Kiedy pupil ma chorobę nerek
Na pytania odpowiada lek. wet. Magdalena Pszczółkowska
z przychodni weterynaryjnej Vet Care w Pruszkowie.
Choroby nerek są jednymi z najczęstszych schorzeń, z którymi stykają się lekarze weterynarii w swojej codziennej praktyce. Dotyczy to głównie starszych pupili. Jak w przypadku każdej dolegliwości, kluczem do efektywnej terapii jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby oraz prawidłowe postępowanie opiekuna czworonoga podczas leczenia. Nawet pacjenci z niewydolnością nerek mogą, odpowiednio prowadzone i żywione, przeżyć wiele lat z dobrym samopoczuciem.
Na czym polega niewydolność nerek?
Psy, podobnie jak ludzie, posiadają dwie nerki, a każda z nich składa się z wielu tysięcy malutkich jednostek funkcjonalnych. Nazwano je „nefronami”.
To właśnie one filtrują krew, usuwają zbędne produkty przemiany materii oraz utrzymują właściwe stężenie płynów i składników mineralnych w organizmie. Część nefronów zanika wraz z wiekiem i nie jest już zastępowana przez nowe. To właśnie prowadzi do niewydolności nerek. Przyspieszone uszkodzenie nefronów może być spowodowane różnymi czynnikami: urazami, zakażeniem a nawet chorobą nowotworową. Zdrowe zwierzęta posiadają sporą rezerwę funkcji nerek. Objawy poważnej choroby, jaką jest niewydolność nerek, manifestują się dopiero, gdy nawet trzy-czwarte nefronów ulegnie nieodwracalnemu zniszczeniu.
Dlaczego ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych nerek, szczególnie u psów w starszym wieku?
Wczesne wykrycie niewydolności nerek ma kluczowe znaczenie dla leczenia i zahamowania postępu choroby. Warto więc zwrócić uwagę na jej podstawowe objawy, czyli: zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, osłabienie apetytu, spadek masy ciała, nieprzyjemny zapach i ból w jamie ustnej psa, a także wymioty, apatię i osłabienie. Przy zaobserwowaniu nawet jednego z wymienionych objawów, powinniśmy jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza weterynarii. U psów starszych, nawet bez wymienionych wyżej objawów, powinniśmy wykonywać badania nerek profilaktycznie, nie rzadziej niż raz w roku.
Dlaczego tak ważna w wypadku niewydolności nerek jest specjalistyczna dieta?
W przypadku wykrycia, podczas analizy badania krwi oraz innych badań niewydolności nerek, trzeba pamiętać, by podawać tylko taką karmę, jaką zaleci nam lekarz weterynarii. Powinniśmy ustalić z nim sposób postępowania żywieniowego. Co ważne, nie dawajmy podopiecznemu żadnych dodatkowych pokarmów, szczególnie resztek z ludzkiego stołu. Dodatkowe składniki diety, mogę zaburzyć, a nawet zniweczyć działanie specjalistycznej „nerkowej” diety, która daje bardzo dobre efekty w walce z niewydolnością nerek. Ponadto kontrolujmy masę ciała, zachowanie, pragnienie i ogólny stan zdrowia pupila.