Czym się różni żywienie psów i kotów?
Na pytania odpowiada dr Jacek Wilczak
z Zakładu Dietetyki w Katedrze Nauk Fizjologicznych SGGW w Warszawie.
Wiadomo nie od dziś, że miska psa i kota powinna różnić się i to znacznie. Te dwa z pozoru podobne – domowe gatunki, potrzebują odmiennej ilości poszczególnych składników odżywczych. Warto znać różnice, wybierając dietę dla psa i kota.
Jakie są podstawowe różnice w żywieniu pupili?
Kot i pies to dwa różne gatunki zwierząt, które wymagają pokrycia zapotrzebowania na składniki odżywcze bazując na podobnych surowcach, ale w innych proporcjach. Zarówno pies, jak i kot to zwierzęta mięsożerne, więc podstawę ich diety muszą stanowić mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego w układzie gwarantującym jak największe urozmaicenie. Koty w przeciwieństwie do psów wymagają karmy o wyższej zawartości białka i energii pochodzącej z tłuszczu. Ich metabolizm jest zależny od stałej podaży białka, z którego same produkują, pokrywającą ich zapotrzebowanie glukozę. Istotne jest, aby miały one podawaną karmę w stałych odstępach czasu i częściej niż w przypadku psów. W diecie kotów nie może zabraknąć tych składników odżywczych, których nie są one w stanie same wyprodukować i są one dla nich egzogenne. Należą do nich: tauryna, kwas arachidonowy i witamina A. Ich źródłem są wyłącznie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie oznacza to jednak, że żywienie psów jest mniej wymagające. W ich przypadku ważna jest ilość energii pochodząca z poszczególnych składników odżywczych oraz ich wysoka strawność. Spełnienie tych wymogów pozwoli im zachować odpowiednią masę ciała oraz uniknąć ryzyka nadwagi i otyłości.
Jakie są zalety żywienia psów i kotów karmą mokrą?
Karma mokra, dzięki procesowi technologicznemu zachowuje wysoki poziom wilgotności, charakterystyczny dla surowców, z których została wyprodukowana. Ten sam proces technologiczny gwarantuje utrzymanie wysokiej strawności wszystkich składników odżywczych, szczególnie tych, które stanowią podstawę żywienia psa i kota, czyli białka i tłuszczu. W przeciwieństwie do suchej, dobrej jakości karma mokra, produkowana jest z surowców nieprzetworzonych wcześniej, a dzięki sterylizacji w zamkniętym opakowaniu jednostkowym (puszka, saszetka) nie wymaga obecności syntetycznych substancji konserwujących i przeciwutleniających. Właściciel czworonoga ma do wyboru trzy podstawowe typy karm mokrych: 1) bardzo dokładnie zmielony bądź zhomogenizowany pasztet, 2) „kawałki” karmy w sosie lub zalewie oraz 3) karmę w postaci grubo mielonych surowców, gdzie możliwa jest identyfikacja poszczególnych składników zarówno pochodzenia mięsnego jak i warzywnego. Alternatywą, szczególnie dla karm mokrych typu „kawałki” w sosie, jest właśnie pokarm który powstał poprzez zmieszanie ze sobą grubo zmielonych: mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, wśród których istnieje możliwość rozróżnienia poszczególnych z nich. Taka forma karmy w największym stopniu przypomina posiłek domowy oraz wyklucza możliwość wykorzystania w procesie technologicznym surowców i substancji, których w diecie psa lub kota nie powinno być. Zaletami dobrej jakości karm mokrych są: wysoka wilgotność i strawność składników odżywczych, gwarantowana jakość mikrobiologiczna oraz brak konieczności dodawania substancji chemicznych o charakterze przeciwutleniaczy czy konserwantów. Szczególnie polecane jest stosowanie karm mokrych w przypadku organizmów rosnących oraz wymagających dostarczenia składników odżywczych w postaci najłatwiejszej do strawienia, a także w przypadku regeneracji i rekonwalescencji po chorobie zwierzaka.