Bielszy odcień bieli
Na pytania odpowiada Wiesława Latoś
mistrz w zawodzie groomer i właścicielka gabinetu psich fryzur Lavis w Warszawie. www.lavis.com.pl
Wiele osób uważa, że pielęgnacja psów
o białym umaszczeniu sprawia zdecydowanie więcej problemów niż w przypadku psów o innej barwie. Być może ze względu na fakt, że wszystkie zaniedbania pielęgnacyjne są na niej szczególnie widoczne.
Jakie psy mają białą sierść?
Biały kolor sierści można odnaleźć praktycznie we wszystkich kategoriach rasowych. Mają go maltańczyki, bolończyki, west highland white teriery, kuvasze, owczarki podhalańskie, bichony frise, szpice, pudle, bulteriery.
Biały kolor sierści rzadko występuje w przyrodzie w sposób naturalny. Zapewne właśnie dlatego, od dawien dawna był ceniony przez ludzi, a psy do hodowli często specjalnie selekcjonowano, aby uzyskać białe egzemplarze. Najpopularniejszym psem użytkowym o białej sierści jest owczarek, który pomaga w wypasie owiec i zaganianiu ich do zagród. Kolor sierści ma z jednej strony, odróżnić go od wilków, z drugiej, spowodować, aby owce się go nie bały. Z kolei wśród psów towarzyszących nieustanną popularnością cieszy się west highland white terier.
W jaki sposób pielęgnować psa o białej sierści?
W pielęgnacji okrywy włosowej psa należy kierować się przede wszystkim typem sierści, a nie jej kolorem. Zatem kąpiele białego psa powinny się odbywać z zaleceniami odpowiednimi dla danej rasy, np. osobniki szorstkowłose kąpiemy raz
w miesiącu, natomiast miękkowłose – raz na dwa tygodnie. Białe psy szorstkowłose poddajemy trymowaniu. Trymowanie to usuwanie włosów, które słabo trzymają się w skórze i prędzej czy później wypadną. Trymowanie można wykonywać na różne sposoby. Najprostszy z nich to skubanie palcami – łapiemy końcówkę martwego włosa i go wyrywamy, pamiętając, aby delikatnie przytrzymywać skórę zwierzęcia, bo w przeciwnym razie narazimy pupila na duży dyskomfort.
Czy biała sierść szybciej się brudzi?
Jeżeli sierść jest w dobrej kondycji, to włos zachowuje elastyczność i śliskość niezależnie od jego koloru. Brud tak samo osadza się zarówno na białej, jak i na ciemnej okrywie. Dobrze wypielęgnowany włos nie zbiera więcej nieczystości aniżeli jakikolwiek inny kolor włosa. Biały kolor może jedynie mobilizować do częstszych kąpieli naszych pupili.
Czy częste kąpiele mogą zaszkodzić psu?
Jeżeli do kąpieli używamy kosmetyków bogatych w substancje renatłuszczające i odżywcze, wówczas możemy mieć pewność, że okrywa włosowa psa będzie odpowiednio wypielęgnowana, błyszcząca i zdrowa, bez względu na częstotliwość kąpieli.
Czy są preparaty, które mają za zadanie podkreślić biały kolor sierści?
Jeżeli chcemy uzyskać intensywny efekt bieli lub pozbyć się przebarwień, użyjmy specjalnych preparatów, które zintensyfikują odcień okrywy włosowej, czyli szamponu i odżywki przeznaczonych specjalnie dla psów o białej lub jasnej sierści.
W sprzedaży znajdują się także wybielające pudry, które możemy dobrać zarówno dla psów szorstko-, jak i miękkowłosych. Pudry w aerozolu, bez użycia wody, potrafią przywrócić czystość i idealną biel oraz dodatkowo zwiększyć objętość okrywy włosowej. Ich użycie jednak powinno być zarezerwowane na specjalne okazje, np. wystawy. Coraz rzadziej stosuje się środki z dodatkiem chemicznych wybielaczy sierści. Ich wadą jest zbyt silne działanie, które często powoduje podrażnienie skóry. Zdecydowanie lepsze i łagodniejsze działanie mają środki zawierające optyczne wybielacze, ale ich użycie także powinno być doraźne.
Co możemy zrobić z przebarwieniami?
Przebarwienia wokół oczu spowodowane są tym, że łzy, na skutek wadliwej budowy kanalików łzowych, wypływają na zewnątrz. W takim wypadku należy udać się do lekarza weterynarii, który zaleci zastosowanie odpowiedniej kuracji. Z kolei przebarwienia wokół pyszczka spowodowane są nadmierną ilością wydzielanej śliny. I w tym wypadku konieczna staje się wizyta u specjalisty, który odpowie na pytanie, dlaczego tak się dzieje.
Niestety poprzez rutynowe zabiegi pielęgnacyjne, nie jesteśmy w stanie usunąć przebarwień. Takie włosy bardzo trudno jest doprowadzić do poprzedniego koloru, dlatego najlepiej nie dopuszczać do tego, aby się pojawiły. Okolice oczu czy pyska można posmarować specjalnymi kremami, które zabezpieczają sierść przed osadzaniem wydzieliny na włosach. Istnieją też preparaty służące do odbarwiania sierści lub szminki, maskujące niedoskonałości, ale należy je stosować rzadko i z wielką ostrożnością.
Czy psom o białym umaszczeniu zawsze myjemy bródkę po jedzeniu?
Właściciel powinien przepłukać bródkę psa niezależnie od koloru umaszczenia pupila. Pies z resztkami jedzenia na brodzie naprawdę wygląda nieestetycznie.