Dlaczego kot i pies nie mogą jeść z jednej miski?
Na pytania odpowiada dr Jacek Wilczak
z Zakładu Dietetyki w Katedrze Nauk Fizjologicznych SGGW w Warszawie.
Dieta kotów i psów znacznie różni się od siebie procesami metabolicznymi , a co za tym idzie – zapotrzebowaniem czworonogów na białko i aminokwasy. W diecie kota niezbędnymi składnikami są tauryna oraz kwasy tłuszczowe nienasycone.
Na czym polega specyfika żywienia kota i czym różni się od żywienia psa?
Przede wszystkim dieta każdego gatunku zwierzęcia, powinna uwzględniać specyfikę trawienia oraz przemian metabolicznych. Ze względu na specyficzną przemianę materii kotów, wśród niezbędnych składników w diecie im dedykowanej musi znaleźć się tauryna. Zaliczana jest ona do aminokwasów, choć jest elementem składowym peptydów. Koty w odróżnieniu od psów, nie są w stanie syntetyzować wystarczającej jej ilości, a dodatkowo są specyficznie wrażliwe na jej niedobór, gdyż produkcja soli żółciowych niezbędnych do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników tłuszczowych jest całkowicie uzależniona od tauryny. Wpływa ona na prawidłowe funkcjonowanie serca, bierze udział w procesach związanych z rozrodem oraz spełnia ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku. Najważniejszym źródłem tauryny jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.
Każda karma dla kotów, bazująca tylko na tych surowcach, zawiera taurynę w ilościach niezbędnych, ale nawet ona ze względu na przepisy dotyczące zasad produkcji karm pełnoporcjowych dla kotów wymaga uzupełnienia jej ilości w gotowych karmach. Wśród innych niezbędnych w diecie kota składników są kwasy tłuszczowe nienasycone, a przede wszystkim kwas arachidonowy, który nie powstaje w wątrobie kotów ze względu na brak aktywności enzymów niezbędnych do tego procesu. W przypadku kwasu arachidowego, jedynym jego źródłem jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego – stąd też wynika bezwzględność stosowania tych surowców w żywieniu kotów. Kolejną różnicą w żywieniu kotów i psów są odmienne poziomy zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, które w bezpośredni sposób zależą od różnego tempa procesów metabolicznych u tych dwóch gatunków zwierząt. Istnieje duża różnica w gęstości odżywczej i energetycznej karm dedykowanych dla psów i kotów. Należy podkreślić, że obecność w segmencie karm dla zwierząt towarzyszących rozłącznie karm dla psów i kotów, jest konsekwencją ich odmiennych przemian metabolicznych poszczególnych składników odżywczych i różnego na nie zapotrzebowania.
Jakie składniki w karmie kota są szczególnie wskazane ze względu na ich dobrą przyswajalność?
Podkreślić należy konieczność stosowania takiej karmy, która będzie przede wszystkim dobrym źródłem aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Stąd też dobór odpowiednich surowców oraz metod produkcji karmy, które zachowają wysoką wartość odżywczą surowców. Karmy dla kota muszą bazować na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, których różnorodność zarówno pod względem gatunku mięsa, jak i rodzaju surowca, gwarantuje dostarczenie najcenniejszych składników odżywczych. Białka i kwasy tłuszczowe są wrażliwe na obróbkę termiczną prowadzoną w bardzo wysokiej temperaturze. Białka ulegają denaturacji, a kwasy tłuszczowe utlenieniu. Sterylizacja i pasteryzacja zachowują parametry składników odżywczych na wysokich poziomach bez ryzyka ich degradacji.