Dieta dorosłego psa zimą
Na pytania odpowiada dr Jacek Wilczak
z Zakładu Dietetyki w Katedrze Nauk Fizjologicznych SGGW w Warszawie.
Żywienie każdego gatunku zwierzęcia powinno uwzględniać specyficzne dla niego zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze oraz proporcje między nimi. Wyniki badań naukowych pozwoliły na precyzyjne określenie zarówno minimalnych, jak i maksymalnych poziomów spożycia wszystkich składników odżywczych przez psa na różnych etapach jego rozwoju. Przestrzeganie tych zaleceń gwarantuje utrzymanie parametrów organizmu na prawidłowych poziomach, bez ryzyka powstania objawów niedoborów bądź nadmiarów składników pokarmowych.
Na jakich wytycznych opiera się zbilansowane żywienie psa dorosłego?
Prawidłowo zbilansowana dieta psa musi charakteryzować się odpowiednią gęstością odżywczą tzn. przy zapewnieniu adekwatnej ilości energii, pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.
Niemniej ważne stają się ich źródła, którymi w przypadku żywienia psów muszą być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Tylko ta grupa surowców jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze, uwzględniając specyfikę przemian metabolicznych zachodzących w organizmie psa. Mięso i produkty jego pochodzenia są źródłem białka, tłuszczu i kwasów tłuszczowych, składników witaminowych, mineralnych oraz związków biologicznie czynnych takich jak L-karnityna czy tauryna. Należy jednak zwrócić uwagę, że takie składniki odżywcze jak włókno pokarmowe, szczególnie jego frakcje o właściwościach prebiotycznych, oraz szereg związków biologicznie czynnych jest dostarczane poprzez dodatki pochodzenia roślinnego. Dlatego też, im bardziej urozmaicona dieta psa, tym mniejsze ryzyko powstania niedoborów wybranych składników odżywczych oraz możliwe jest zagwarantowanie wszystkich funkcji organizmu.
Czy w okresie jesienno-zimowym należy zmienić dietę psa dorosłego? W jakich przypadkach?
Myśląc o jesieni i zimie szczególną uwagę skupiamy na niskich temperaturach, które mogą doskwierać psu w czasie spaceru. Tymczasem zarówno anatomicznie – poprzez specyfikę okrywy włosowej oraz fizjologicznie – poprzez zgromadzony nadmiar energii w postaci tkanki tłuszczowej, zwierzęta te są przygotowane na przetrwanie w niskich temperaturach przez stosunkowo długi okres. Tempo przemiany materii ulega zwiększeniu i nadmiar wyprodukowanej energii jest poświęcony na pokrycie strat związanych z termoregulacją. Sytuacja taka dotyczy zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Pies przebywający w bardzo ciepłych warunkach(np. w dobrze ogrzewanym pomieszczeniu) traci podobną ilość energii na utrzymanie stałej temperatury ciała jak w przypadku krótkiego spaceru w czasie srogiej zimy. Podstawowym warunkiem utrzymania prawidłowego stanu zdrowia psa w okresie jesienno-zimowym jest dostarczeniu mu porcji karmy, która pokrywa jego zwiększone zapotrzebowanie na składniki energetyczne i odżywcze. Zwiększeniu ulega ilość energii pochodzącej ze składników tłuszczowych. Elementem, który powinno się włączyć do codziennej diety psa są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-6, których źródłem są przede wszystkim oleje roślinne: olej z ogórecznika, z wiesiołka dziwnego czy olej lniany. Niezwykle ważne jest dostarczanie przez cały czas pełnowartościowej karmy, przy wyborze której szczególną uwagą należy zwrócić na jakość zastosowanego białka – im jest ono mniej przetworzone, tym więcej aminokwasów zostanie wykorzystana na cele budulcowe. Dieta zawierająca dobrej jakości białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe stosowana w okresie jesienno-zimowym wpłynie pozytywnie na zdrowie psa oraz skróci czas regeneracji okrywy włosowej w okresie wiosennym.