Najsławniejsze torbacze świata
Najsławniejsze torbacze to kangury oraz koale. Pierwsze znane są z zamaszystych skoków i sposobu walki przypominającej boksowanie. Drugie słyną z wrodzonego uroku, a także wybrednego smaku. Ich ojczyzną jest Australia. Największymi torbaczami są kangury rude, zasiedlające otwarte trawiaste równiny i kangury szare, żyjące w lasach. Samce tych gatunków osiągają masę ponad osiemdziesięciu kilogramów. Niewielkie koale są od nich pięć razy mniejsze i całe życie spędzają na drzewach eukaliptusa."AUSTRALIA BEZ TAJEMNIC"
To tytuł nowego cyklu programów na Animal Planet, w ramach którego zobaczymy pięć fascynujących filmów poświęconych faunie Australii. Poznamy m.in. przygody uratowanego kangura Jacka w programie "Mały kangur", życie koali z Brisbane w dokumencie "Na ratunek z Lyndal: Koala w niebezpieczeństwie", a także historię trzech wolontariuszy z Tasmanii, którzy opiekują się osieroconymi torbaczami w filmie "Dorastanie...: Matki torbaczy". Kontynent australijski zamieszkiwany jest przez wiele wyjątkowych i dzikich zwierząt, których nie można spotkać nigdzie indziej na świecie. Tak jest w przypadku torbaczy, które zasiedlają wyłącznie Australię i jej wyspy oraz Nową Giwneę. Jedynie płochliwe dydelfy pochodzą z Ameryki. Zaliczamy do tej grupy zwierząt m.in. przeraźliwie wyjące diabły tasmańskie, latające lotopałanki, ryjące wombaty, workowate krety oraz kangury i koale. Torbacze zawdzięczają swą nazwę przepastnym torbom na brzuchach samic, zwanych wylęgarkami, w których potomstwo przychodzi na świat i później długo się w nich chroni.
DOMEK W TORBIE
SKOKI I ZAPASY
Kangury poruszają się na silnych tylnych kończynach. Dzięki nim są największymi skoczkami królestwa zwierząt. Przeciętnie skaczą na odległość dziewięciu metrów przy prędkości czterdziestu kilometrów na godzinę. Jednak w czasie ucieczki przed wrogiem – psem dingo – ten wynik może zwiększyć się do dwunastu metrów i pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. W utrzymaniu równowagi niezbędny jest im gruby i długi ogon. Większą część dnia rodzina spędza pasąc się, skubiąc trawę i liście krzewów. W okresach suszy w poszukiwaniu wody mogą wędrować nawet kilkaset kilometrów. Sielską atmosferę w stadzie może przerwać walka samców o dominującą pozycję lub samicę. Przypomina ona zapasy, bo przeciwnicy napierają na siebie w uścisku oraz boks, ponieważ próbują zadać sobie ciosy przednimi lub tylnymi kończynami. Na szczęście zwykle nie dochodzi do poważnych zranień.
UROCZY NIE MIŚ
NA RATUNEK KOALOM
W programie "Na ratunek z Lyndal: Koala w niebezpieczeństwie" razem z Lynadal Davies zobaczymy, jak można chronić te sympatyczne zwierzęta. W naturze mają one bowiem niewielu wrogów, jednak w skutek chorób, polowań i zniszczenia środowiska ich populacja na wolności zmniejszyła się. Niezwykle trudne jest również trzymanie ich w niewoli, np. w ogrodach zoologicznych, ponieważ ich wymagania żywieniowe są bardzo specyficzne. Jak na prawdziwych smakoszy przystało, w zależności od pory dnia odpowiadają im tylko niektóre i ściśle określone gatunki eukaliptusów.
Natalia Gierymska
Wejdź na strony internetowe www.animalplanet.pl