Na wakacje tylko ze zwierzakiem!
Wiosną i latem spędzamy więcej czasu na spacerach i wycieczkach z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Okres wakacyjny to wspaniała okazja do wyjazdów. Coraz częściej zabieramy ze sobą na urlop psy, a nawet koty. Aby nasza podróż i pobyt w nowym dla zwierzaka otoczeniu były komfortowe i bezpieczne, warto dobrze się wcześniej przygotować. Coraz więcej hoteli i pensjonatów przyjmuje również gości na czterech łapach. Jednak przed wyjazdem należy uzgodnić telefonicznie, czy nasz przyjaciel będzie mile widziany i jakie poniesiemy dodatkowe koszty. Nasz podopieczny powinien mieć stale przyczepiony do obroży identyfikator, aktualne zaświadczenia o szczepieniach w książeczce zdrowia i być zabezpieczony przeciwko pchłom i kleszczom. Nie zapominajmy o tym, że przed podróżą samochodem należy zwierzaka przypiąć pasem bezpieczeństwa lub umieścić w przestrzeni bagażowej oddzielonej od kabiny pasażerskiej specjalną kratką. Przed udaniem się na zasłużony urlop ze zwierzakiem warto zajrzeć do lekarza weterynarii. Lekarz pomoże nam skompletować podręczną apteczkę, aby w razie nagłych i trudnych do przewidzenia sytuacji (problemów trawiennych, świądu, ukąszenia przez owady, skaleczeń) mieć możliwość szybkiej reakcji. Nieodzownym pomocnikiem we wszelkich eskapadach są smakołyki. Należy tylko pamiętać, by uwzględnić je w bilansie energetycznym, by nie dopuścić do przekarmienia. Dobrej jakości smycz, dobrana do potrzeb ruchowych zwierzęcia dopełni nasz ekwipunek wakacyjny. Nieodzownym narzędziem do kontroli zachowania psa i zapewnienia bezpieczeństwa poza domem jest smycz – dobrana do jego warunków fizycznych i potrzeb ruchowych.
i telefonami kontaktowymi do właściciela.
Jeśli znaleźliśmy na ciele psa kleszcza, należy uchwycić go pęsetą tuż przy skórze i wykręcić energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie można stosować tłuszczu, oleju czy spirytusu – są to substancje, które odcinają dopływ powietrza kleszczowi, powodując u niego niepokój i wymioty, tym samym wydzielając do organizmu żywiciela niebezpieczne substancje i patogeny. Miejsce wkłucia należy zdezynfekować i obserwować stan ranki. Jeśli zaczerwienienie będzie się utrzymywało, a podrażniony obszar powiększy się, należy udać się do lekarza weterynarii i wykonać niezbędne badania.
z nim w cieniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba użyć kremów z filtrem UV. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku ras bezwłosych, np. chińskich grzywaczy, których skóra opala się. W apteczce samochodowej warto przygotować zestaw „ratunkowy” dla psa: środki przeciwkleszczowe i przeciwpchelne, szczypczyki do usuwania kleszczy, nożyczki, środki dezynfekcyjne i do przemywania, mleczko lub emulsja przeciwzapalna oraz przeciwświądowa, szampon hipoalergiczny, krople okulistyczne i krem z filtrem UV.
Exporter i importer artykułów zoologicznych
lp.pelks.odarodleoruib
lp.pelks.odarodleaineiwomaz
Tel. 71 3254074
Pełen asortyment produktów na: www.zooplaneta.pl