Czym skorupka za młodu...
Andrzej Chmielewski
To stare powiedzenie jest także aktualne w odniesieniu do kwestii o sposób przyzwyczajania psa do podróży samochodem. W skrócie postaramy się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, które najczęściej zadają właściciele swoich pupili przed wyjazdami na wakacje.
Na pytania odpowiada dr n. wet. Andrzej Chmielewski, specjalista rozrodu zwierząt, przyjmuje w przychodni weterynaryjnej w Szczecinie.
W jaki sposób przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?
W chwili, kiedy stajemy się posiadaczami ukochanego czworonoga i mamy zamiar wraz z nim podróżować, powinniśmy zacząć oswajać go z samochodem i ruchem ulicznym już od szczeniaka. Dzięki temu zwierzę uniknie w przyszłości stresu związanego z wyjazdami.
W gorszej sytuacji mogą znaleźć się ci, którzy nabyli dorosłego psa. W takim przypadku, po podjętej próbie wspólnej jazdy autem, od razu jesteśmy w stanie rozpoznać, czy nasz czworonożny przyjaciel dobrze znosi podróż, czy raczej jej nie akceptuje.
Czy przed planowanym wyjazdem powinniśmy udać się do lekarza weterynarii?
W zasadzie przed każdą długą jazdą autem, powinniśmy udać się ze zwierzęciem do gabinetu weterynaryjnego, aby wykonać podstawowe badanie kliniczne i upewnić się, że nasz pupil jest w dobrym stanie zdrowia i da radę znieść tę wielogodzinną walkę ze stresem, jaką może być dla niego podróż.
Jakich formalności należy dopełnić, wyjeżdżając czworonogiem za granicę?
Aby móc bezpiecznie i bez niespodzianek dotrzeć w odległe zakątki Europy, musimy zaopatrzyć się w paszport dla zwierzęcia. Taki dokument można uzyskać w wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych. Podróż do niektórych krajów europejskich, jak np. Wielka Brytania, Irlandia, kraje skandynawskie, obwarowana jest specjalnymi, dodatkowymi przepisami. Po szczepieniu przeciwko wściekliźnie należy obowiązkowo zbadać krew naszego pupila. Przed przekroczeniem granicy tych państw, musimy dodatkowo dopilnować terminowego odrobaczenia oraz zastosować środek przeciw kleszczom. Myślę, że te nieskomplikowane procedury, wyjaśni dokładnie lekarz weterynarii.
Jakie są główne zasady bezpiecznej podróży ze zwierzakiem?
Bezpieczne przewożenie psa jest uzależnione od jego wielkości oraz tego, jakim samochodem się poruszamy. Podróż może odbywać się w tzw. przestrzeni bagażowej, oddzielonej od reszty wnętrza, kratą ochronną. Dobrym sposobem przewożenia psa zarówno małego, jak i dużego jest posadzenie go na kanapie tylnego siedzenia i zastosowanie specjalnych pasów bezpieczeństwa. Psom należy założyć szelki, które mocuje się do pasów, a te z kolei do napinacza tylnej kanapy.
W przypadku małych zwierząt oraz krótkich podróży lub jazdy z nimi transportem miejskim, najwygodniejszym sposobem ich przewożenia jest klatka o odpowiednio dobranych wymiarach.
Pamiętajmy także, że pies podczas jazdy powinien mieć stały dopływ świeżego powietrza, ale należy zapobiegać przeciągom. Ważne jest również to, aby robić przerwy, podczas których zwierzak będzie mógł się napić i załatwić potrzeby fizjologiczne.
Co zrobić w przypadku, gdy nasz czworonożny przyjaciel źle znosi jazdę autem?
Jeśli zwierzę źle znosi transport samochodem, mamy do wyboru dwie możliwości: albo rezygnujemy z podróży z nim, albo lekarz weterynarii, który opiekuje się zwierzęciem, może wspólnie z właścicielem podjąć decyzję o podaniu przed podróżą nowoczesnych środków relaksacyjno-uspokajających, które pomogą przetrwać trudy wycieczki.
Pamiętajmy, że olbrzymi stres może spowodować u naszego zwierzaka niewydolność układu krążenia, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest podanie odpowiednich leków. Nie należy stosować preparatów przeznaczonych dla ludzi, gdyż mogą poważnie zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci czworonoga. Dobieranie preparatu zostawmy wyłącznie lekarzowi weterynarii, który dopasuje odpowiednią dawkę, ponieważ każde zwierzę reaguje bardzo indywidualnie.
PAMIĘTAJ
Przed podróżą przypnij do obroży czworonoga adresatkę!