I jak tu nie kochać koni?
Pomiędzy koniem, a jego opiekunem powstaje wyjątkowa więź. Ważne jest, aby pamiętać o właściwej profilaktyce zdrowia naszych podopiecznych na czterech kopytach.
Kiedy w Twoim życiu pojawiła się miłość do koni? Dlaczego postanowiłaś wyspecjalizować się właśnie w tej dziedzinie weterynarii?
Mam wrażenie, że urodziłam się z miłością do koni. Od najmłodszych lat namawiałam moich rodziców aby zabierali mnie do stajni. Już podczas studiowania weterynarii miałam swojego konia, który niestety cierpiał na choroby dróg oddechowych. Dlatego też zdecydowałam się na specjalizację z chorób koni, związaną ze schorzeniami dróg oddechowych i zajmuję się nią do dzisiaj.
Na czym polega Twoja praca?
Można przebywać w klinice na dyżurze albo mieć sprzęt w samochodzie i prowadzić swojego rodzaju przewoźną lecznicę. Przez 8 lat pracowałam w klinice, a obecnie zdecydowałam się na swoją działalność i jeżdżę do moich pacjentów.
Na czym polega szeroko pojęta profilaktyka i diagnostyka w przypadku koni?
Każdy koń wymaga takiego samego zabezpieczenia przed pasożytami czy chorobami jak inne zwierzęta. Dodatkowo powinno się obowiązkowo tarnikować zęby, mniej więcej co pół roku. Przynajmniej co 6 tygodni musimy także zadbać o kopyta konia, ale to raczej należy do pielęgnacji, a nie profilaktyki leczenia. Lekarz pierwszego kontaktu najczęściej styka się z problemami żołądkowymi, układu oddechowego, poranieniami czy kulawiznami.
Jak wygląda dzień w pensjonacie dla koni?
Właściciele zwykle trzymają swoje konie w pensjonatach. Każdy koń ma tam swojego opiekuna, który codziennie zapewnia mu dawkę ruchu i opiekę. Natomiast ważne jest aby właściciel bywał u swojego konia przynajmniej kilka razy w tygodniu. Jest to z jednej strony obowiązek, ale też bardzo przyjemna forma spędzania wolnego czasu.
Jak powinna być przygotowana przestrzeń do życia dla konia?
Przede wszystkim musimy zapewnić koniowi duży, bezpieczny boks, w którym będzie mu wygodnie i przestronnie. Należy zadbać o brak wystających elementów. Konie powinny być o stałych porach i treściwie karmione. W boksie musi być dostępna ściółka, na której naszemu ulubieńcowi będzie wygodnie.
Czy są ściółki niewskazane dla koni?
Zwykle w boksach stosuje się słomę. Jeśli w słomie podczas zbierania pozostaje gleba, może zawierać grzyby. Konie mogą być na nie uczulone. W wypadku zwierząt, które cierpią na alergie, czy mają problemy oddechowe, powinniśmy zastosować ściółkę, która nie zawiera słomy i nie pyli. Podobnie w wypadku koni, które cierpią na otyłość, powinna to być ściółka która nie jest jadalna.
Jakie problemy oddechowe dotyczą koni?
Najczęściej są to alergie, właśnie wywołane przez wdychanie przez konie szkodliwych grzybów. Ale także częstym problemem jest tzw. syndrom końskiej astmy. Oczywiście występują też różnego rodzaju infekcje, ale zwykle dotyczy to koni młodych.
Co wyjątkowego i magicznego ma w sobie kontakt z końmi?
Koń ma w sobie pewien rodzaj spokoju. Ludzie nawet na początku wycofani, przebywając z tymi niezwykłymi zwierzętami stają się bardziej pewni siebie i spokojniejsi. Czują się ważni. Opieka nad koniem wymaga pewnych konkretnych czynności, powoduje to tworzenie konkretnych rytuałów. Ja z każdym z moich koni mam inną, wyjątkową relację.