Czy latem wybierać karmę mokrą?
Na pytania odpowiada dr Jacek Wilczak
z Zakładu Dietetyki w Katedrze Nauk Fizjologicznych SGGW w Warszawie.
Żywienie zwierzęcia powinno uwzględniać specyficzne dla niego zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmu. Wyniki badań naukowych pozwoliły na precyzyjne określenie zarówno minimalnych, jak i maksymalnych poziomów spożycia wszystkich składników odżywczych, na różnych etapach rozwoju psa.
Jakie niezbędne składniki powinna zawierać karma dla psów dorosłych?
Prawidłowo zbilansowana dieta psa, musi charakteryzować się odpowiednią gęstością odżywczą tzn. przy zapewnieniu adekwatnej ilości energii, pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Mięso i produkty jego pochodzenia, są źródłem białka, tłuszczu i kwasów tłuszczowych, składników witaminowych, mineralnych oraz związków biologicznie czynnych takich, jak L-karnityna czy tauryna. Należy jednak zwrócić uwagę, że takie składniki odżywcze jak włókno pokarmowe, a szczególnie jego frakcje o właściwościach prebiotycznych oraz szereg związków biologicznie czynnych, są pokrywane poprzez dodatki pochodzenia roślinnego.
Dlaczego żywienie karmą mokrą jest szczególnie wskazane w okresie letnim?
Karma mokra, dzięki procesowi technologicznemu, zachowuje wysoki poziom wilgotności, charakterystyczny dla surowców, z których została wyprodukowana. Ten sam proces technologiczny gwarantuje utrzymanie wysokiej strawności wszystkich składników odżywczych, szczególnie tych, które stanowią podstawę żywienia psa, czyli białka i tłuszczu. W przeciwieństwie do karmy suchej, dobrej jakości karma mokra, produkowana jest z surowców nieprzetworzonych wcześniej. Dzięki sterylizacji w zamkniętym opakowaniu jednostkowym (puszka, saszetka), nie wymaga obecności syntetycznych substancji konserwujących i przeciwutleniających. Ilość wody w karmie mokrej (będąca konsekwencją jej zawartości naturalnie występującej w surowcach) predysponuje ten rodzaj karmy do wykorzystania w żywieniu psów o każdej porze roku, a zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to sprzyja utrzymaniu prawidłowego bilansu wodnego i elektrolitowego. Pobieranie wody wraz z pokarmem, jest najbardziej fizjologicznym i stałym sposobem uzupełniania płynów, które pies traci wraz z moczem i kałem. Dodatkowo, woda w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, występuje w postaci buforów białkowo-elektrolitowych i dlatego też jest intensywniej wchłaniana z treści przewodu pokarmowego.
Czy zboża i gluten mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psa?
Nie ma żadnych wyników badań, dokumentujących szkodliwość zbóż zarówno zawierających, jak i tych niezawierających glutenu na zdrowie psa. Jedyne zalecenie wskazujące na bezwzględne wyłączenie z diety psa glutenu dotyczy alergii
na gluten bądź silnego stanu zapalnego jelita o nieustalonej etiologii. W przypadku diety zdrowych psów, obecność zbóż jest konsekwencją bilansu energetycznego oraz uzupełnienia diety we frakcje włókna pokarmowego, których rola w efektywnym stymulowaniu funkcji trawiennych jest nie do przecenienia. Oczywiście obowiązuje zasada zachowania proporcji w ilościach składników odżywczych i dlatego w żywieniu psów, ewentualna ilość zbóż powinna być tak dobrana, aby możliwe było pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze przede wszystkim z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Przesadne unikanie zbóż w produkcji karm dla psów, skutkuje natomiast koniecznością wykorzystania innych surowców np. skrobi ziemniaczanej czy grochowej, a to w konsekwencji prowadzi do braku wybranych aminokwasów egzogennych w gotowej karmie dla psów.