Bulterier – pies dla konesera
Bulterier to bardzo krzepki, średniej wielkości terier o charakterystycznej głowie i małych uszach. Nieustępliwy charakter czyni go obrońcą rodziny. Odpowiednio ułożony, dla domowników jest czułym i pogodnym psem.
Jaka jest historia rasy bulterier?
Bulterier (bull terrier) jest jedną z czterech ras terierów typu bull (TTB). Pozostałe to: staffordshire bull terrier, american staffordshire terrier oraz nieuznany przez FCI pitbull terrier. Na początku XIX wieku teriery uznawano za psy bardzo pożyteczne, ponieważ używane były do tępienia szczurów, natomiast buldogi zyskały sławę jako psy do szczucia byków i walk psów. W 1835 roku angielski parlament zakazał organizowania walk zwierząt, uznając je za barbarzyństwo. Zaczęto więc prowadzić nielegalne walki na zapleczach pubów. Z powodu braku większej przestrzeni na ringu wyhodowano psa mniejszego, krzyżując buldoga i białego teriera, ale mówi się też o udziale dalmatyńczyka, czy pointera. Wyhodowano silnego i szybkiego bulteriera. Był cięższy od innych terierów, ale lżejszy od buldoga. Do historii przeszedł hodowca John Hinks, który ustalił typ bulteriera i opracował pierwszy wzorzec rasy – o białym umaszczeniu, idealnie jajowatym kształcie głowy. Dopiero potem dodano inne typy umaszczenia.
Jaka jest charakterystyka tej rasy jeśli chodzi o temperament i predyspozycje?
Wbrew powszechnie panującej opinii, bulteriery nie są krwiożerczymi bestiami. Owszem – sprowokowane potrafią być niebezpieczne, natomiast na co dzień, to radosne, energiczne i pełne zapału do zabawy psy. Przywiązują się do opiekunów, są przyjazne wobec zapraszanych do domu znajomych. Nadstawiają się do głaskania i chętnie przyjmują smakołyki. Są mało szczekliwe, ale czujne, co czyni z nich dobrych stróżów. Ich wygląd wzbudza respekt i zniechęca obcych do wtargnięcia na naszą posesję. Problemy zdrowotne, z którymi może się spotkać opiekun bulteriera to: głuchota wrodzona, zwężenie aorty i torbielowatość nerek, jak również zwichnięcie soczewki, Acrodermatitis lethalis (zaburzenie wykorzystania przez organizm cynku i miedzi), zapalenie skóry tułowia po nasłonecznieniu lub porażenie krtani.
Jaki opiekun jest idealny dla bulteriera?
Bulterier jest psem o pogodnym usposobieniu, natomiast od wieku szczenięcego należy go uczyć posłuszeństwa. Opiekun powinien być konsekwentny i pewny siebie, by wyrobić sobie u psa autorytet. Bulteriery nadają się do przebywania w małym mieszkaniu i życia w mieście. Potrzebują oczywiście ruchu, ale raczej w formie zabaw i aportowania, niż biegania przy rowerze. Również dobrze sprawdzają się w kontaktach z dziećmi. Idealny opiekun, to osoba aktywna i otwarta, która będzie w stanie poświęcić psu sporo czasu oraz zapewnić mu bliskość i uczucie, których naprawdę bardzo potrzebuje!
Jak socjalizujecie szczenięta w hodowli?
Ważny okres socjalizacji przypada na czas, gdy szczenięta przebywają w hodowli, ponieważ mają regularny kontakt z matką i możliwie innymi dorosłymi psami. Ze strony hodowcy ważne, by zacząć socjalizację szczeniaków już od 3-4 tygodnia życia. Zaczynają wtedy być ciekawe świata i chętne do zwiedzania otoczenia, więc warto pomóc im poznać jak najwięcej zapachów, widoków i odgłosów codzienności co będzie dobrym startem do nowego życia.