Model żywienia psów dorosłych
Sposób przechodzenia z karmy dla szczeniąt, na docelową karmę dla zwierząt dorosłych, jest uzależniony od wyboru modelu żywienia, który został zaakceptowany przez właściciela.
W jaki sposób dokonuje się zmiany diety dla szczeniąt na typową dla osobników dorosłych? Z dnia na dzień czy stopniowo?
Jeżeli model żywienia szczenięcia i psa dorosłego nie został zmieniony, tzn. jeżeli była i będzie stosowana karma sucha, to zmiana z karmy dedykowanej psom rosnącym na karmę dla psów dorosłych może być przeprowadzona w sposób jednorazowy. W przypadku zmiany modelu żywienia, przy jednoczesnej zmianie składu karmy (dostosowanego do potrzeb zwierząt dorosłych) czas przejścia np. z karmy suchej na mokrą lub żywienie domowe powinien odbywać się stopniowo. Pokarm można mieszać zwiększając każdorazowo udział docelowego modelu żywienia. Istotne jest obserwowanie psa, zwracając szczególną uwagę na konsystencję kału, częstość oddawania kału lub nietypowe zachowania.
Co właściciel musi wiedzieć na temat karmy dla psów dorosłych?
Produkt, dzięki zawartości wszystkich niezbędnych składników odżywczych powinien być dostosowany do wszystkich potrzeb psa i stanowić pełnoporcjową dawkę dla czworonoga o konkretnej masie ciała i będącego w określonych fazach wzrostu i stanu fizjologicznego. Rolą właściciela jest umiejętność wyboru karmy lub modelu żywienia i obserwacja zachowania podopiecznego.
Czy ilość i pory posiłków ulegają zmianie?
W żywieniu psa dorosłego powinny być wprowadzone stałe pory podawania posiłku – jeśli te nawyki żywieniowe nie zostały wykształcone w wieku szczenięcym. Zniweluje to chęć psa do wymuszania przysmaków i dodatkowych porcji pożywienia. W przypadku karm suchych pomocne są wszelkiego rodzaju miarki dołączane do opakowania, a w przypadku karm mokrych objętość puszki w stosunku do jej gramatury.
W jaki sposób kontrolować wagę zwierzęcia, gdy domaga się większych porcji jedzenia?
Konsekwencją nieprzestrzegania zalecanych ilości karmy jest ryzyko pojawienia się nadwagi i otyłości, co może prowadzić do chorób dietozależnych. Jeżeli pies, mimo spożytej porcji, domaga się większej jej ilości, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zmniejszenie gęstości energetycznej porcji karmy – ilości energii przypadającej na daną masę posiłku. Idealnym wyjściem jest dodatek do karmy mokrej porcji ugotowanych warzyw, które poprzez niską wartość energetyczną, przy dużej objętości, dadzą psu uczucie sytości. W żywieniu domowym powinno się stosować źródła składników węglowodanowych, które będą dłużej przebywały w przewodzie pokarmowym psa – np. zamiast ryżu można zastosować płatki owsiane. Warto wyrobić u podopiecznego prawidłowe nawyki żywieniowe: spożywanie posiłków o stałej porze, nieczęstowanie psa „przy stole”, niestosowanie przekąsek w czasie pobytu psa w domu, aktywność fizyczna itp.
Na czym polega wartość karmy nie zawierającej mąki i glutenu oraz innych substancji dodatkowych?
Prawidłowo zbilansowana karma bytowa dla psa powinna być źródłem energii i składników odżywczych w ilościach pokrywających ich zapotrzebowanie. W żywieniu psa dorosłego ważna jest strawność surowców wykorzystanych do produkcji karmy – jeżeli jest niska, to pies nie będzie mógł wykorzystać całej wartości odżywczej pokarmu. Z kolei zwiększona strawność węglowodanów, będąca wynikiem zawartości w karmie skrobi, przyczyniać się będzie do nadmiaru energii metabolicznej i w prostej drodze prowadzić do nadwagi i otyłości. Mimo, że pies potrzebuje pewnej ilości energii pochodzącej ze spalania węglowodanów do prowadzenia przemian metabolicznych białek i tłuszczów, to jednak jej nadmiar nie jest zalecany. W codziennej diecie nie są wskazane karmy niskiej jakości, zawierające mało wartościowe surowce pochodzenia zwierzęcego oraz jako uzupełnienie – produkty skrobiowe (np. mąkę pszenną). Dodatkowo są to produkty, które w celu uzupełnienia brakujących składników odżywczych, zawierają szereg substancji chemicznych, takich jak witaminy i minerały. Zawsze podstawowe informacje pozwalające ocenić jakość karmy, jej skład surowcowy i najważniejsze deklaracje producenta znajdują się na etykiecie produktu i tylko dokładne zapoznanie się z jej treścią pozwoli właścicielowi wybrać najlepszą karmę dla swojego psa.