Milusińskie króliki
Anna Włodarczyk
Decydując się na królika w domu należy pamiętać, że w naturze są to zwierzęta naziemne, które nie lubią być podnoszone i brane na ręce oraz że nie są dobrymi towarzyszami zabaw dla małych dzieci.
Na pytania odpowiada lek. wet. Anna Włodarczyk z lecznicy weterynaryjnej w Warszawie.
W jaki sposób przyszły właściciel powinien przygotować się na przyjęcie królika?
Przede wszystkim należy zapoznać się z fachową literaturą na temat m.in.: żywienia, warunków utrzymania i zachowania się królików. Następnie trzeba dobrać odpowiedniej klatki, która musi być wystarczająco duża, żeby nasz zwierzak mógł swobodnie się w niej poruszać (im klatka większa, tym lepiej, bo królik rośnie!). Jeżeli dysponujemy ogrodem, można zakupić również zewnętrzną klatkę – rodzaj wybiegu dla naszego pupila. Swobodne bieganie królika po ogrodzie, zwłaszcza bez nadzoru, jest niedozwolone! Z racji tego, że królik jest zwierzątkiem płochliwym, należy zapewnić mu zaciszne miejsce na schronienie, z dala od przeciągu, wilgoci i nadmiernego nasłonecznienia. Pokoje pozostawione do dyspozycji biegającego po mieszkaniu zwierzęcia powinny być odpowiednio przygotowane. Ponieważ króliki są bardzo ciekawskie i mają ostre zęby, wszystkie elementy wyposażenia naszych domów, stanowiące zagrożenie dla ich życia i zdrowia (np. kable elektryczne), muszą być należycie zabezpieczone.
Na jakie choroby mogą zapadać króliki i na co należy zwrócić uwagę, by im zapobiegać?
Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych u królików należy wymienić m.in.: nieprawidłowe ścieranie się zębów, ropnie, atonię przewodu pokarmowego, biegunki, świerzb uszny, choroby skóry. Skutecznie uodpornić królika możemy przede wszystkim na dwie wirusowe, śmiertelnie niebezpeczne choroby: myksomatozę i pomór królików. Są to choroby przenoszone głównie przez owady, bardzo ciężko przebiegają i w większości przypadków kończą się śmiercią. Ważne jest, aby bacznie obserwować swojego pupila i przy pierwszych niepokojących objawach niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w leczeniu zajęczaków.
Co króliki preferują: pieszczoty i przytulanie, czy aktywne zabawy?
Każdy królik jest inny – wszystko zależy więc od stopnia oswojenia i czasu, jaki mu poświęcamy. Z reguły króliki lubią zabawę. Niektóre z nich uwielbiają popychać nosem piłkę, a żyjąca pod jednym dachem para zazwyczaj goni się po całej klatce lub po mieszkaniu. Zdrowy królik spala nadmiar energii biegając i skacząc, najlepiej na wybiegu, który można wzbogacić własnoręcznie skonstruowanymi kryjówkami i tunelami. Im więcej atrakcji, tym lepsza zabawa dla naszego pupila. Należy pamiętać, że króliki to zwierzęta naziemne, które nie lubią być podnoszone i brane na ręce. Ale jeśli od maleńkości przyzwyczaimy je do tego rodzaju naszych zachowań jest szansa, że to polubią. Królik nie jest również dobrym towarzyszem zabaw małych dzieci, gdyż swoimi ostrymi pazurkami może malucha dotkliwie podrapać.
Czy króliki mają wrażliwy układ pokarmowy?
Tak, to prawda. Każda nagła zmiana pokarmu może spowodować silną biegunkę, a u bardzo młodych osobników nawet śmierć. Jeżeli warzywa lub trawa będą mokre, lub gdy wprowadzimy do diety naszego pupila zbyt dużo niektórych warzyw (np. kapusty), może doprowadzić to do silnego wzdęcia. Jeżeli podamy zbyt kaloryczne dania naszemu zwierzaczkowi (kolby, dropsy, duża ilość owoców itp.), bardzo szybko nasz pupil będzie otyły, a jego wątroba może ulec stłuszczeniu! Zbyt mało pokarmu włóknistego w codziennym posiłku królika prowadzi do problemów w ścieraniu się jego zębów, a co za tym idzie – do ich przerostu i problemów z pobieraniem pokarmu, problemy z trawieniem i z pasażem treści pokarmowej. Skończyć to się może „zatkaniem” przewodu pokarmowego, atonią jelit, a w konsekwencji brakiem wydalania. Istnieje również bardzo wiele roślin, które dla królików są trujące (np. czarny bez, naparstnica, wilcza jagoda).
Jak zatem należy prawidłowo karmić królika?
Dieta królika powinna być urozmaicona, niskokaloryczna, z wysoką zawartością włókna, czyli jak najbardziej zbliżona do tej stosowanej w środowisku naturalnym. Istnieją gotowe karmy i mieszanki, które możemy dobrać dla naszego zwierzaczka. Musimy jednak zwracać uwagę na ich skład podany na etykiecie opakowania. Gotowe karmy nie mogą stanowić głównego źródła pokarmu. Dietę wzbogacamy świeżymi warzywami i owocami Bardzo ważnym elementem jest nieograniczony dostęp do siana dobrej jakości! W klatce należy też umieścić gałązki z drzew owocowych, żeby nasz królik mógł prawidłowo ścierać sobie zęby. Nie możemy również zapominać o świeżej wodzie, która codziennie powinna być zmieniana.
Aby uniknąć błędów w żywieniu królików należy trzymać się kilku następujących zasad:
- Nową karmę (lub nowe składniki diety) należy wprowadzać stopniowo, mieszając ją z wcześniej podawanym pożywieniem i stopniowo zwiększając jej ilość w mieszance.
- Warzywa przed podaniem należy starannie umyć i wysuszyć.
- Ilość łakoci: kolb, dropsów i innych przysmaków należy ograniczyć do okazjonalnego podawania.
- Królika karmimy dwa razy dziennie: rano i wieczorem.