Małgorzata Dziubińska
Zbliża się sylwester a wraz z nim często spotykany problem fobii dźwiękowej u psów. Na ten temat rozmawiamy z lek. wet. Małgorzatą Dziubińską z kliniki weterynaryjnej w Warszawie.
Czym jest fobia dźwiękowa u psów?
Jest to zaburzenie zachowania spowodowane głośnymi dźwiękami związanymi z fajerwerkami, petardami czy burzą. Fobia dźwiękowa wyraża się objawami takimi jak: drżenie, ślinienie, dyszenie, chęć ucieczki, wokalizacja.
W jaki sposób przygotować psa do stresującego wydarzenia jakim jest sylwester?
Warto porozmawiać na ten temat z lekarzem weterynarii. Istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć lęk podopiecznego. Niektórzy właściciele już na kilka tygodni przed sylwestrem puszczają psu odgłosy fajerwerków z nagrań. Dzięki temu pupil ma szansę się do nich przyzwyczaić.
Czy preparaty feromonowe mogą pomóc?
Tak, środki takie jak D.A.P., łagodzą objawy strachu i niepokoju. Terapię feromonami trzeba rozpocząć 2-3 tygodnie przed sylwestrem. Dyfuzor powinno się podłączyć do gniazdka w pomieszczeniu, w którym pies przebywa najczęściej. Stopniowo uwalniane feromony pozwalają zmniejszyć lęk pupila.
Jak zapewnić podopiecznemu komfortowe warunki w noc sylwestrową?
Jeśli nasz pies cierpi na fobię dźwiękową, nie powinniśmy zostawiać go samego w domu. W stresujących chwilach najbardziej nas potrzebuje. Pamiętajmy, że kiedy zaczną się fajerwerki i pupil będzie objawiał niepokój, nie możemy go karać za lękliwe zachowanie. Karanie spowoduje bowiem jeszcze większy lęk ulubieńca i tylko potwierdzi, że jest się czego bać. Nie powinno się również zbytnio głaskać i pocieszać czworonoga, ponieważ odczyta on to jako nagrodę, która wzmocni niewłaściwą reakcję. Najlepiej zachowywać się obojętnie, jakby nic się nie działo. Jest to informacja dla psa, że nie ma powodów do zaniepokojenia.
Czy możemy zająć uwagę psiaka zabawą?
Oczywiście. Ulubione zabawki pozwolą odwrócić jego uwagę od huku fajerwerków. Warto zasłonić okna w mieszkaniu, aby nie były widoczne błyski i światła. Dobrym pomysłem jest również zamknięcie okien i włączenie muzyki, która zagłuszy odgłosy dochodzące z zewnątrz. Panują różne poglądy na temat tego, czy karmić ulubieńca w dniu sylwestra. Niektóre zwierzaki reagują na stresujące sytuacje biegunką lub wymiotami, dlatego skonsultujmy się w tej sprawie z lekarzem weterynarii.
Jak powinny wyglądać w tym okresie spacery?
Kilka dni przed sylwestrem i po nim należy wyprowadzać psa wyłącznie na smyczy. Jeśli pies jest puszczony luzem, może usłyszeć huk fajerwerków, przestraszyć się i uciec. Aby zapobiec zgubieniu się pupila, powinniśmy przyczepić do jego obroży adresatkę zawierającą nasz numer telefonu i adres.
Jeśli masz problemy behawioralne ze swoim psem lub kotem napisz do nas: lp.icsyroiwahebicsyroiwaheb">lp.icsyroiwahebicsyroiwaheb, www.behawiorysci.pl