Jak żywić szczenięta i młode psy? Cz. II.
W przypadku żywienia szczeniąt ważne jest, aby dieta malucha była odpowiednio zbilansowana i zapewniała wszystkie niezbędne składniki oraz właściwą ilość kalorii.
Dlaczego dieta szczeniaka nie może składać się wyłącznie z surowego mięsa?
Samo surowe mięso, bez kości, posiada ok. 20-krotnie za mało wapnia w stosunku do zapotrzebowania. Przy jego podawaniu nie ma żadnego innego źródła, aby ten niedobór uzupełnić. Bez dodatku wapnia, dieta zawierająca samo mięso doprowadzi do zaburzeń kostnych u malucha. Stosunek wapnia do fosforu w diecie szczeniaka powinien być około 1:1, a w samym mięsie bez kości wynosi 1:20.
Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej karmy dla naszego małego pupila?
Przy wyborze karmy, szczególnie dla szczeniaka, powinniśmy się kierować przede wszystkim naszą wygodą. Właściciel powinien dobierać rodzaj karmienia zwierzęcia do swoich możliwości – jeśli prowadzi nieregularny tryb życia i często nie ma go w domu, to najlepszym rozwiązaniem będzie przyzwyczajenie psa do karmy suchej, zaś jeżeli ma czas, aby regularnie przygotowywać psu pokarm i jest w domu o określonych porach, to można karmić pupila domową karmą. Wielu właścicieli stawia sobie za cel żywienie psa pokarmem domowym, ale w nagłych przypadkach podają karmę suchą. Wówczas podanie karmy suchej może spowodować biegunkę. I wtedy zaczynają się rozważania, że karma była niedobra lub zwierzę jest na nią „uczulone”. Pamiętajmy, że nasze zwierzęta domowe nie lubią różnorodności pokarmów, a nowy rodzaj pożywienia trzeba wprowadzać stopniowo, by zwierzę się do niego zaadoptowało. Niektórym psom potrzeba na tę adaptację dwóch czy trzech dni, innym – nawet kilkanaście. Dlatego w żywieniu szczeniąt konieczna jest stabilizacja.
Jakie składniki powinna zawierać zbilansowana dieta szczenięcia?
Słowo „zbilansowana” ma związek z istnieniem norm żywieniowych, które są opracowywane dla psów dorosłych i dla szczeniaków. Zakładamy, że dieta jest zbilansowana wtedy, kiedy zawiera wszystkie składniki, które są określone w tych normach. Jeśli chodzi o białko, zawsze podaje się całkowitą zawartość białka, jak również zawartość poszczególnych aminokwasów. W przypadku tłuszczów także podaje się ich całkowitą zawartość, jak również zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Co jest ciekawe, nie istnieją normy określające zapotrzebowanie na węglowodany, ale bardzo dokładnie określa się zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy oraz na witaminy. Bilans energetyczno-białkowy znaczy, że dieta musi zawierać odpowiednią ilość kalorii i białka.
W przypadku szczeniąt ras dużych wartość energetyczna karmy powinna być o około 10-15% niższa niż wartość energetyczna karmy dla szczeniąt ras małych. Oczywiście dieta musi również zawierać wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W tej chwili zidentyfikowano około 300 takich składników, ale jak na razie
w gotowym produkcie można zmierzyć zawartości około 50 z nich.
Kiedy szczenię możemy odstawić od mleka matki i zacząć podawać karmę domową lub gotową?
Właściwie szczeniaki, które mają 5 tygodni same interesują się tym, co znajduje się w misce ich matki. Badania przeprowadzone na kociętach (niestety brak podobnych badań na szczeniętach) wykazały, że jeżeli dany pokarm zjada matka, to kocię zacznie go próbować już po kilkunastu minutach. Jeżeli zaś nowy pokarm zostanie wprowadzony bez obecności matki, to kocię zacznie go próbować dopiero po 2-3 dniach. Rola matki
w nauczeniu szczeniaka jedzenia karmy jest bardzo istotna, dlatego zawsze, kiedy chcemy zacząć wprowadzać karmę gotową czy domową najlepiej robić to w czasie, kiedy szczenię jest jeszcze
z matką. Zapotrzebowanie pokarmowe u szczeniąt i u suk w ciąży oraz w laktacji jest dokładnie takie samo. W większości przypadków szczenięta mogą podjadać taką są karmę, jaka jest przeznaczona dla suki w laktacji.