Papugi żako
Na temat pięknych papug żako rozmawiamy z Andrzejem Działowskim, jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Papug, który zajmuje się swoimi skrzydlatymi przyjaciółmi od ponad dziesięciu lat.
Dlaczego zdecydował się Pan hodować akurat żako?
Moja przygoda z papugami zaczęła się przypadkowo. Pierwsze żako "odziedziczyliśmy" od syna, który wyjechał na studia. Kilka lat później dokupiliśmy drugą papugę. Kolejna trafiła do nas ze sklepu, jeszcze następna od pewnej chorej osoby. Obecnie mamy ich piątkę. Najstarsza ma 24 lata, zaś najmłodsza 7 lat. Często mówi się, że żako przejawiają duże zdolności do mówienia. Tymczasem tylko jedna z naszych podopiecznych lubi powtarzać słowa. Przez nasz dom przewinęły się również inne gatunki papug. Posiadamy ary i lorysę.
Jakie są zalety i wady posiadania tych papug w domu?
Wielką przyjemnością jest samo obcowanie z tymi dzikimi zwierzętami, które dzięki dużej inteligencji potrafiły zaadoptować się i zaakceptować człowieka. Jeśli chodzi o wady, to jest ich cała lista. Należy ciągle sprzątać w domu, ponieważ papugi śmiecą, brudzą oraz niszczą wszystko, co trafi pod ich dziób.
Jak powinno wyglądać odpowiednie lokum dla żako?
Papugi powinny mieć jak największą klatkę. Trzeba ją ustawić w spokojnym miejscu w pokoju, w którym toczy się życie rodzinne. W klatce powinny znajdować się żerdzie zrobione z gałęzi nietrujących drzew (plastikowe żerdzie lub nakładki ścierne nie są dobrym rozwiązaniem). Musimy również umieścić w klatce kilka karmników na różne rodzaje pokarmu i wodę. Możemy do niej włożyć trochę zabawek, jednak najlepiej urządzić papugom plac zabaw poza klatką. W tym celu powinniśmy wykorzystać konstrukcje z gałęzi oraz lin, które łatwo się wymienia, gdy zostaną zniszczone.
Jak właściwie się nimi opiekować?
Żako musi być codziennie wypuszczana z klatki, aby mogła swobodnie polatać. Każdego dnia trzeba jej poświecić trochę czasu i uwagi. W naturze papugi są stale aktywne. Trzymane w domu muszą mieć różne zabawki, świeże gałązki do skubania, place zabaw oraz drzewka. Powinniśmy pozwalać im uczestniczyć w naszym życiu. Gdy oglądamy telewizję, żako chętnie usiądzie nam na ramieniu. Warto poczekać, aż sama zechce nawiązać kontakt. Stopniowo nauczymy się odczytywać język jej ciała.
Jak powinna wyglądać dieta tych papug?
Podstawą dobrej diety jest jej różnorodność. Przede wszystkim powinny się w niej znaleźć warzywa i owoce, dobra mieszanka ziaren, orzechy, nietrujące dzikie rośliny (trawy, kwiaty, gałązki z pączkami i liśćmi) oraz niektóre chwasty. Dodatkowo dobrze jest podawać im granulat, czyli suchą karmę dla papug. Musimy również zapewnić żako czystą wodę do picia, a także różne soki. Nie można ich karmić ludzkim jedzeniem, ponieważ może to doprowadzić do chorób. Pamiętajmy, że od właściwego żywienia zależy zdrowie tych ptaków.
Papuzie Centrum Informacyjne: www.papugi.dt.pl