Otyłość u psów
Czy często ma Pan do czynienia w swojej praktyce z psami cierpiącymi na nadwagę?
Przyjmuje się, że około 20% psów ma nadwagę lub jest otyłe. Dość często z tym problemem trafiają do mnie czworonożni pacjenci. Właściciele zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że otyłość może mieć wpływ na długość życia zwierzaka. Zdarza się, że nie postrzegają swoich psów jako otyłe i nie widzą konieczności interwencji. W jaki sposób możemy stwierdzić, że pies ma nadwagę lub jest otyły?
O nadwadze mówimy wtedy gdy optymalna masa ciała jest przekroczona o 5%. Z otyłością mamy do czynienia w przypadku przekroczenia 25%. Oceny masy ciała oraz kondycji zwierzaka możemy dokonać podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu. Lekarz weterynarii po zważeniu psa stwierdza, czy jego waga jest optymalna, czy może ma niedowagę lub nadwagę. Oceniając kondycję ciała wykorzystuje się system 5-stopniowy, który pozwala orzec, czy pacjent jest wychudzony, szczupły, idealny, z nadwagą lub otyły.
Jakie są najczęstsze przyczyny otyłości u psów?
Do nadwagi i otyłości dochodzi wtedy gdy pies przyswaja więcej energii niż jej wydatkuje. Wszystko, co wpływa na stosunek energii przyswojonej do wydatkowanej przyczynia się do zwiększenia masy ciała. Otyłość jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Na jej rozwój mogą wpływać rasa, wiek i płeć zwierzaka, sposób żywienia, ilość ruchu, a nawet jego relacje z właścicielem.
Niektórzy właściciele psów zwracają uwagę na problemy z wagą pojawiające się po zabiegu sterylizacji.
Rzeczywiście badania statystyczne wykazały, że suki sterylizowane są dwukrotnie bardziej narażone na otyłość. Po takim zabiegu wystarczy stosować właściwą dietę. Hormony płciowe mają bowiem wpływ na ilość zjadanej karmy oraz masę ciała. Warto wiedzieć, że za wzrost łaknienia odpowiadają również niektóre leki, np. glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe lub środki antykoncepcyjne.
Dlaczego otyłość może być groźna dla zdrowia psa?
Nie jest to jedynie problem związany z zewnętrznym wyglądem. Otyłość może doprowadzić do wielu schorzeń, takich jak: zaburzenia czynnościowe, metaboliczne, cukrzyca, schorzenia ortopedyczne, nowotwory oraz choroby układu krążenia, oddechowego i moczowo-płciowego. Z kolei niedoczynność tarczycy i nadczynność kory nadnerczy predysponują do otyłości. Występowanie tych dolegliwości znacząco wpływa na długość życia czworonoga.
Jak powinna wyglądać właściwa opieka nad psem z nadwagą?
Na początku należy ustalić z lekarzem weterynarii przyczynę otyłości u psa. Inaczej postępuje się, kiedy problem ten wynika z błędów żywieniowych i zmniejszonej ruchliwości, a inaczej gdy jest on efektem choroby. Następnie można zacząć proces odchudzania zwierzaka, którego głównym celem jest utrata masy ciała. Lekarz weterynarii zaleca odpowiednią i prostą do przestrzegania dietę. Zwykle zakłada ona, że pies musi mniej jeść, za to więcej się ruszać. Sukces w odchudzaniu pupila zależy również od zmiany w zachowaniu jego właściciela. Opiekun musi bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad, np. nie może dokarmiać swojego podopiecznego.
Co można zrobić, żeby uchronić pupila przed otyłością?
Jeśli właściciele młodych psów uświadomią sobie, jakie czynniki sprzyjają występowaniu nadwagi oraz nauczą się przestrzegać pewnych zasad dotyczących diety, ryzyko wystąpienia otyłości u ich ulubieńców zmniejsza się. W ramach profilaktyki warto zapewnić pupilowi odpowiednią ilość pożywienia oraz ruchu, a także wyeliminować popełniane błędy żywieniowe. Dzięki temu nasz pies utrzyma prawidłową masę ciała i dłużej będzie cieszyć się życiem.
Rozmawiała Natalia Gierymska