Nie ma stomatologii bez radiologii
Badanie jamy ustnej zwierząt pozwala wykryć nieprawidłowości w obszarze błony śluzowej policzków, dziąseł, podniebienia, określić głębokość kieszonek dziąsłowych oraz zbadać strukturę zęba. Pamiętajmy jednak, że bardzo duża część chorób ukryta jest pod dziąsłami, przez co możliwa jest do wykrycia, tylko dzięki wykonaniu badań rentgenowskich. Dlatego nie można stawiać diagnoz i wykonywać zabiegów stomatologicznych bez użycia radiografii.
Jakie choroby zębów, diagnozuje się za pomocą badań RTG?
Koty oraz w mniejszym stopniu psy cierpią na chorobę nazywaną resorpcją zębów. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na zaniku struktury zęba co często prowadzi do ekspozycji miazgi, jej zakażenia i nieodwracalnego zapalenia. Przyczyna tego schorzenia, nie jest do końca poznana. Postępowanie lecznicze, różni się w zależności od typu i klasy resorpcji, a to właśnie jesteśmy w stanie stwierdzić tylko i wyłącznie prześwietlając ząb. Warto zaznaczyć, że u kotów jest to standard w diagnostyce chorób jamy ustnej – samo badanie kliniczne pozwala wykryć tylko i wyłącznie bardzo zaawansowane zmiany.
Kolejną przypadłością naszych pupili, tutaj przede wszystkim mam na myśli miniaturowe rasy psów, jest choroba przyzębia. Towarzyszący jej zanik kości, może być poziomy lub pionowy, a sam proces dotyczyć może pojedynczego lub wielu zębów. Aby prawidłowo to ocenić niezbędne jest badanie radiologiczne. Tylko na jego podstawie możemy ocenić poziom kości w której zakotwiczony jest ząb. Zdjęcia rentgenowskie wykorzystujemy również przy planowaniu i kontrolowaniu poszczególnych procesów terapii.
Warto też wspomnieć o chorobach miazgi, które często przebiegają bez wyraźnych zmian w wyglądzie zęba. Ich źródłem może być zaawansowana choroba przyzębia lub infekcja poprzez układ krwionośny. Wtedy też diagnostyka radiologiczna, dostarcza nam wielu informacji o stanie kości, oraz o tym co dzieje się w okolicy korzenia. Prześwietlenia są również nieodłącznym elementem kontroli etapów leczenia kanałowego, tzn. pozwalają ocenić długość kanału, dokładność jego wypełnienia i ocenę leczenia w dalszej perspektywie. Ale to nie wszystko. Zdjęcia rentgenowskie służą nam również do wykrycia i oceny stopnia zaawansowania procesu nowotworowego, wskazują dokładne miejsce przebiegu złamania kości, pozwalają wykryć zatrzymane w kości zęby oraz sprawdzić
zawiązki zębów itp.
Co to jest radiowizjografia?
Radiowizjografia to alternatywa dla tradycyjnych, czyli analogowych – wymagających kliszy zdjęć rentgenowskich. Umożliwia zapis zdjęcia w formacie cyfrowym, natychmiast po jego wykonaniu. Zdjęcia te cechują się perfekcyjną dokładnością, precyzyjnie pokazują ważne z punktu widzenia anatomii struktury. Ponadto otrzymany obraz można poddać obróbce (powiększać, obracać, wykonywać pomiary, rozjaśniać, itp.) Dzięki regulacji kontrastu możemy uchwycić wiele ważnych w diagnostyce radiologicznej detali.
Czy radiowizjografia jest bezpieczna?
Radiowizjografia nie wymaga dawek promieniowania, stosowanych w tradycyjnej radiodiagnostyce. Czas ekspozycji jest zmniejszony nawet 10-50 razy, a mimo to osiągamy bardzo wysoką jakość badania przy minimalnych dawkach. Metoda radiowizjografii uznana jest za najbezpieczniejszą metodę wizualizacji twardych tkanek jamy ustnej. Pamiętajmy, że zdjęcia RTG oraz badania kliniczne uzupełniają się wzajemnie i są kluczowe dla postawienia właściwej diagnozy. Opierając się tylko na jednej metodzie, ryzykujemy pozostawienie pacjenta niezdiagnozowanego.