Odważni miłośnicy zwierząt
Wielu ludzi fascynuje się zwierzętami. Jednak tylko nieliczni potrafią całkowicie podporządkować swoje życie zgłębianiu tajemnic świata dzikich stworzeń. W pogoni za przygodą każdego dnia wyruszają na spotkanie z najgroźniejszymi okazami natury. Tacy są nowi, niezwykli bohaterowie przyrodniczych programów Animal Planet.
Z WĘŻEM ZA PAN BRAT
Jeden z nich to Bruce George, który słynie ze swojego niecodziennego zajęcia. To profesjonalny poskramiacz... węży, na dodatek w Australii - kraju, w którym żyją najbardziej jadowici przedstawiciele tych gadów na świecie! Ten mężczyzna, w kapeluszu i z tatuażami na ciele, nieustannie staje przed nowymi wyzwaniami. Musi łapać i tym samym ratować węże, które wtargnęły na terytorium ludzi. Dla zwykłych, przestraszonych śmiertelników, którzy nie wiedzą jak się ich pozbyć ze swoich ogródków czy (o zgrozo!) domów, jest on prawdziwym wybawieniem. Wystarczy do niego zadzwonić, aby przyjechał swoim harley'em i zabrał nieproszonych gości z ludzkich siedzib. W dodatku czyni to całkowicie za darmo! A przecież taka praca do łatwych nie należy. Bywa, że Bruce ma do czynienia z najbardziej niebezpiecznymi okazami żyjącymi na tym kontynencie: zdradnicą śmiercionośną, wężem tygrysim i tajpanem. Na tego ostatniego trzeba nieźle uważać. Ma taki zapas jadu, który zabije słonia, a także kilkudziesięciu dorosłych ludzi! Jednak Bruce George, jak na prawdziwego poskramiacza przystało, wydaje się być tym faktem niezrażony. Swoich oryginalnych przyjaciół traktuje ostrożnie, lecz bardzo życzliwie. W podejściu do tych gadów pomaga mu doskonała znajomość ich zachowań oraz specjalnych technik chwytania.
AUSTRALIA OJCZYZNĄ WĘŻY
Z wężami spotyka się też Austin Stevens, gospodarz programu "Siedem śmiertelnych ataków". Na zdjęciu pochyla się nad żmiją rogatą, mieszkanką północnej Afryki.
PRZEWODNICY Z APARATEM W RĘKU
Oko w oko z groźnymi stworzeniami stają również zawodowi przewodnicy safari: Mike Penman i Mark Tennant. Pierwszy z nich organizuje safari dla grup turystów w Botswanie. Mark zaś jest przewodnikiem w parku Kwando Safari. Podczas prowadzonych przez nich wypraw podjeżdża się samochodem terenowym do stada dzikich zwierząt. Pozwala to dobrze i przede wszystkim bezpiecznie "podglądać" ich zachowanie w naturze. Kilkunastodniowe safari Mika Penmana jest wspaniałą przygodą, zwłaszcza dla tych bardziej zahartowanych uczestników. Możliwy jest rejs łodzią po rzece, lot balonem, a wszystko to ma miejsce wśród egzotycznej afrykańskiej przyrody. Takie wyprawy są jedyną szansą bezpośredniego ujrzenia żyraf, gazeli, dzikich kotów, a także całej masy innych ssaków w ich naturalnym środowisku.
Mike i Mark tworzą nieco zwariowany duet - potrafią zbliżyć się do najbardziej niebezpiecznych okazów, klęczeć godzinami w wodzie... Pomyśleć, że wszystko to czynią dla dobrego ujęcia! Ci znakomici przewodnicy po afrykańskich rezerwatach są też zapalonymi fotografami. Najczęściej można ich zobaczyć z długimi teleobiektywami i statywami w rękach. Organizowane przez nich fotograficzne safari, dają turystom możliwość uwiecznienia niepowtarzalnych widoków afrykańskich stworzeń na tle rozpalonej słońcem sawanny. Udzielają też sprawdzonych wskazówek, jak zrobić dobre zdjęcia z ukrycia (jedna z rad: nie należy podchodzić do zwierząt pod wiatr, gdyż ludzki zapach może je spłoszyć).
Z pewnością Afryka (zwłaszcza Kenia, Tanzania, Botswana) z całą swoją różnorodnością gatunków: od szakali, przez zebry, po słonie, może być pragnieniem każdego entuzjasty przyrody i fotografii. To między innymi Mike i Mark pozwalają wielu osobom to marzenie spełnić.
Obok mężczyzn także i kobiety odważnie zajmują się sprawami zwierząt. Obrończynią tych dzikich jest Lyndal Davies. W programie "Na posterunku" poznamy zaś Annemarie Lucas i jej działalność na rzecz ochrony bezdomnych czworonogów.
Więcej o wspomnianych wyżej miłośnikach zwierząt i ich pracy dowiesz się oglądając cykl programów "Nowe twarze" na Animal Planet.
Natalia Gierymska
Wejdź na strony internetowe www.animalplanet.pl