Jak dbać o psa zimą
Zima jest trudną porą roku, nie tylko dla opiekunów czworonogów, ale także dla nich samych. Niezależnie od tego, czy zajmujemy się szczeniakiem, psem dorosłym, czy seniorem. Należy zwrócić uwagę, na pojawiające się zimą dodatkowe wyzwania dotyczące żywienia, pielęgnacji oraz ochrony przed zimnymi temperaturami i śniegiem.
Jak opiekować się psem zimą?
Zima jest okresem, w czasie którego nie ma żadnego powodu, aby ograniczać częstotliwość spacerów z psem. Ich długość musi być jednak zależna od warunków pogodowych i nie powodować stresu u psa. Mróz, lód, zamarznięta szadź, sól stosowana do posypywania chodników, drobny piasek razem z solą drogową i tym podobne czynniki w większym stopniu czynią spacer dokuczliwym dla psa. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę zarówno przed wyjściem jak i po powrocie ze spaceru na ochronę i stan łap. Zaleca się stosowanie specjalnych kremów i maści zabezpieczających przed bezpośrednim działaniem czynników drażniących. Składniki takich kremów i maści twarzą warstwę okluzyjną, która stanowi skuteczną barierę ochronną. Są to preparaty oparte na składnikach lipofilnych, które trwale przywierają do opuszków kończyn. Nie zaleca się stosowania preparatów emulsyjnych bazujących głównie na tańszych surowcach wodorozpuszczalnych. Ostatecznie stosowanie zwykłej wazeliny wymieszanej z kilkoma kroplami witaminy E może być skuteczne i pomocne. Po powrocie ze spaceru konieczne jest przetarcie, bądź umycie kończyn psa i dokładna ich inspekcja, w celu upewnienia się, że nie doszło do mechanicznego uszkodzenia opuszków. Kontrowersyjnym pomysłem mającym na celu ochronę skóry łap psów w czasie zimowych spacerów, szczególnie w warunkach miejskich, jest stosowanie materiałowych ochraniaczy. Pomysł dobry, ale pod warunkiem wcześniejszego i długotrwałego przygotowania psa do takiej sytuacji i oczywiście pod warunkiem pełnej akceptacji przez czworonoga.
Jak zbilansować dietę psa dorosłego w okresie chłodu i mrozu?
W okresie zimowym należy zwrócić uwagę na możliwość uwzględnienia w diecie psa większej ilości energii pochodzącej z tłuszczy, szczególnie tych pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też w tym okresie można wykorzystać bardziej tłuste mięso – w przypadku diety domowej, bądź wybrać karmę zawierającą wyższą zawartość tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że ilość energii w diecie musi być nadal dostosowana do wydatków energetycznych – dlatego też sam fakt, iż jest zima, nie upoważnia do dużych zmian w kaloryczności karmy. Zalecana jest także aktywność fizyczna, w ilości dostosowanej głównie do warunków atmosferycznych.
Jakie składniki diety są niezbędne w zimie?
Mimo, że okres zimowy to już trochę za późno na budowanie pięknej sierści psa, odpowiednia dieta zabezpieczy ją przed matowieniem i uczyni bardziej odporną na zmieniające się drastycznie warunki otoczenia: zimno w czasie spaceru, gorąco w domu przy kaloryferze. Chcąc bardziej świadomie wpłynąć na jakość sierści psa zimą powinniśmy jesienią wzbogacić dietę przede wszystkim w odpowiedniej jakości tłuszcz obfity w kwasy tłuszczowe, zarówno z rodziny n-3 jak i n-6. Natomiast co możemy robić cały rok, to dostarczać psu wysokiej jakości karmę opartą na surowcach białkowych o wysokiej wartości odżywczej. Pamiętajmy, wymiana sierści (linienie) zwiększa zapotrzebowanie na białko o około 20%, a tylko pełnowartościowe białko zapewni dowóz wszystkich niezbędnych aminokwasów. Nie zapominajmy także o dostępie do wody pitnej, szczególnie zimą. Ogrzewanie pomieszczeń wysusza w nich powietrze, zwiększając łaknienie psów.