Buldog angielski – miłością darzy cały świat
Rasa zbliżona eksterierowo do dzisiejszego buldoga angielskiego bierze swój początek w połowie XIX w. Sylwetka i charakter buldoga uległy ogromnej zmianie, upodobniły się bowiem do obecnego wzorca, czyli uroczego psa rodzinnego, przyjaciela na całe życie.
Jaka jest geneza buldoga angielskiego?
Buldog angielski wywodzi swój rodowód bezpośrednio od mastifa angielskiego pochodzącego od rzymskich psów bojowych. W średniowiecznej i nowożytnej Anglii wykorzystywany był w walkach z dzikimi zwierzętami, a później bykami. Oczywiście ówczesne psy w bardzo niewielkim stopniu przypominały dzisiejszego buldoga. Gdy w 1835 r. parlament brytyjski uchwalił zakaz walk psów, rasa stała się bezużyteczna i gdyby nie grono jej miłośników byłaby skazana na wymarcie. Wskutek odpowiednich działań hodowlanych i oczywistej w takich przypadkach selekcji z psów agresywnych, uzyskano po ok. 100 latach całkowite ich przeciwieństwo, zarówno pod względem eksterierowym, jak i charakterologicznym. Unikalny wygląd, flegmatyczne usposobienie i nieprawdopodobna wylewność uczuć do człowieka spowodowały, że Kennel Club uznał buldoga angielskiego za jedyną spośród wszystkich zarejestrowanych w nim ras „narodową rasą brytyjską”. Hodowla buldoga angielskiego spowodowała stworzenie psiej sprzeczności. Atletyczna, zwarta budowa, mocna, ciężka głowa i groźne spojrzenie, zaprzeczają niezwykle łagodnemu usposobieniu. Zawsze wesoły i skłonny do zabawy jest też wielkim śpiochem, który niepowtarzalnie chrapie na kilkadziesiąt sposobów. Uwielbia dzieci i niezwykle żywiołowo okazuje oddanie opiekunom. W tradycyjnej brytyjskiej rodzinie buldog angielski na każdym kroku okazuje miłość swojemu panu, toleruje jego żonę, dziećmi się opiekuje, a służbę ignoruje.
Jakie usposobienie mają te psy i jakiego opiekuna potrzebują?
Buldog angielski miłością darzy cały świat. Swoją rodzinę uwielbia, a do pełni szczęścia niezbędna mu jest wygodna kanapa, na której spędzi większą część dnia sympatycznie pochrapując. Zdecydowanie nie sprawia mu przyjemności spacer przy złej pogodzie. Potrafi zaprzeć się w drzwiach dając do zrozumienia „ty sobie idź, a ja tu poczekam”. O ile w młodym wieku jest ruchliwy jak wszystkie szczenięta, to dojrzewając staje się psem ceniącym sobie wygodę i ciepło. Decydując się na kupno buldoga przyszły opiekun musi wiedzieć, że jogging w jego towarzystwie jest wykluczony, podobnie jak długie spacery. Wszelki wysiłek latem przy wysokich temperaturach także nie wchodzi w grę, ponieważ buldog z uwagi na krótką kufę szybko się przegrzewa i ma problemy oddechowe. Opiekun buldoga musi znać ograniczenia swojego pupila, jednocześnie powinien być osobą stanowczą i konsekwentną, gdyż w przeciwnym wypadku nasza pociecha wejdzie mu na głowę.
Czy nadają się do kontaktu z dziećmi?
Nie znam innej rasy, która byłaby bardziej tolerancyjna i opiekuńcza w stosunku do małych dzieci. Na naszej stronie jest osobna zakładka ze zdjęciami przysłanymi przez nabywców szczeniąt z naszej hodowli, pokazująca koegzystencję psa z dziećmi.
Jakie potrzeby buldoga angielskiego należy uwzględnić, aby stworzyć z nim silną wieź, począwszy od okresu szczenięcego?
Tu odpowiedź jest niezwykle prosta. Więź z buldogiem angielskim tworzy się poprzez przebywanie z nim. Stały kontakt z człowiekiem jest tym, czego pies tej rasy potrzebuje najbardziej. Jeśli buldog wie, że jest kochany i może być cały czas obok swojego opiekuna, osiąga pełnię szczęścia.