Konsultacja dermatologiczna
Zarówno u psów jak i kotów najczęstszym powodem dermatologicznych konsultacji weterynaryjnych jest świąd. Objaw, który pojawia się w przypadku wielu różnych chorób skórnych i wymaga szerszej diagnostyki. Specjalistyczne preparaty zawierające cynk, biotynę, niacynę czy witaminy z grupy B, wspomagają zarówno skórę jak i okrywę włosową naszych psów i kotów.
Na czym polega dermatologiczna konsultacja weterynaryjna?
Problemy dermatologiczne, które skłaniają właścicieli do skorzystania z konsultacji lekarskiej mogą dotyczyć zarówno okrywy włosowej jak i samej skóry. Najczęstsze przyczyny to zmiany skórne, obecność krost, strupów, zaczerwienień, nadżerek wszelkich zmian zapalnych. A także świąd, zmiany w okrywie włosowej, przerzedzenia, wyłysienia, obecność łupieżu, matowa, brzydka sierść, nadmierne wypadanie włosa, nadmierna keratynizacja nosa, opuszek, modzeli. Rolą lekarza weterynarii jest postawienie prawidłowej diagnozy przyczyn zmian i ewentualnych wtórnych powikłań oraz zaproponowanie leczenia, w tym także zmiany sposobu żywienia i dobranie odpowiedniej suplementacji. W trakcie konsultacji lekarz musi zebrać dokładny wywiad na temat istniejących problemów. Opiekunowie będą pytani o długość trwania objawów, ich przebieg i ewentualny rozwój. Ważne są wszelkie spostrzeżenia na temat ewentualnego powiązania problemów z porą roku, trybem życia oraz wydarzeniami z życia zwierzęcia i jego opiekunów. Po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta zostaną podjęte decyzje przeprowadzenia ewentualnych badań dodatkowych: pobrania zeskrobin, wymazów, cytologii, badania krwi, wykonania testów alergicznych, pobrania wycinków do badań histopatologicznych.
Jakie mogą być przyczyny zwiększonej utraty włosa u psów a jakie u kotów?
Utrata włosa u psów może być spowodowana wieloma czynnikami, nieprawidłowym żywieniem, brakiem odpowiedniej suplementacji, alergią, inwazją pasożytów, infekcją bakteryjną bądź grzybiczą, schorzeniami hormonalnymi, czynnikami genetycznymi, schorzeniami immunologicznymi. Czasami przyczyny uznaje się za idiopatyczne, czyli jeszcze nie poznane. U kotów w grę mogą wchodzić wszystkie te czynniki, które badamy w przypadku psów, ale może być także utrata włosa spowodowana nadmiernym wylizywaniem. Ten objaw bywa spowodowany bólem, czy alergią. Może mieć tło psychosomatyczne, czyli stresowe.
Co oznacza termin keratynizacja naskórka? Jakie mogą być jej przyczyny?
Naskórek chroni skórę właściwą przed niekorzystnym oddziaływaniem różnych czynników zewnętrznych. Stary się złuszcza, w jego miejsce powstaje nowy przez stałe odkładanie się w jego komórkach keratyny. Taki naturalny proces wymiany naskórka nazywamy keratynizacją. Zwykle u psów i kotów trwa on około 3 tygodni. Problemem jaki może się pojawić jest nadmierna lub nieprawidłowa keratynizacja. Może do nich dochodzić na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych (słońce, suche powietrze, nieprawidłowo dobrane kosmetyki) jak i czynników wewnętrznych takich jak niedobór lub nadmiar niektórych witamin, mikroelementów lub toczący się proces chorobowy.
Dlaczego takie składniki jak cynk, biotyna, niacyna czy witaminy z grupy B są wskazane przy problemach z okrywą włosową?
Cynk jest składnikiem wielu enzymów i jest niezbędny w wielu procesach enzymatycznych zachodzących w organizmie. Ma także zdolność hamowania czynników występujących w stanach zapalnych. Reguluje produkcję łoju. Jego obecność wpływa na prawidłową regenerację skóry. Biotyna, zwana także witaminą H lub witaminą B7 jest koenzymem niezbędnym do przebiegu wielu reakcji biochemicznych, uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych, wpływa na lepszą przyswajalność witaminy C, bezwzględnie na właściwe funkcjonowanie skóry, sierści i pazurów. Niacyna, zwana witaminą B3 lub witaminą PP także jest koenzymem niezbędnym w wielu reakcjach, uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych, ma działanie przeciwutleniające, nawilżające, pomaga w procesach regeneracji skóry. Inne witaminy z grupy B tak jak biotyna i niacyna są koenzymami. Dla skóry ważne są głównie witamina B2 i B5. Niedobór tych mikroelementów i witamin będzie prowadził do zaburzeń keratynizacji, powstawania łupieżu, szybszego i mocniejszego występowania reakcji zapalnych, wzmożonej utraty sierści, nawet przedwczesnego siwienia, może występować nadmierne rogowacenie, łamliwość pazurów. Trudniejsza i wolniejsza będzie regeneracja skóry. Dla skóry ważne są także witaminy A, E, C oraz pierwiastki takie jak selen, miedź, krzem, siarka, wapń.