Na zdrowie, kotku!
Nie powinniśmy otaczać swą opieką kota tylko wtedy, gdy zachoruje. Wcześniej również dbajmy o jego zdrowie. Odpowiednie żywienie i staranna pielęgnacja mają bowiem wpływ na długość i jakość kociego życia.Nikt nie zna naszego podopiecznego lepiej niż my sami. Obserwowanie stanu zdrowia mruczka i wykonywanie niezbędnych, profilaktycznych zabiegów – to nasze obowiązki. Każdy właściciel przecież chce, aby jego kochanemu kotu wystarczyło energii i sił na długie lata.
W ZDROWYM CIELE...
Jak zapewnić pupilowi dobre samopoczucie i witalność? Przede wszystkim aktywnie spędzajmy z nim czas. Codzienne gry i zabawy wpływają na kondycję fizyczną mruczka, a nauka podstawowych zasad wychowania i sztuczek jest doskonałą okazją do rozwijania jego sprawności psychicznej. Niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest także dieta, bogata w składniki odżywcze, dostosowana do wieku i potrzeb zwierzaka.
Kolejny ważny element opieki dotyczy dbania o kocią higienę. Czesanie futra, czyszczenie oczu, zębów – oto lista niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Gwarantują nie tyle piękny wygląd, co ochronę przed groźnymi pasożytami albo stanami zapalnymi.
CHUCHAJMY NA ZIMNE
Pamiętajmy o regularnych wizytach u lekarza weterynarii i badaniach okresowych. Profilaktyczne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym oraz obowiązkowy zabieg odrobaczania – od pasożytów układu pokarmowego, takich jak glisty i tasiemce – stanowią podstawę utrzymania milusińskiego w dobrym zdrowiu.
Uważnie przyglądajmy się ulubieńcowi. Zwracajmy uwagę na wszelkie zmiany jego zachowania, które mogą wskazywać na to, że odczuwa ból bądź jest chory. Zaburzenia apetytu i procesów fizjologicznych, kłopoty z poruszaniem się, a także nietypowe reakcje w postaci strachu, agresji czy płochliwości – to objawy niepokojące, które należy przekazać lekarzowi weterynarii. Pamiętajmy, że szybka interwencja zwiększa szanse mruczka na wyleczenie.
STAROŚĆ TEŻ RADOŚĆ
O podopiecznych należy dbać na każdym etapie ich życia. Szczególną troską otoczmy jednak koty starsze, które – ze względu na zaawansowany wiek – wymagają większej uwagi. Niestety, zmiany wynikające z procesu starzenia są nieuniknione. Z upływem czasu nasz koci przyjaciel traci dawną sprawność i energię. Częściej dokuczają mu dolegliwości: cukrzyca, reumatyzm, głuchota, choroby nerek.
Tempo starzenia się zależy głównie od czynników genetycznych. Dużą rolę odgrywa jednak sprawowana opieka. Zaniedbany sześcioletni kot może być w słabszej formie niż jego dwa razy starszy, wypielęgnowany kuzyn.
Dobrze utrzymany i odżywiony pupil w podeszłym wieku będzie cieszyć się życiem, ale potrzebuje ciszy, spokoju i dużej ilości snu.
Zapewnijmy mu łatwy dostęp do legowiska, kuwety oraz misek z wodą i jedzeniem. Posiłki powinny być częste, ale porcje mniejsze. Zazwyczaj kot na starość chce się ustatkować. Pragnie wieść uporządkowane życie u boku swojego właściciela. Bardzo potrzebuje wówczas kontaktu i zapewniania, że pomimo jego wieku, wciąż jest kochany.