Boksery – moja pasja!
Rozpoczynamy nowy cykl w którym będziemy prezentować hodowców pasjonatów i miłośników zwierząt. O wychowaniu, pielęgnacji i temperamencie bokserów z Iwoną Magdziarską, właścicielką i założycielką hodowli Ewenement rozmawia Dorota Szulc-Wojtasik.
Kiedy zaczęła się Pani przygoda z bokserami?
Pierwszy bokser pojawił się w moim życiu dosyć dawno, bo w 1969 r. Był to pies rodowodowy, kupiony z zamiarem pokazywania go na wystawach. Za zgodą rodziców, bo byłam wówczas nieletnia, dostałam się do Związku Kynologicznego,
w którym dosyć długo pracowałam społecznie
– pomagałam w biurze Związku oraz przy organizacji wystaw. Później odbyłam kurs asystencki. Egzamin sędziowski zdawałam podczas stanu wojennego. Tak to się zaczęło.
Wspominam wspaniałe, młodzieńcze lata, wystawy na Niskich Łąkach, podróżowanie autostopem z moim ukochanym bokserem – Anatolem... Obecnie jestem szczęśliwą posiadaczką 3 bokserów: Julki oraz jej dzieci – Fryderyka i Frani.
Skąd wzięła się rasa bokser?
Pierwsze wzmianki o bokserze sięgają końca XIX wieku. W 1895 r. zarejestrowano pierwszego boksera. To stosunkowo młoda rasa, która pochodzi od buldoga angielskiego oraz bullenbeissera. Wzorzec rasy ustanowiono po raz pierwszy w 1905 r.
Jaki wzorzec boksera obowiązuje w Polsce?
Bokser to jedna z ras psów, należąca, wg klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) do grupy II. Boksery zaliczono do sekcji psów molosowatych w typie mastifa. Opis rasy zaczyna się stwierdzeniem, że to pies średniej wielkości, łączący siłę z elegancją. I jest to bardzo ważne! Bokser jest dobrze umięśniony, o suchej budowie. Nie powinien sprawiać wrażenia ociężałego czy niezdarnego.
Jednym z ważniejszych elementów budowy boksera jest głowa, która musi być proporcjonalna do całości — nie za lekka i nie za ciężka; czaszka możliwie wąska i kanciasta, bez wydatnych policzków; kufa możliwie szeroka i pełna. Urok głowy jest oparty na harmonii proporcji między kufą i czaszką, które, gdy patrzymy ze wszystkich stron
(z przodu, z góry, z boku), muszą być zachowane.
Bokser należy do ras psów obrończych, towarzyszących i podlegających próbom pracy.
Jakie są najważniejsze zasady prowadzenia hodowli psów rasy bokser i w jaki sposób przyszły właściciel może odróżnić profesjonalną hodowlę psów od tzw. pseudohodowli?
Hodowca profesjonalny zajmuje się hodowlą
z pasją. Nie robi tego tylko i wyłącznie dla zarobku. Zwierzęta w domowych hodowlach świetnie się rozwijają: przechodzą etap psiej socjalizacji
i socjalizacji z człowiekiem, czyli uczy się życia wśród ludzi.
Jaki charakter mają boksery oraz jak zachowują się w stosunku do innych zwierząt (psy, koty)?
Boksery to psy niezwykle żywiołowe, wesołe i skłonne do zabaw. Są zdecydowanie psami rodzinnymi, towarzyskimi, źle znoszącymi samotność. Jeśli nie dostaną odpowiedniej porcji uwagi i ruchu na świeżym powietrzu, potrafią być nieznośne. Można powiedzieć, że nie starzeją się psychicznie. Radość i chęć do zabawy zachowują praktycznie do końca życia.
Nie wykazują instynktu drapieżnika i raczej nie atakują pierwsze. Moi podopieczni przyjaźnili się zarówno z innymi psami, jak i kotami. Powiedzmy, że z kotami tylko do pewnego czasu... Kiedy mojemu bokserowi kot spadł z drzewa na pysk i uszkodził mu nos, przyjaźń skończyła się definitywnie (śmiech).
Czy bokser jest idealną rasą dla dzieci?
Tak, bo podobnie jak dzieci, uwielbia się bawić. Potrafi być wyśmienitym opiekunem i towarzyszem wszelkich zabaw. Jest przy tym bardzo delikatny i cierpliwy. Należy jednak uważać na jego zabawy z małymi dziećmi, bo pies jest bardzo energiczny.
Jak zapewnić bokserowi optymalną dietę?
Żywienie naturalne opierało się na regule, iż 2/3 pożywienia dla boksera stanowiło mięso. Obecnie swoje psy karmię karmą komercyjną. Proponuję, by do roku podawać karmę dla szczeniąt. Później, z tej racji, że bokser jest psem długo dojrzewającym zarówno fizycznie, jak i psychicznie, zalecam stosownie karmy dla psów młodych, aktywnych, którą należy podawać do 3. roku życia.
Jaki jest odpowiedni właściciel dla tego psa?
Właściciel powinien często przebywać w domu
i mieć uporządkowany plan dnia, bo bokser przede wszystkim potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Najlepiej, jeśli właściciel i pies wypracują kontakt towarzysko-przyjacielski. Ponieważ jest to pies bardzo aktywny i potrzebuje wiele ruchu, nie nadaje się dla osób „wygodnickich”, którzy nie są
w stanie zapewnić bokserowi aktywności i zajęcia. Zalecana jest codziennie, przynajmniej godzina intensywnych ćwiczeń, gdyż same spacery, na które co prawda chodzi bardzo chętnie, nie wystarczą, aby nasz pies był w dobrej formie. Bokser jest, więc idealnym kompanem dla ludzi uprawiających jogging czy lubiących wycieczki rowerowe.
Czy międzynarodowe pokazy bokserów ATIBOX cieszą się dużym zainteresowaniem?
ATIBOX, czyli Światowa Unia Boksera zrzesza członków z ponad 30 krajów. Raz do roku odbywają się: Światowa Wystawa Bokserów, Mistrzostwa Świata w Tropieniu oraz Mistrzostwa Świata Psów Obrończych. W 2010 r. Światowa Wystawa Bokse-rów odbyła się we Wrocławiu, podczas której pokazano ponad 800 psów. Dwudniową wystawę odwiedzili fani bokserów z całego świata.
Iwona Magdziarska - międzynarodowy sędzia kynologiczny, wieloletnia przewodnicząca Klubu Boksera w Polsce, wiceprzewodnicząca Światowej Unii Bokserów ATIBOX
PAMIĘTAJ!
- Najlepszym momentem na zabranie szczenięcia z hodowli do nowego domu jest wiek 7-8 tygodni
- Po zabraniu szczenięcia z hodowli, aby uniknąć problemów z wrażliwym przewodem pokarmowym, należy żywić go karmą rekomendowaną przez hodowcę
- Okres szczenięcy jest najlepszą porą na przyzwyczajanie psa do zabiegów pielęgnacyjnych i jazdę samochodem