być spowodowane m.in.: obecnością pasożytów, w tym pierwotniaków z rodzaju Kokcidia i Giardia intestinalis; obecnością ciała obcego w żołądku, drażniącego śluzówkę; nadżerkami spowodowanymi obecnością Helicobacter pylori; zdarzają się też wrodzone zmiany w budowie przewodu pokarmowego. Po gruntownej diagnostyce lekarz weterynarii będzie mógł dobrać odpowiednią metodę prowadzącą do wyzdrowienia pieseczka.