Plan na zdrowie czworonoga
Na pytania odpowiada lekarz weterynarii Zuzanna Radwańska
Przychodnia Weterynaryjna Dr. Wet.
Profilaktyka u czworonożnych podopiecznych zaczyna się już pierwszego dnia przebywania zwierzęcia u nowych opiekunów w domu.
Na czym polega profilaktyka zdrowia u szczeniąt i kociąt?
Jeśli kocię lub szczenię ma trafić do rodziny, w której są już inne zwierzęta najlepiej przed tym wydarzeniem zbadać kał starszych zwierzaków i je odrobaczyć. Dzięki takim działaniom prewencyjnym możemy sprawić, że kocię lub szczenię nie zarazi się pasożytami od dotychczasowych rezydentów. Szczenięta powinny być odrobaczane od drugiego tygodnia życia co czternaście dni do momentu odsadzenia od matki, a następnie co cztery tygodnie, do ukończenia szóstego miesiąca życia. Kocięta odrobaczamy od trzeciego tygodnia życia co czternaście dni, do momentu zakończenia jedzenia mleka matki, a potem co cztery tygodnie do szóstego miesiąca życia. Warto zwrócić również uwagę na badanie kału, które często wykazuje, że nasz pupil jest zarobaczony i dzięki temu możemy wprowadzić odrobaczanie celowane czyli takie, które jest skierowane bezpośrednio na konkretne pasożyty. Pierwsze szczepienia u psów powinny zostać wykonane po ukończeniu szóstego tygodnia życia, następnie powinno się je robić jeszcze trzykrotnie w odstępie dwóch tygodni (czyli w ósmym, dziesiątym i dwunastym tygodniu życia). Ostatnią dawkę przypominającą podajemy po ukończeniu szesnastego tygodnia życia. Kolejne szczepienie wykonujemy w wieku roku. Powyższym schematem szczepień zabezpieczamy naszego podopiecznego przed zachorowaniem na takie choroby jak parwowiroza, nosówka, adenowiroza. Dodatkowo po ukończeniu dwunastego tygodnia życia wg. polskiego prawa, psa trzeba zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienia u kotów wykonujemy między szóstym, a ósmym tygodniem życia i powtarzamy kolejne dawki co dwa do czterech tygodni, aż do ukończenia szesnastego tygodnia życia. Taka seria szczepień zabezpieczy kocięta przed zachorowaniem na: panleukopenię, kaliciwirozę i herpeswirozę. Szczepienie przeciwko wściekliźnie u kotów w momencie pisania artykułu jest obligatoryjne jedynie w niektórych obszarach Polski. W ramach podstawowej profilaktyki u kociąt i szczeniąt powinniśmy uwzględnić jeszcze profilaktykę przeciw pasożytom zewnętrznym – pchłom i kleszczom. Rolą troskliwego opiekuna jest również dobranie prawidłowej diety zwierzakowi pod okiem lekarza weterynarii bądź zoo dietetyka.
Czym jest profilaktyczny przegląd zdrowia u psa i kota dorosłego?
Jest to wizyta, na której lekarz weterynarii zbada Twoje zwierzę, przeprowadzi wywiad dotyczący żywienia, pielęgnacji, tolerancji wysiłku, defekacji, mikcji, przebiegu cyklu płciowego. Zostaniesz poinformowany o obowiązkowych i dodatkowych szczepieniach, a także profilaktyce przeciwkleszczowej i przeciwrobaczej. Lekarz wykona też badanie kliniczne, które obejmuje ocenę stanu uzębienia i dziąseł, ocenę stanu skóry i okrywy włosowej, zważy zwierzaka, osłucha serce i klatkę piersiową, omaca obwodowe węzły chłonne i jamę brzuszną, a także zmierzy temperaturę. Co najmniej raz w roku każde zwierzę powinno odbyć taką wizytę, lekarz zdecyduje czy powinno wykonać się również inne badania profilaktyczne jak badania krwi, moczu, kału, czy badania obrazowe.
Jak powinna wyglądać opieka nad starszym psem i kotem z uwzględnieniem profilaktycznych badań laboratoryjnych i obrazowych?
Zwierzęta tak jak i ludzie wymagają częstszych badań i wizyt u lekarza wraz z zaawansowaniem ich wieku. To czy Twoje zwierzę można już zaliczyć do geriatrii zależy od jego wielkości, masy ciała, rasy. Na przykład małe psy mają większą średnią długość życia niż psy duże. Starsze psy i koty powinny być zabierane do lekarza przez swoich opiekunów minimum raz na rok, jeśli nie mają rozpoznanych chorób przewlekłych. Badania krwi i moczu powinniśmy wykonywać u nich raz na pół roku, a badanie kału co cztery miesiące. Od pewnego wieku dwa razy do roku dobrze jest też robić USG jamy brzusznej (ewentualnie tarczycy), echo serca i RTG klatki piersiowej. Zwierzęta, które będą miały wykonywane powyższe badania, mają szansę na wcześniejsze wykrycie chorób przewlekłych (ale i tych o przebiegu ostrym), a co za tym idzie większą szansę na wygranie z podstępną chorobą i dłuższe życie.
Dlaczego pakiety weterynaryjne to dobry plan w trosce o dobrostan zdrowotny pupila?
Pakiety weterynaryjne zawierające podstawowe usługi profilaktyczne jak szczepienia, odrobaczenia pozwalają na zabezpieczenie zwierzaków przed często bardzo poważnymi chorobami. Dodatkowo jeżeli w skład takich pakietów wchodzą badania dodatkowe (takie jak badania krwi, moczu, kału, USG, ECHO, RTG) psy i koty mają już kompleksowo zapewnioną profilaktykę, a ich opiekunowie śpią spokojnie, ponieważ dużo chorób jesteśmy w stanie wykryć dzięki regularnym badaniom i zabiegom profilaktycznym.