Dbajmy o okrywę włosową pupila
Małgorzata Ewa Wiśniewska
Nieestetyczny wygląd okrywy włosowej naszego pupila z punktu widzenia lekarskiego może wskazywać na problemy pasożytnicze skóry, jak i przewodu pokarmowego, na niewłaściwe żywienie, bądź nieodpowiednią pielęgnację samego włosa. Zweryfi-kować to może wizyta w gabinecie weterynaryjnym i przeprowadzenie profilaktyki przeciwpasożytniczej oraz wykonanie zabiegów kosmetycznych, takich jak kąpiel i odświeżenie sierści po zimie.
Na pytania odpowiada dr n. wet. Małgorzata Ewa Wiśniewska z gabinetu weterynaryjnego w Olsztynie.
Jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o poprawę kondycji skóry i włosów u naszego pupila?
Należałoby zacząć od zabiegów, które sami właściciele mogą wykonać w domu, tj. kąpieli w odpowiednio dobranym przez fachowca szamponie, użyciu odżywek wspomagających wygląd włosa i dokładnym wyszczotkowaniu sierści. Nie polecam stosowania preparatów przeznaczonych dla ludzi. Często właściciele sięgają po szampony pediatryczne, co jest błędem, gdyż niewłaściwe pH użytego preparatu może wywołać podrażnienie skóry u psa czy kota. Dodatkowymi elementami poprawiającymi kondycję okrywy włosowej są suplementy witaminowe zawierające w swoim składzie cynk, biotynę, kwasy omega-3 i omega-6. Istnieje szeroki asortyment dodatków dermatologicznych wspomagających zachowanie zdrowej skóry i włosa, a wybór właściwego ułatwi nam porada lekarza weterynarii.
Jakie zabiegi pielęgnacyjne poprawiają kondycję skóry i włosów?
W przypadku ras długowłosych o obfitym podszerstku należy pamiętać o usuwaniu sfilcowanego włosa i rozczesaniu kołtunów, szczególnie przed planowaną kąpielą, gdyż później jedynym wyjściem może być tylko wycięcie takiej sierści. U takich zwierząt polecam szeroką gamę profesjonalnych preparatów groomerskich, które ułatwią nam rozdzielenie włosa i rozczesanie sierści. Dostępne są preparaty w sprayu do spryskania włosa przed czesaniem, jak też szampony ułatwiające pozbycie się skołtunionej sierści. Psy szorstkowłose należy poddać strzyżeniu bądź trymowaniu.
Jak wygląda profilaktyka psów delikatnych, wrażliwych i skłonnych do alergii?
Kosmetyka zwierząt alergicznych polega nie tylko na zapobieganiu podrażnieniom skóry, ale także na łagodzeniu jej nadwrażliwości na czynniki środowiska życia psa czy kota. U takich zwierząt zalecam stosowanie weterynaryjnych szamponów dermatologicznych, które uwzględniają zarówno leczenie problemu skórnego, jak też zachowanie właściwego odczynu skóry oraz stopnia jej nawilżenia. Preparaty te, o ile zachodzi taka konieczność, mogą być używane nawet codziennie w celu poprawy stanu zdrowia powłoki skórnej. Istnieją szampony o działaniu leczniczym np. z siarką, dziegciem czy wyciągiem z drzewa herbacianego. Szampony dermatologiczne są bardzo pomocne w podrażnieniach skóry wynikających np. z łojotokowego zapalenia skóry (często spotykany łupież), czy też uczulenia na pokąsania przez owady (pchły, komary, meszki). W przypadku wykazanego podłoża alergicznego problemu skórnego nieodzownym elementem zachowania zdrowia skóry i pięknego włosa jest hipoalergiczna dieta dermatologiczna.
Czy psy o białym kolorze sierści należy inaczej pielęgnować niż te o ciemnym włosie?
Psy o białej sierści mają niestety tendencję do nadwrażliwości skórnej w przypadku zmiany temperatury, nasłonecznienia czy wilgotności. Dla takich zwierząt dobieramy kosmetyki wybielające optycznie barwę włosa oraz likwidujące zbrązowienia w okolicy wewnętrznych kącików oczu, które są wywołane nadmiernym łzawieniem.
Jak znani i lubiani miłośnicy zwierząt pielęgnują swoje zwierzaki?
Grzegorz Miecugow w 2007 roku po sukcesie, jaki odniósł program „Szkło kontaktowe”, wraz z Tomaszem Sianeckim napisał książkę „Kontaktowi czyli szklarze bez kitu”. Jest także autorem beletrystycznej książki „Przypadek”.
A co z zabiegami pielęgnacyjnymi u zwierząt?
Systematyczna pielęgnacja naszego berneńczyka jest dla jego wyglądu i dobrego stanu zdrowia niezbędna. Dlatego Fredzia zabieramy często do psiego salonu piękności. Tam oczywiście jest kąpany i czesany. Staramy się go szczotkować przynajmniej raz w tygodniu, ale niekiedy i tak pojawiają się kołtuny. rozmawiała Dorota Szulc-Wojtasik fotografowała Bogna Czechowska