Leczenie i pielęgnacja gryzoni
Ze względu na niewielkie rozmiary i łatwość w utrzymaniu chomiki, myszki, szczurki, szynszyle, świnki morskie i koszatniczki należą do popularnych zwie-rzątek trzymanych w naszych domach. Na temat leczenia i pielęgnacji gryzoni rozmawiamy z dr Wojciechem Bieleckim z Kliniki Małych Zwierząt Katedry Nauk Klinicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW.
Z jakimi pacjentami - gryzoniami najczęściej ma Pan do czynienia w swojej praktyce?
Najliczniejszą grupą gryzoni, z jaką mam kontakt są szczury. Po nich są to świnki morskie, chomiki, koszatniczki i myszoskoczki. Stosunkowo rzadko trafiają do lecznicy myszy i pieski preriowe. Poza gryzoniami najliczniejszą grupę moich pacjentów stanowią króliki.
Jakie są najczęstsze dolegliwości zdrowotne, na które zapadają gryzonie?
Najczęściej zapadają one na zapalenia płuc oraz choroby przebiegające z biegunką. Aby uniknąć zapaleń górnych dróg oddechowych i płuc, powinno się ustawić klatkę, w której mieszka gryzoń z daleka od otwartych okien. Zwierzątko nie powinno być narażone na niebezpieczne dla niego przeciągi. Przyczynami biegunek mogą być natomiast niewłaściwe żywienie, a także choroby pasożytnicze i bakteryjne.
Jakie niepokojące objawy powinny skłonić właściciela gryzonia do pójścia z nim na wizytę do lekarza weterynarii?
Opiekun gryzonia powinien udać się z nim do lekarza weterynarii, gdy pupil nie ma apetytu, pije mniej wody niż zwykle, a nawet gdy jest smutny. Jeśli podopieczny nagle przestaje mieć ochotę na zabawę, nie chce wyjść z klatki na spacer, a tylko siedzi w kąciku i w dodatku ma nastroszoną sierść, warto zgłosić się po fachową pomoc. Takie zachowania mogą być bowiem objawami choroby. Zauważenie u ulubieńca biegunki lub wypływu z nosa oraz oczu, to również wystarczające powody, dla których wizyta w klinice weterynaryjnej jest konieczna.
Jakie gryzonie leczy się najtrudniej?
Myślę, że najtrudniej leczy się świnki morskie. Wyraźną cechą ich natury jest płochliwość. Gdy widzę, że zwierzątko nie okazuje na mój widok strachu, lecz jest spokojne – to znak, że coś może mu dolegać. Z drugiej strony świnki morskie to istoty zakamuflowane. Często ukrywają swoje choroby, których objawy pojawiają się w sposób niezauważalny dla właściciela. Dużo zależy też od indywidualnych cech. Zdarzają się bowiem osobniki, które nie skrywają swoich dolegliwości, lecz wręcz przeciwnie, okazują je w przesadny sposób.
Czy gryzonie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych?
Niestety czasami spotykam pacjentów, którzy są wygłodzeni, pozbawieni wody i żyją w brudnych klatkach. Pamiętajmy, aby wszystkim podopiecznym zapewnić świeżą wodę do picia oraz pokarm. Ważne jest także regularne sprzątanie pojemnika, w którym trzymamy zwierzaka. Powierzchnię klatki zwykle wykłada się ściółką. Należy ją zmieniać na nową przynajmniej dwa-trzy razy w tygodniu.
Jak powinna wyglądać odpowiednia dieta gryzoni, które trzymamy w naszych domach?
Najlepiej kupować podopiecznym pokarmy gotowe. Doskonałą ich formę stanowią pasze granulowane, które zawierają wszystko, czego zwierzaki potrzebują. Dla poszczególnych gatunków są przeznaczone odpowiednie granulaty, które różnią się między sobą składem. Zazwyczaj jednak można w nich znaleźć ziarna zbóż, nasiona, pestki słonecznika lub dyni oraz witaminy. W ramach urozmaicenia można podawać gryzoniom niewielkie ilości warzyw, owoców i ziół.