Myszy rasowe
Myszy rasowe są nie tylko inteligentne, ale i przyjacielskie. Na temat tego, jak właściwie się nimi opiekować, z ich hodowcą Katarzyną Rogalską rozmawia Natalia Gierymska.
Jakie myszki znajdują się w Pani hodowli?
Obecnie mam ich dwadzieścia osiem. Wszystkie są kochane i doceniane, jednak mam kilku ulubieńców. Cookie to spokojny, półroczny samiec, który lubi leniuchować oraz dobrze zjeść. Finezja jest szaroniebieską samiczką o wspaniałym wyglądzie i charakterze wielkiej damy. Moje myszy biorą udział w wystawach organizowanych przez Polski Związek Hodowców i Miłośników Myszy Rasowych. Trzymiesięczny Hocus Pocus, mimo młodego wieku, jest już mysim Młodzieżowym Championem. Mam nadzieję, że odniesie sukces jeszcze na niejednej wystawie.
Jakie są zalety i wady posiadania tych zwierząt?
Myszy są doskonałymi pupilami dla osób o skromnych warunkach mieszkaniowych (ich klatka zajmuje niewielką powierzchnię) oraz nie dysponujących wystarczająco dużą ilością czasu. Gryzonie te rozpoznają swojego właściciela, chętnie wchodzą na ręce. Obserwując je, można zauważyć wiele ciekawych zachowań. Do zalet można zaliczyć również możliwość wyboru spośród ośmiu ras i kilkudziesięciu odmian barwnych. Z kolei wadą posiadania myszy może być charakterystyczny zapach samców. Jest on jednak porównywalny do zapachu szczurka lub innych gryzoni. Niestety myszki żyją stosunkowo krótko – średnio dożywają około dwóch lat.
Jak powinien wyglądać dom dla tych gryzoni?
Zdecydowanie najlepsze są duże, plastikowe terraria i klatki. Chronią je przed przeciągami oraz są łatwe w czyszczeniu. Nie polecam metalowych klatek "prętowych" (trudno się je myje i zwierzątka mogą się w nich przeziębić) ani szklanych pojemników (mają słabą wentylację). W klatce muszą się znaleźć: ściółka, poidełko, miseczka na jedzenie oraz drewniany domek, który jest ich kryjówką. Przydadzą się także zabawki takie jak kołowrotek, labirynt zrobiony z kartonowych rurek czy liny podwieszane w różnych miejscach klatki. Myszki są bardzo ciekawskie i lubią się wspinać. Im więcej mają rozrywek, tym lepiej. Warto wspomnieć, że samce i samice trzymamy osobno.
Jak należy się nimi opiekować?
Codziennie należy zmieniać wodę na świeżą. Raz lub dwa razy w tygodniu wymieniamy ściółkę. Co 2-3 tygodnie myjemy całą klatkę wraz z jej wyposażeniem. Należy stale obserwować stan zdrowia i zachowanie podopiecznych, żeby w razie zauważenia czegoś niepokojącego, udać się z nimi do lekarza weterynarii. Właściciel powinien często brać myszki na ręce. Wtedy będą oswojone i towarzyskie.
Jaka powinna być odpowiednia dieta?
Myszki muszą mieć stale dostępny pokarm. Karmimy je specjalnymi mieszankami, które można znaleźć w sklepach zoologicznych. Zawierają one nasiona i płatki owsa, jęczmienia, pszenicy, słonecznika, pestki dyni. Co kilka dni podajemy im także warzywa, owoce lub zielonkę. Wielkim przysmakiem myszy jest cykoria. Bardzo lubią też m.in. ogórki, marchew, sałatę i jabłka.
Informacje na temat hodowli na: www.presea.webd.pl
tel. 0 605 666 415