Co grozi psu latem?
Reakcje alergiczne, meszki czy zapalenie skóry pod wpływem promieni UV mogą poważnie zagrozić zdrowiu naszych podopiecznych i zepsuć wspólne wakacje. Aby tak się nie stało, warto dowiedzieć się, jak skutecznie im zapobiec.
Wybierając się z psem na wycieczkę do miejsc, gdzie jest dużo łąk oraz pól należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia u niego rekcji alergicznych. Wystarczy jeden spacer wśród kwitnącej lub skoszonej zieleni, żeby zaobserwować u pupila silny rumień na nieowłosionej części brzucha oraz przestrzeniach międzypalcowych. Zmianom tym towarzyszy zwykle silny świąd oraz alergiczne zapalenie spojówek. Możemy wtedy wykąpać psa w szamponie hypoalergicznym i zastosować mleczko lub emulsję łagodzącą świąd. Aby zadbać o oczy, trzeba użyć specjalnych kropli okulistycznych. Alergie to jednak nie jedyny problem, z jakimi nasi ulubieńcy mogą mieć do czynienia w czasie wakacji.LATAJĄCY INTRUZ
Inwazja meszek zaczyna się już na przełomie czerwca i lipca. Te maleńkie muszki nie wydają się groźne, tymczasem mogą poważnie zaszkodzić czworonogom. W skrajnych przypadkach wskutek dłuższego kontaktu z rojem meszek może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego i śmierci zwierzęcia. W lżejszych sytuacjach następuje pokrzywka alergiczna, a następnie grudkowe zapalenie skóry. U psów zmiany najczęściej zlokalizowane są na głowie i towarzyszy im świąd. Natomiast u kotów charakterystyczna jest lokalizacja na koniuszkach małżowin usznych oraz grzbietowej części nosa. W tych miejscach może dojść do powstania pęcherzyków, które w krótkim czasie prowadzą do zmian sączących i wtórnych powikłań bakteryjnych.
SŁONECZNE ZAPALENIE NOSA
Niekorzystny wpływ na stan zdrowia pupili może mieć również nadmierna ekspozycja słoneczna. Najczęściej dochodzi do tzw. słonecznego zapalenia lusterka nosowego. Rasami predysponowanymi do tego schorzenia są owczarki niemieckie, collie, sheltie oraz mieszańce tych ras. Po silnej ekspozycji słonecznej może u nich dojść do trudnych w leczeniu zmian. Lusterko nosowe zdrowego psa ma kolor czarny i charakterystyczną strukturę kocich łbów. Pierwszym objawem chorobowym jest zmiana tej struktury – lusterko zaczyna wyglądem przypominać gładkie, lśniące lustro. Następnie dochodzi do utraty pigmentu, nadżerek, owrzodzeń oraz strupów.
ZAPOBIEGANIE
Aby złagodzić reakcję po kontakcie z meszkami, należy stosować żel o właściwościach antyseptycznych i przeciwświądowych. Leczenie zapalenia lusterka nosowego jest niestety długotrwałe i kosztowne. W ramach profilaktyki należy pamiętać o tym, by unikać dłuższego przebywania psa na słońcu. Najlepiej spacerować z nim w cieniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba użyć kremów z filtrem UV. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku ras bezwłosych, np. chińskich grzywaczy, których skóra opala się.
APTECZKA SAMOCHODOWA DLA PSA
- Środki przeciwkleszczowe i przeciwpchelne
- Nożyczki
- Środki dezynfekcyjne i do przemywania
- Mleczko lub emulsja przeciwzapalna oraz przeciwświądowa
- Szampon hypoalergiczny
- Krople okulistyczne
- Krem z filtrem UV