Dbamy o równowagę w przewodzie pokarmowym
Na pytania odpowiada lek. wet. Katarzyna Czyżak
z Łodygowickiego Centrum Weterynarii BeskidVet.
Przyczyny problemów z przewodem pokarmowym psów mogą mieć bardzo różną przyczynę. Od objawów alergii i nietolerancji pokarmowej, po poważne problemy z trzustką, żołądkiem i jelitami. Dlatego tak ważne jest, aby od razu po zauważeniu niepokojących objawów u naszego czworonoga udać się do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania jego stanu zdrowia. Biegunka, wymioty i tkliwość brzucha mogą mieć bardzo różną przyczynę i oznaczać zarówno zatrucie, jak i chorobę przewlekłą.
Na jakie problemy żołądkowo-jelitowe mogą cierpieć psy i koty?
Temat zaburzeń żołądkowo-jelitowych jest bardzo obszerny. Można podzielić je w zależności od czasu trwania na zaburzenia ostre lub przewlekłe. Zarówno u psów jak i u kotów mogą być to zapalenia żołądka czy jelit. Manifestują̨ się one obecnością gazów, wymiotów, biegunek lub zaparć, a także wyniszczeniem organizmu czy nawet objawami dermatologicznymi takimi jak świąd skóry czy zapalenie kanałów słuchowych.
Jakie mogą być przyczyny zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego, jak się manifestują?
Ostre zapalenie żołądka i jelit wywołane czynnikami zakaźnymi lub obecnością ciała obcego, przebiega z intensywnymi wymiotami i biegunką. Prowadzi ono do odwodnienia i osłabienia zwierzaka w wyniku utraty elektrolitów oraz do pojawienia się bólu okolicy brzucha. Szczególnej troski wymaga przewód pokarmowy w okresie rekonwalescencji, na przykład po zabiegach chirurgicznych. Przechodząc do zaburzeń przewlekłych, spotykamy się z nieprawidłowościami funkcji motorycznej poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego. Są nimi m.in. zaburzenia funkcji przełyku, powodujące zwracanie pokarmu w formie wymiotów rzekomych krótko po spożyciu posiłku. Dysfunkcje motoryczne jelit mogą objawiać się np. zaleganiem treści pokarmowej, zaparciami. Nieprawidłowy skład mikroflory przewodu pokarmowego, stres to czynniki powodujące luźne, często oddawane stolce. Do zaburzeń przewlekłych należy również cała gama enteropatii np. reagujących na antybiotyki, leki przeciwzapalne lub odpowiedni pokarm. Alergie i nietolerancje pokarmowe to niepożądane reakcje na pokarm prowadzące m.in. do objawów skórnych, czyli świądu różnych okolic skóry czy zapaleń kanałów słuchowych. Nadwrażliwość na tłuszcze czy choroby trzustki to również bardzo często występująca przyczyna zaburzeń wchłaniania i trawienia.
Na jakie problemy z trzustką mogą cierpieć psy i koty? Jak się je diagnozuje?
Zaburzenia czynności trzustki można podzielić na zewnątrz, jak i wewnątrzwydzielnicze. Powodują one wiele częstych i istotnych chorób czworonogów. Skupiając się na tych pierwszych, należy do nich zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, jedna z najważniejszych przyczyn zaburzeń trawienia u psów. Często objawy pojawiają się u młodych zwierząt do drugiego roku życia. Właściciele zgłaszają charakterystyczne objawy: przewlekła, obfita biegunka, znaczne wychudzenie, któremu towarzyszy ogromny apetyt, brak kondycji fizycznej. Predyspozycje do tego schorzenia mają rasy owczarek niemiecki i owczarek szkocki collie. Przy podejrzeniu tej choroby należy wykonać badania kału, moczu, badania biochemiczne i morfologiczne krwi oraz badanie USG jamy brzusznej. Spotykamy się również z ostrym i przewlekłym zapaleniem trzustki. Objawiają się one brakiem apetytu, bólem brzucha, wymiotami, biegunką. Tak jak w poprzednim przypadku, należy wykonać badania laboratoryjne jak i USG jamy brzusznej.
Jak dieta może pomóc przy problemach żołądkowo – jelitowych? Jaki powinna mieć skład?
W powyższych zaburzeniach odpowiednia dieta jest jednym z najważniejszych zaleceń. Celem jej wprowadzenia powinno być zapewnienie pokarmu o wysokiej jakości i strawności, często o obniżonej zawartości tłuszczu, o odpowiednio zbilansowanej ilości elektrolitów takich jak sód i potas, sprzyjającej wchłanianiu witamin z grupy B, oraz D i E.