Chomik syryjski
Chomik syryjski jest najbardziej znanym gatunkiem chomika. Został opisany po raz pierwszy w 1839 r. przez brytyjskiego zoologa Waterhouse’a i nazwany Cricetus auratus. Chomiki te łatwo się mnożą i oswajają, a co za tym idzie idealnie nadają się do domowej hodowli.
Na pytania odpowiada Marta Horbińska z hodowli chomików syryjskich Silvermoon www.otostrona.pl/silvermoon
Jaki jest chomik syryjski? Czym różni się od chomika europejskiego?
Chomik syryjski jest mniejszy i posiada troszkę lżejszą budowę ciała w stosunku do swojego kuzyna – chomika europejskiego. Właściwe umaszczenie tej rasy to typ golden, czyli złotobrązowa sierść z białym brzuszkiem (chomik europejski ma czarny brzuch). Od czasu udomowienia tego gatunku oraz dzięki wielu zabiegom hodowlanym, zwierzaki te w obrębie własnej rasy zaczęły się znacznie różnić. Na dzień dzisiejszy mamy całą gamę umaszczeń, różne długości sierści, a nawet występują drobne różnice w budowie. Chomiki są zwierzętami spokojnymi i bardzo sympatycznymi. Oczywiście trzeba pamiętać, że zachowanie chomika wobec nas, zależy najbardziej od tego,
w jaki sposób my z nim postępujemy.
Dlaczego zdecydowała się Pani właśnie na te małe zwierzaczki?
Kilka lat temu, kiedy byłam w odwiedzinach
u koleżanki, zetknęłam się bliżej z tymi „maluchami”. Chomik mojej znajomej, o imieniu Neon, zasnął mi ufnie na dłoni, zwinięty w kłębek. To było coś niesamowitego. Tak mała i krucha istota sapała bez strachu w ,,łapie” tak „wielkiego zwierzęcia”, jakim jest pewnie dla niego człowiek. Tamta chwila sprawiła, że zapragnęłam zakupić swojego pierwszego chomika syryjskiego. Potem postanowiłam dokupić mu przyjaciela i w ten oto sposób, po kilku miesiącach, powstała hodowla.
Jeśli zdecydujemy się na posiadanie chomika w domu, to co należy mu zapewnić?
Chomik syryjski powinien posiadać w miarę obszerną klatkę. W sklepach zoologicznych mamy całą gamę różnych ,,mieszkań” dla tych zwierzaków. Klatkę najlepiej wyposażyć w drewniane zabawki, bo plastikowe szybko zostaną ,,zjedzone”. Możemy kupić też specjalną watę lub sianko na legowisko dla chomika. Zalecam, aby poidło na wodę było zewnętrzne – doczepiane do klatki, a miseczki na jedzenie – ceramiczne. Warto też zaopatrzyć się w kulę (sferę) dla naszego nowego mieszkańca, która umożliwi mu bezpieczne spacerowanie po domu czy ogrodzie. Pamiętajmy
o tym, że chomik musi mieć możliwość ścierania rosnących zębów, więc zakupmy mu do tego celu wapienko. Ważną rzeczą jest także podłoże. Najlepiej, aby było z wiórów, a nie z trocin, gdyż te ostatnie mają drobiny, które mogą podrażnić płuca i oczy naszego milusińskiego.
Czy zapewniać chomikowi towarzystwo? Czy samotność nie jest dla niego męcząca?
Chomiki syryjskie domowe to raczej samotniki
i nie potrzebują przyjaciół do klatki. Choć i owszem, są przypadki, kiedy świetnie się czują, mając jednak towarzysza (tyczy się to głównie samic).
Czy są to zwierzątka podatne na choroby?
Dość częstym problemem u młodych osobników jest tzw. choroba mokrego ogona, spowodowana bardzo dużym stresem. Chomik staje się wówczas apatyczny, nie rusza się i ma upławy w okolicach ogona. Do powszechnych problemów należą też różnego rodzaju upadki i związane z nimi potłuczenia oraz złamania. W takich przypadkach należy jak najszybciej zgłosić się z naszym milusińskim do lekarza weterynarii. Generalnie jednak zdrowie chomika w dużej mierze zależy od nas. Kupując tak kruche zwierzę, musimy naprawdę wykazać się odpowiedzialnością i mieć świadomość, że każda podjęta przez nas decyzja, choćby nawet przeniesienia klatki w inne miejsce, będzie miała wpływ na naszego pupila, m.in. na sposób, w jaki będzie się zachowywał.
Jak należy prawidłowo karmić chomiki i czy mają one jakieś ulubione przysmaki?
Podstawą żywieniową chomika jest standardowa mieszanka ziaren, orzechów itp., którą możemy kupić w sklepie zoologicznym. Można podawać także różnego rodzaju kolby, suszone zioła i warzywa. Od czasu do czasu dajmy naszemu chomiczkowi np. kawałek świeżego jabłka, ale nie róbmy tego za często. Pamiętajmy, by przy karmieniu zapewnić mu stały dostępy do wody. Chomiki słyną z ,,chomikowania” jedzenia, i dlatego dobrze jest monitorować ilość jedzenia w klatce, bo inaczej przekarmimy naszego ulubieńca.