Koty syjamskie i orientalne
Manchester City Cozy Top PL
Junior Winner
Obie rasy cechuje smukła budowa ciała i lśniąca sierść. Różnią się obecnością znaczeń "point" na futrze oraz kolorem oczu. Na temat kotów syjamskich i orientalnych rozmawiamy z ich hodowcą Katarzyną Popowską.
Dlaczego zdecydowała się Pani założyć hodowlę akurat kotów syjamskich i orientalnych?
Już jako mała dziewczynka marzyłam o kocie syjamskim. Urzekły mnie jego niebieskie oczy i znaczenia himalajskie. Jednak przypadek sprawił, że najpierw w moim domu zamieszkał maine coon. Upragniony kot orientalny krótkowłosy pojawił się dopiero później. Dziś moja hodowla może poszczycić się osobnikami sprowadzonymi z rożnych stron świata. Kot orientalny czekoladowy, dziko umaszczony pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Para syjamów przyjechała z Holandii, zaś ostatni - kot orientalny czarny bicolor - z Węgier.
Jaka jest historia kotów syjamskich i orientalnych oraz do jakiej kategorii je zaliczamy?
Koty syjamskie są jedną z najstarszych ras. Ich historia zaczęła się prawdopodobnie w XIV wieku. Pod koniec XIX wieku dotarły one do Europy. Po raz pierwszy zaprezentowano je na londyńskiej wystawie w Crystal Palace w 1890 roku, gdzie wzbudziły ogromne zainteresowanie. Standard rasy ustalono w 1892 roku. Z Anglii rasa rozprzestrzeniła się na pozostałe kraje. Obecnie koty syjamskie występują w wielu odmianach barwnych. Ich młodszymi braćmi są koty orientalne, które zostały uznane przez FIFe w 1970 roku. Występują w ponad pięćdziesięciu odmianach barwnych. Obie rasy należą do IV kategorii wystawowej.
Kto może zostać ich właścicielem?
Może nim zostać każdy, kto kocha koty. Syjamy i orienty dobrze czują się w towarzystwie ludzi. Potrafią również zaprzyjaźnić się z psami oraz innymi zwierzętami. Są wesołe i pełne energii. Uwielbiają bawić się i być głaskane. Chętnie wskakują do łóżka swojego właściciela, co czynią z takim wdziękiem, że trudno im tego odmówić.
Jak odpowiednio opiekować się kotami tych ras?
Trzeba przede wszystkim poświęcać im czas. Koty te mają dużą potrzebę przebywania blisko ludzi. Za swoim właścicielem chodzą krok w krok. Cechuje je duża inteligencja. Ich opiekun może nauczyć je aportowania i chodzenia przy nodze. Można powiedzieć, że to psy w kociej skórze. Są również bardzo rozmowne. Chętnie odpowiadają na wołanie swojego właściciela. Żadne inne rasy nie potrafią tak pięknie śpiewać, gruchać oraz popiskiwać jak orienty i syjamy.
Czy koty syjamskie i orientalne potrzebują specjalnej diety?
Podstawę ich diety stanowi sucha karma, która powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do wieku. Można im podawać również gotowane lub surowe (wcześniej sparzone wrzątkiem) mięso, a także puszki dla kotów. Zarówno syjamy, jak i orienty mają ogromny apetyt, dlatego trzeba karmić je z umiarem.
www.cozytop.eu
tel. 692 022 881