Dlaczego pies się drapie?
Psy, tak jak i ludzie, mogą być uczulone na pyłki, pleśń, słońce czy ugryzienia owadów. Pierwszym i najsilniejszym objawem atopowego zapalenia skóry (AZS) jest świąd, wynikający z podrażnienia skóry. W zaawansowanej atopii zmiany pojawiają się na skórze brzucha oraz w okolicach pach i pachwin.
Na pytania odpowiada lek. wet. Hanna Prystupa, specjalista chorób psów i kotów, przyjmuje w gabinecie dermatologicznym w Warszawie.
Jak co roku, późną wiosną u mojego labradora zaczęły się te same problemy skórne – pojawiły się silnie zaróżowione miejsca pod pachami, na brzuszku i w pachwinach. Fuks zaczął się drapać i brzydko pachnieć. W zeszłym roku byłem u mojego lekarza weterynarii, który zalecił stosowanie zastrzyków. Fuks dostał je kilka razy. Na początku była znaczna poprawa, ale potem niestety przestały działać. Pies w trakcie leczenia bardzo często oddawał mocz. Bardzo proszę o pomoc, bo Fuks ma dopiero 3 lata i chciałbym skutecznie rozwiązać ten problem. Podobno może to być alergia, ale ja nie zmieniam karmy na wiosnę, gdyż Fuks przez cały rok je to samo.
Tadeusz ze Zgierza
Panie Tadeuszu! Z Pana listu wynika, że Fuks cierpi na atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, przebiegająca najczęściej z silnym świądem. Świąd dotyczy przeważnie głowy, pach, pachwin oraz łap. Bardzo często dochodzi również do zapalenia zewnętrznych kanałów słuchowych i ropnego powierzchownego zapalenia skóry. Takie problemy pojawiają się zazwyczaj przed ukończeniem 3. roku życia, dodatkowo występuje również predylekcja rasowa. Na ogół objawy występują sezonowo – od wiosny do jesieni (sezon pylenia roślin) lub zimą (sezon na roztocza kurzu domowego).
Pana pies prawdopodobnie dostawał w zastrzykach glikokortykosterydy, które bardzo dobrze działają przeciwświądowo, natomiast mają wiele efektów ubocznych. Radziłabym, gdy świąd nie jest bardzo silny, zastosować dobry szampon przeciwalergiczny. Warto, aby w skład takiego szamponu wchodziły substancje myjące, monosacharydy, lipidowy kompleks skórny (ceramidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, pirokton olaminy), a pH powinno być fizjologiczne. Szampon ten miałby za zadanie łagodzić reakcje immunologiczne i zapalne skóry, wzmacniać integralność powłoki skórnej a także stabilizować powłokę ochronną naskórka, oraz kontrolować równowagę mikroflory skóry. Należy go stosować od dwóch do trzech razy w tygodniu, pamiętając o tym, że powinien on pozostać na skórze około 10 minut, a kąpiel powinna odbywać się w letniej wodzie.
Dodatkowo, aby zmniejszyć świąd, można zastosować glikokortykosteroidy nowej generacji do użycia miejscowego, np. aceponian hydrokortyzonu. Jego główną zaletą jest to, że działa jedynie na skórze i nie powoduje ogólnych objawów ubocznych.
Natomiast do swędzących kanałów słuchowych polecam preparat, który jest połączeniem hydrokortyzonu, mikonazolu oraz gentamycyny. Jest to preparat łatwy do stosowania, gdyż pompka ułatwia aplikację do ucha chorego psa. Stosuje się go raz dziennie tylko przez 5 dni.
Natomiast, gdy już pojawiły się zmiany o charakterze ropnego powierzchownego zapalenia skóry, zalecane jest podawanie antybiotyków z grupy cefalosporyn przez minimum trzy tygodnie, ale to już pod obserwacją i na wskazanie lekarza weterynarii.
Aby miał Pan stuprocentową pewność, że Pana pies cierpi na atopię, może Pan wykonać u Fuksa alergiczne testy śródskórne lub alergiczne testy z krwi. Po takich specjalistycznych badaniach, możliwe jest, nie tylko objawowe leczenie świądu, ale też przyczynowe, czyli odczulenie psa.
ZASADY TERAPII DERMATOLOGICZNEJ
- Przestrzegaj dawki przepisanej przez lekarza weterynarii
- Przestrzegaj częstotliwości podawania leku
- Przestrzegaj zalecanego czasu trwania terapii
- Przestrzegaj podstawowych zasad higieny
- Przestrzegaj terminów wizyt kontrolnych
- Nie przerywaj leczenia, nawet jeśli zniknęły objawy i widać znaczącą poprawę